Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pernilla August

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pernilla August.jpg
Pernilla August
Data urodzenia: 13 lutego 1958
Miejsce urodzenia: Sztokholm, Szwecja
Narodowość: Szwedka
Obywatelstwo: Szwedzkie
Wkład w uniwersum
Role:
Dubbing:Pernilla August (właśc. Mia Pernilla Hertzman-Ericson) to urodzona 13 lutego 1958 roku w Sztokholmie, w Szwecji aktorka, scenarzystka i reżyserka. Fanom Gwiezdnych wojen znana jest z roli matki Anakina Skywalkera - Shmi Skywalker.

Biografia

Swoją karierę aktorską Pernilla August rozpoczęła w 1975 roku niewielką rolą w filmie Giliap. Studiowała aktorstwo w Teaterhögskolan i Stockholm w latach 1979-82. Tuż przed ukończeniem studiów zagrała w filmie Ingmara Bergmana Fanny and Alexander. Później grała liczne role w rożnych szwedzkich produkcjach filmowych, teatralnych i telewizyjnych.

Publiczności anglojęzycznej znana jest przede wszystkim z roli Shmi Skywalker, w którą wcieliła się dwukrotnie: w Mrocznym widmie i Ataku klonów. Użyczyła również głosu Shmi w serialu 3D Wojny klonów, w odcinku Overlords.

Od 2005 roku zajmuje się również reżyserowaniem filmów i pisaniem scenariuszy.

Ciekawostki

  • Pernilla grała także Marię z Nazaretu. Zarówno w filmie o Jezusie jak i w Gwiezdnych wojnach, jej postać ma niepokalanie poczętego syna.
  • Rola Shmi była jej pierwszą rolą angielskojęzyczną.
  • Pernilla dwa razy wychodziła za mąż. Za każdym razem zmieniała nazwisko. Do 1997 roku była żoną Billego Augusta, wcześniej jej mężem był Klas Östergen.
  • Ma trzy córki.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!