Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pakt Roche-Mandalora

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Tytuł jest jedynie określeniem lub przydomkiem, gdyż właściwa nazwa nie została jeszcze nadana przez autorów.
Jeśli pojawi się oficjalna nazwa, poproś o przeniesienie tego artykułu.

Pakt Roche-Mandalora to pakt o nieagresji i wzajemnej współpracy zawarty w roku 40 ABY między Mandalorianami a Verpinami.

Zawarcie paktu

Gdy w 40 roku po bitwie o Yavin Mandalorianie odkryli nowe złoża beskaru, Sass Sikilli skontaktował się, jako przedstawiciel Verpinów, z Mandalorem Bobą Fettem. Verpinowie byli zaniepokojeni odkryciem beskaru na Mandalorze, ponieważ ostatnim razem gdy tak się stało, Mandalorianie znacznie powiększyli obszar który kontrolowali. Boba Fett zapewnił Sassa, że tym razem nic takiego się nie stanie i zaproponował pakt o nieagresji i wzajemnej współpracy - Verpinowie staną się nietykalni oraz otrzymają wszelką konieczną pomoc militarną, w zamian oferując Mandalorze swoje cenione w całej galaktyce usługi wytwórcze. Sass Sikilli zgodził się na tę warunki, tym samym przypieczętowując pakt.

Współpraca

W ramach swoich usług militarnych Mandalorianie pomogli Verpinom w sprawie Murhkany - która jak twierdzili wykorzystywała nielegalnie ich technologię - bombardując znajdujące się na niej fabryki.

Siły Mandalorian walczyły także w pierwszej i drugiej bitwie o Roche, oczywiście po stronie Verpinów. Z tego powodu Darth Caedus, dowodzący siłami Sojuszu Galaktycznego rozkazał zaatakować Mandalorę.

Poza walką ramię w ramię, owocem współpracy jest także Mandaloriańsko-Verpiński myśliwiec szturmowy - czyli ulepszony Bes'uliik.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!