Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pax Bonkik

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pax Bonkik.jpg
Pax Bonkik
Miejsce pochodzenia: Rodia
Rasa: Rodianin
Wzrost: 170 cm
Kolor oczu: Czarny
Przynależność:
Pax Bonkik był rodiańskim mechanikiem, który większą część swojego życia spędził w niewoli u różnych właścicieli.

Pax urodził się w schyłkowym okresie istnienia Republiki na Rodii jako syn bezrobotnych oraz uzależnionych od przyprawy rodziców. Po kilku latach zyskał też młodszego brata, Traxa, z którym połączyła go silna braterska więź. W wieku kilku lat oboje zostali sprzedani przez swoich rodziców w niewolę. Bracia nie zamierzali jednak się poddawać i trzymając się razem oraz przechodząc od właściciela do właściciela znacznie pogłębiali swoją wiedzę na różne tematy. Jako niewolnicy zyskali znaczne umiejętności techniczne, co uczyniło z nich niemal profesjonalnych mechaników. Ich atuty docenił phuiiański pilot ścigaczy Mars Guo, który zdecydował się ich kupić oraz wykorzystywać w naprawach swojej maszyny. Braciom Bonkik nie wiodło się wówczas najlepiej. Guo zmuszał ich do codziennej wymęczającej pracy nad ulepszeniem ścigacza Plug-2 Behemoth a także do upokarzającego wychwalania własnej osoby. Podczas nielicznych chwil odpoczynku Pax zaskarbił sobie jednak przyjaźń innego pilota, Teemto Pagaliesa - zagorzałego przeciwnika niewolnictwa.

Pax Bonkik podczas wyścigu Boonta

W roku 32 BBY, Pax oraz jego brat przebywali na Tatooine, gdzie ich pan przygotowywał się do wyścigu Boonta Eve Classic. Wówczas starszy z braci wdał się w ostrą sprzeczkę z Guo, który niemiłosiernie go pobił oraz przysiągł że sprzeda go zaraz po wyścigu. Pax przerażony perspektywą rozstania z bratem postanowił prosić Pagaliesa o pomoc. Poinformował go również, że jeśli Guo zwycięży w wyścigu najprawdopodobniej wykupi od Duga Sebulby, innego uczestnika wyścigu, jedną z jego niewolnic - Twi'lekankę Ann Gella'e, w której Pagalies był zakochany. Veknoid początkowo był nastawiony dość sceptycznie do próśb Paxa, ale zdecydował się mu pomoc, gdyż nie mógł zaakceptować myśli o rozdzieleniu rodiańskich braci a tym bardziej tego, że jego wybranka mogła trafić w ręce Guo. Aby zdobyć wystarczająco dużo pieniędzy potrzebnych do wykupienia trojga niewolników, Pagalies zdecydował się wziąć udział w wyścigu Boonta.

Podczas drugiego okrążenia wydawało się, że los uśmiecha się do Pagaliesa, gdyż w okolicach Morza Wydm, pojazd Guo uległ poważnemu wypadkowi, wykluczając go z wyścigu. Niestety, gdy Pagalies przelatywał przez Kanion Wielkich Wydm jego ścigacz został trafiony przez jednego z obozujących tam Tuskenów. Wówczas pilot rozbił się i wypadł z wyścigu, co zrujnowało wysnuty przez Paxa plan.

Rezultat wyścigu nie okazał się dla Rodianina zbyt owocny. Wprawdzie jego pan został ciężko ranny i nic nie wskazywało na to aby zamierzał spełnić swoje groźby, ale Pagalies nie posiadał dość pieniędzy aby wykupić obu braci, tak jak się umawiali. Ostatecznie Pax został wykupiony i uwolniony przez swojego przyjaciela podczas gdy jego młodszy brat trafił w ręce Sebulby. Rodianin liczył jednak że sam uzbiera dość pieniędzy aby uwolnić Traxa. Pracując jako mechanik u Pagaliesa zapewniał mu liczne zwycięstwa, choć jemu samemu nie przynosiło to zbytniego bogactwa i po jakimś czasie Rodianin miał tylko tyle pieniędzy aby spłacić honorowy dług przyjacielowi. Nie tracił jednak nadziei i nadal śledził zarówno Sebulbę jak i Traxa.

Kiedy Pagalies odniósł zwycięstwo w wyścigu Aleen Classic okazało się, że ma już dość pieniędzy aby wykupić swoją ukochaną Ann z niewoli. W ostatniej chwili postanowił jednak, że zamiast tego wykupi i uwolni Traxa od Sebulby, doprowadzając do ponownego spotkania braci Bonkik. Pax i Trax jako wolne istoty prawdopodobnie pracowali u Pagaliesa aż do swojej śmierci.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!