Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pojedynek na Kuar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Początek pojedynku.

Pojedynek na Kuar to potyczka jaką w 3996 BBY stoczyli między sobą Ulic Qel-Droma oraz Mandalor Nieposkromiony.

Przyczyny

Siły Mandalorian pod dowództwem Mandalora Nieposkromionego zaatakowały układ cesarzowej Tety, chcąc zwrócić uwagę Ulica Qel-Dromy. Gdy tenże nawiązał kontakt z Mandalorem, ten zaproponował mu możliwość zmierzenia się z nim w pojedynku jeden na jeden, na zdobytej jakiś czas wcześniej przez Mandalorian planecie Kuar. Były Jedi zgodził się na pojedynek, którego stawką miała być kontrola nad siłami Mandalorian lub zasobami systemu Tety, w zależności kto wygra.

Zasady

Mandalor zadbał, by zasady odbywającej się na równinach Harkul walki były korzystne dla niego. Jedna z zasad zakazywała Ulicowi używać na początku walki jakiegokolwiek pojazdu a nawet stania na stałym gruncie, podczas gdy Mandalor miał możliwość użycia swojego bazyliszka.

Przebieg

Walka.

Mandalor Nieposkromiony przeprowadził pierwszy atak nadlatując na swym bazyliszku i rażąc Ulica ogniem działek swej maszyny, ten jednak nie tylko nie dał się trafić, ale i zniszczył wrogą maszynę swym mieczem świetlnym. Mandalor, który znalazł się teraz na własnych nogach, na tych samych łańcuchach, na których stal Ulic, poczekał aż jeden z wojowników poda mu wykonany z kości mitozaura topór po czym zaatakował, mówiąc też, że Ulic nie powinien używać swego miecza. Ten dezaktywował więc swój miecz a po chwili został zrzucony z łańcuchów, spadając na znajdującego się poniżej bazyliszka. Qel-Droma zrzucił jeźdźca z maszyny i zabrał mu broń, zaraz tez wrócił do walki z Mandalorem. Wyprowadzając zdobycznym toporem silny atak pokonał przeciwnika, który przyjął porażkę gotów oddać swe życie zgodnie z tym co mówił. Ulic nie chciał jednak jego życia, wolałby Mandalor służył mu jako dowódca wojenny.

Konsekwencje

Pokonany Mandalor.

Większość Mandalorian służących Nieposkromionemu od tego momentu działała dla Ulica, niektórzy jednak odmówili respektowania układu, na który zgodził się Mandalor i jego woli, uznając, że skoro przegrał to nie jest już Mandalorem i nie mają obowiązku go słuchać. Wynikiem tego myślenia była marginalna frakcja która odrzucała Mandalora Nieposkromionego oraz później Ostatecznego, mająca swojego, nieznanego z imienia Mandalora.

Sam pojedynek miał też duży wpływ na jednego z Mandalorian, Wyricka, znanego później jako Demagol. Gdy zobaczył on, jak Mandalor zostaje pokonany w walce przez kogoś władającego Mocą, zapragnął poznać to tajemnicze zjawisko, co przyczyniło mu później ponurej sławy rzeźnika. Zaowocowało także próbami stworzenia Mandaloriańskich rycerzy.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!