Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Olana Chion

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Olana.jpg
Olana Chion
Data i miejsce narodzin: 45 BBY
Data i miejsce śmierci: 19 BBY
Miejsce pochodzenia: Kegan
Rasa: Człowiek
Wzrost: 162 cm
Kolor włosów: Czarny
Kolor oczu: Brązowy
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja: Rycerz Jedi
Olana Chion (pierwotnie zwana O-Laną) była rycerzem Jedi i generałem w okresie Starej Republiki.

Biografia

Dzieciństwo

Olana urodziła się jako córka V-Nen i O-Melie na odizolowanej planecie Kegan w Zewnętrznych Rubieżach 45 BBY. Jej rodzice szybko zauważyli, że jest w niej coś specjalnego i mimo zakazu obowiązującego na planecie skontaktowali się z Republiką i poprosili Radę Jedi, aby sprawdziła ich dziecko pod kątem wrażliwości na Moc. Rada wiedząc o delikatnej sytuacji dyplomatycznej na Kegan wysłała tam czworo Jedi: mistrzynię Adi Gallię i mistrza Qui-Gon Jinna oraz ich padawanów Sirię Tachi i Obi-Wana Kenobiego, aby zajęli się to sprawą. Zabrali oni dziewczynę na Coruscant.

W Świątyni dziewczyna stała się po prostu Olaną Chion. Czas upływał jej na treningu sztuk Jedi. Bardzo podziwiała swojego wybawcę Obi-Wana Kenobiego i miała nadzieję zostać jego uczennicą. Ku jej wielkiemu rozczarowaniu Kenobi wrócił z misji na Naboo już w stopniu rycerza, ale i z padawanem u boku. Jego uczniem został Anakin Skywalker, Wybraniec, który miał przywrócić równowagę Mocy. Olana znielubiła Skywalkera, gdyż jak jej się wydawało został on uczniem Obi-Wana bez jakiegokolwiek poświęcenia i wysiłku, a jej mimo wszelkich starań to się nie udało. Szanse Chion na zostanie uczniem wciąż spadały, gdyż miała ona już prawie trzynaście lat. Niedługo po tym wydarzeniu straciła wszelką nadzieję, ale niespodziewanie na padawankę wybrał ją Avan Post, pod którego okiem szkoliła się przez dziesięć lat. Post zginął 21 BBY na Ando.

Wojny klonów

Kiedy dostąpiła zaszczytu zostania jednym z rycerzy Jedi rozpoczynał się właśnie okres niepokoju w Republice, a wojny klonów miały się wkrótce rozpocząć. Jej awans przebiegł szybko i bez echa, gdyż coraz więcej Jedi było potrzebne w działaniach wojennych. Olana nie chciała być jednym z dowódców w Wielkiej Armii Republiki, bo uważała, że udział w wojnie jest niezgodny z kodeksem Jedi. W miarę jak Anakin Skywalker wsławiał się w służbie Republiki, Chion coraz mniej go ceniła, coraz mniej mu ufała, uważała drogę jaką idzie za niewłaściwą dla Jedi, gdyż w jej oczach był on osobą bardzo publiczną i nieskromną. Ona sama zamiast walczyć wolała pomagać uchodźcom. 19 BBY podczas bitwy o Coruscant Olana została wyznaczona do ochrony i ewakuacji ludności cywilnej. Kiedy Palpatine polecił wykonać rozkaz 66 młoda Jedi znajdowała się wraz z Shaak Ti i Cinem Dralligiem w Świątyni w stolicy galaktyki. Skywalker, już jako Darth Vader, wraz z 501 Legionem wszedł do siedziby Jedi i rozpoczął ich eksterminację. Chion, która zdała sobie sprawę z niebezpieczeństwa postanowiła ochronić tylu młodych adeptów Mocy ilu zdoła, lecz zginęła jako jedna z pierwszych.

Ciekawostki

Źródła

Buttonpotls3.jpeg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Akademii Power of the Light Side. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Akademii.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!