Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Pałac królewski w Sundari

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Pałac w Sundari)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sala tronowa.
Pałac królewski w Sundari to budynek, umiejscowiony w mieście Sundari na Mandalorze. Stanowił on ośrodek władzy dla frakcji Nowych Mandalorian.

Opis

Pałąc stanowił centrum władzy dla pacyfistycznej frakcji Nowych Mandalorian, mieściła się tam zarówno sala tronowa w której rezydowała władczyni tej frakcji jak i gabinety poszczególnych ministrów. W sali tronowej zbierała się także rada rządząca. W czasie wojen klonów, za rządów księżnej Satine Kryze jedna ze ścian sali tronowej ozdobiona była przedstawiającym ją obrazem, znajdował się tam także charakterystyczny tron, podświetlający się gdy władczyni na nim siadała. Jak w całym Sundari, także w pałacu częstym motywem architektonicznym był sześciobok nawiązujący do noszonego przez wojowników pośrodku klatki piersiowej elementu pancerza. Z pałacu wyjść można było na specjalne miejsce z ktorego przemawiać można było do zgromadzonych na placu mieszkańców miasta.

Posiadał także prywatne lądowisko używane przez najwyższych rangą członków rządu.

Historia

Gdy w nieokreślonym momencie wojen klonów na Mandalorę przybył Obi-Wan Kenobi by zbadać pogłoski jakoby Mandalorianie tworzyli armie by wesprzeć Separatystów księżna Satine przyjęła go właśnie w sali tronowej tego pałacu, wcześniej powitał go tamże jednak premier Almec.

Jakiś czas później, gdy z wizytą u Satine przebywała Padmé Amidala sala tronowa paląco była miejscem zebrania księżnej, jej gościa oraz ministrów rady rządzącej podczas ktorego omawiali problemy miasta z zaopatrzeniem. Niedługo później prowadząc śledztwo w sprawie zatrucia części dzieci w mieście Satine w sali tronowej rozmawiała z kapitanem policji, wzywając go do podjęcia działań.

Nieokreślony czas później Sundari jako stolica pacyfistycznej frakcji Mandalorian została wybrana jako neutralne miejsce dla spotkania przedstawicieli obu stron trwającego konfliktu. Samo spotkanie odbywało się właśnie w pałacu królewski, w sali tronowej. Spotkanie zakończyło się jednak fiaskiem spowodowanym wtargnięciem do sali Luxa Bonteri oskarżającego przywódcę Konfederacji, Dooku o zabicie Miny Bonteri oraz mającym zaraz potem incydencie w którym siły gwardzistów senackich starły się na lądowisku ze ścigającymi Luxa i Ahsokę droidami-komandosami.

Plac przed pałacem oraz jedna z jego ścian, z widocznym tarasem.

Jakiś czas później Straż Śmierci wcieliła w życie swój plan przejęcia miasta. Sundari zostało zaatakowane przez przestępców z Czarnego Słońca oraz syndykatu Pyke. Niezadowoleni z niemogących zapewnić bezpieczeństwa rządów mieszkańcy zgromadzili się na placu przez pałacem gdzie przemawiała do nich Satine. Na miejsce przybył także Pre Vizsla z kilkoma członkami Straży, zapewniając zgromadzonych, że wkrótce zapanuje w mieście porządek.

Tak też się stało, siły Straży pokonały gangsterów, którzy byli w rzeczywistości ich sojusznikami. Sam Vizsla z towarzyszami udał się zaś do pałacu gdzie zajął salę tronową, księżną Satine umieszczając w więzieniu. Sala ta była niewiele później także miejscem pojedynku pomiędzy Vizslą, a Darthem Maulem, zakończonego śmiercią tego pierwszego. Stała się też zaraz miejscem drobnej potyczki między Mandalorianami wiernymi Maulowi oraz tymi którzy opowiadali się po stronie Bo-Katan, odrzucającej możliwość podporządkowania się komuś z zewnątrz.

Pałac był jakiś czas później miejscem śmierci księżnej Satine - Darth Maul zabił pojmaną na oczach przybyłego na planetę Kenobiego by odebrać mu ważną dla niego osobę. Niedługo później zaś w pałacu z Savagem i Maulem starł się przybyły na Mandalorę Darth Sidious. Ich walka toczyła się wpierw w sali tronowej, później na placu przed pałacem, tam tez miał miejsce jej koniec.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!