Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Panha

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Panha.jpg
Panha
Data i miejsce śmierci: 25 ABY, Pythea
Rasa: Chissanka
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Czerwone
Kolor skóry: Niebieski
Profesja: Pilot
Panha była chissańską pilotką statku Pythea. Jej kompanem był Wookiee Sarrkin. Zginęła w walce przeciw pozagalaktycznemu najeźdźcy wbijając się w światostatek.

Biografia

W 25 ABY wraz ze swym towarzyszem Panha przemierzała odległe rejony galaktyki. Początkowo oboje sprzeczali się nieco, gdyż Wookiee opuścił swe stanowisko, by zwiększyć moc odbieranego słabo sygnału. Na hologramie pojawiła się postać pewnego mężczyzny, który opowiadał o swej rasie. Opowiedział im również o zagrożeniu ze strony Yuuzhan, gdyż jako jedyny przeżył masakrę swej rasy przez atak najeźdźców. Chciał swymi informacjami pomóc innym istotom. Radził również, by uciekać, bo nikt ich nie powstrzyma. Po odsłuchaniu wiadomości dziewczyna pobiegła na dół i kazała Sarkkinowi sprawdzić skanery dalekiego zasięgu. Zdziwiony Wookiee po chwili dostrzega dopiero armadę Yuuzhan. Kiedy kompan Panhy kontrolował trajektoria lotu wrogiej armady stwierdza, iż pierwszą planetą na ich trasie jest Artorias. Planeta była jednak za daleko, lecz pomimo tego oboje zdecydowali, iż będą lecieć w tamtą stronę. Chcieli dać szansę Artoriasowi.

Tuz po przylocie ich statek został przechwycony przez yuuzhański światostatek. Chissanka próbowała wysłać wiadomość ostrzegawczą na planetę. Wiadomość odebrał człowiek, który naprawiał centrum. Mężczyzna obiecał przekazać wiadomość i życzył obojgu powodzenia. Po chwili na statek wdarli się Yuuzhanie. Oboje dzielnie stawiali opór, jednak Wookiee został ranny. Kazał również, by Panha nie oddała ich żywcem wrogu. W odpowiedzi dziewczyna wbiła krążownik w światostatek, a sama zginęła. Człowiek, który odebrał wiadomość w rzeczywistości był yuuzhańskim szpiegiem i planeta nie dowiedziała się o inwazji.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!