Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Operacja Gwiezdny Włócznik

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Operacja Gwiezdny Włócznik to plan Wedge'a Antillesa, który wprowadzono w 27 ABY podczas wojny z Yuuzhan Vongami.

Jego zadaniem miało być odwrócenie uwagi Yuuzhan Vongów i tym samym ułatwienie ewakuacji Nowej Republiki z Borleias. W obieg puszczono plany konstrukcji - orbitalnego superlasera, którego zadaniem miało być niszczenie światostatków. Superbroń miała się składać z czterech statków, zwanych rurowcami, z których trzy (po uformowaniu trójkąta) miałyby generować składowe promienia a czwarty (pośrodku) skupiać go i wzmacniać w oparciu o gigantyczny lambent, wyhodowany na Borleais przez naukowców Nowej Republiki.

Plany te jednoznacznie dawały Yuuzhanom do zrozumienia, iż jest to superbroń na pograniczu Gwiazdy Śmierci i Działa Galaktycznego.

W rzeczywistości cały projekt był jedynie mistyfikacją, a istotą operacji Gwiezdny Włócznik był superniszczyciel Lusankya, w którego konstrukcji poczyniono ogromne zmiany: wymontowano uzbrojenie, przenosząc je na inne okręty, a sam rdzeń statku przerobiono. Lusankya miała pozwolić siłom Nowej Republiki zyskać na czasie, niezbędnym do przegrupowania się po utracie Coruscant, kanclerza Borska Fey'lyi oraz wielu senatorów, podczas gdy Yuuzhanie rozdzieliliby swoje siły w celu zniszczenia wszystkich elementów fałszywej superbroni. Na pokładzie Lusankyi znajdował się tylko jeden pilot, który podczas ostatniej bitwy o Borleias wbił się superniszczycielem w światostatek domeny Hul, niszcząc go, a także kończąc życie Czulkanga Laha. Po tym starciu siły Nowej Republiki ewakuowały się w inne rejony Galaktyki.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!