Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pierwsza bitwa o Valahari

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy pierwszej bitwy o Valahari. Zobacz też: drugą batalię lub historię całej blokady.
Bitwa o Valahari.jpg
Pierwsza bitwa o Valahari
Konflikt Wojny klonów
Data Pomiędzy 22 a 19 BBY
Miejsce Przestworza nad Valahari
Wynik
Strony
Republika Galaktyczna Valahari
Dowódcy
Hrabia Harko Vane
Siły
Straty
Średnie ŚredniePierwsza bitwa Valahari to jedna z bitew podczas blokady planety stoczona pomiędzy siłami Republiki Galaktycznej, a flotą suwerennej planety Valahari.

Preludium

"Szlachetne rody z naszego sektora mają już dosyć tego, że Republika wtrąca się w ich sprawy... Mają dosyć niesprawiedliwych podatków i przepisów. Uważamy się za neutralnych w tej wojnie, ale zrobimy, co będzie trzeba, dla dobra naszej gospodarki."[1]
Harko Vane podczas negocjacji.

Po odrzuceniu przez Valaharian republikańskiej propozycji Republiki na zaprzestanie wspierania Separatystów, jedna z flot pod dowództwem admirała Yularena oraz generała Obi-Wana Kenobiego przystąpiła do blokady planety.

Bitwa

"Zabili wicehrabiego! Wszystkie myśliwce do ataku!" [1]
— Jeden z valaharaińskich pilotów wydający rozkaz do ataku.

Dziesięć dni później konwój transportowców z eskortą myśliwców opuścił planetę. Gdy dowiedział się o tym Obi-Wan rozkazał Anakinowi Skywalkerowi, jego padawance Ahsoce i Eskadrze Złotych wyruszyć na wcześniej ustalone. Gdy flota z Valahari zbliżała się do blokady Kenobi kazał hrabiemu Harko Vane'owi zawrócić. Przywódca planety nie przystał jednak na ten warunek. Myśliwce Republiki miały unieszkodliwić silniki transportowców. Po chwili statek hrabiego eksplodował. Rozjuszeni tym piloci valahariańskich myśliwców ruszyli do ataku. Ponosząc niewielkie straty zestrzelili kilka myśliwców, jednak reszta republikańskich maszyn wróciła bezpiecznie do hangarów niszczycieli.

Skutki

"Nie! Mój ojciec postanowił poprzeć Ciebie i sprawę Separatystów, bo to słuszne i sprawiedliwe! A Jedi go za to zamordowali! Republika to teraz nasz wróg i chce z nią walczyć!"[1]
Tofen Vane do hrabiego Dooku.

Kilka dni po bitwie odbył się pogrzeb Harka Vane'a. Po uroczystości Dooku, wielki przyjaciel rodziny Vane'ów złożył im kondolencje z powodu śmierci głowy rodu. Rozgoryczony wydarzeniami z bitwy Tofen, syn Harka postanowił dołączyć Valahari do Konfederacji i odtąd służyć pod rozkazami hrabiego.

W tym samym czasie na Coruscant Rada Jedi, by uniknąć politycznych konsekwencji, postanowiła odsunąć podejrzewanego o zabicie hrabiego Anakina od blokady planety. Pomimo protestów młodego Jedi nad Valahari została wysłana inna flota, a wkrótce potem doszło do drugiej bitwy między flotą Republiki, a flotą Valaharian.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!