Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Okręt-rdzeń typu Lucrehulk

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Coreship.jpg
Okręt-rdzeń typu Lucrehulk
Podstawowe dane
Producent:
Model: LH-1470
Rodzaj: Krążownik
Specyfikacja techniczna
Długość: 696 m (średnica)[1]
Wysokość: 914 m (po wylądowaniu, bez masztu transmisyjnego)[1]
Przyspieszenie maksymalne: 300 G[1]
Uzbrojenie: 280 lekkich dział laserowych obrony punktowej[1]
Osłony: 6 × 1017 MW[1]
Różne
Załoga:
Pasażerowie: 60 000 przedstawicieli handlowych (główny hol)[1]
Ładowność: Około 66 mln m3[1]
Cena: Nieprzeznaczony na sprzedaż
Rola:
Przynależność:Okręt-rdzeń typu Lucrehulk (ang. Lucrehulk-class Core Ship) był zmodyfikowanym modułem centralnym krążownika Lucrehulk. Spotykany był w dwóch wariantach: standardowym oraz jako moduł dowodzenia robotami. Jednostki tego typu wykorzystywane były przez siły Konfederacji Niezależnych Systemów, a dostarczane jej przez Federację Handlową.

Charakterystyka

Przekrój okrętu-rdzenia.

Okręt-rdzeń był najważniejszym modułem – w zależności od swojego typu – krążownika albo okrętu kontroli droidów typu Lucrehulk. Został opracowany z myślą o łatwym łączeniu się z pierścieniami tych jednostek kosmicznych – możliwa była integracja z częściami krążowników, łamaczy blokad, tankowców, transportowców i krążowników – jednak w razie konieczności zdolny był do samodzielnych podróży[1]. Wykorzystanie tego okrętu jako samodzielnej jednostki (bez pierścienia) ograniczono do minimum z dwóch powodów – po połączeniu z resztą krążownika jednostka zyskiwała na szybkości i ładowności, poza tym okręt-rdzeń kiepsko sprawdzał się w starciach z republikańskimi krążownikami, gdyż był wyposażony jedynie w 280 dział laserowych obrony punktowej, co pozwalało odpierać ataki myśliwców kosmicznych, ale utrudniało walkę z dużymi okrętami wojennymi.

Budowa wewnętrzna okrętu-rdzenia zainspirowana była strukturą neimoidiańskich budowli na Cato Neimoidii: na samej górze znajdował się mostek oraz pomieszczenia dla najważniejszych przedstawicieli Federacji Handlowej, niżej zlokalizowano kwatery młodszych menedżerów, specjalistów od reklamy oraz pomieszczenia serwisowe, a najniżej ulokowano sale konferencyjne[1].

Okręt-rdzeń był przeznaczony do lądowania na powierzchni planety, podczas gdy pierścień krążownika pozostawał na orbicie. Przyspieszenie podświetlne oraz możliwość manewrów w atmosferze jednostki te zawdzięczały dyszom napędu jonowego, natomiast bezpiecznie lądować mogły dzięki poduszkom antygrawitacyjnym oraz zapewniającym stabilne ustawienie ośmiu potężnym, mechanicznym odnóżom[1].

Choć najkorzystniejszym z punktu widzenia logistycznego było łączenie okrętu-rdzenia z resztą krążownika typu Lucrehulk w celu zwiększenia ładowności statku, sam rdzeń wykazywał imponującą ładowność. Jego hangary oraz magazyny pozwalały przewieźć ładunek o objętości 66 mln m3, a ilość zapasów, zgromadzonych na pokładzie, wystarczała na trzy standardowe lata[1].

Historia

To niezwykła koncentracja statków Federacji, R4.
— Obi-Wan Kenobi na widok okretów-rdzeni na Geonosis.[2]
Działa SPHA, zestrzeliwujące okręt-rdzeń na Geonosis.

Okręty-rdzenie zostały opracowane po blokadzie Naboo, kiedy nadzorcy floty Federacji Handlowej chcieli zaprojektować okręty pozwalające na transport droidów bojowych, uniezależnionych od samego okrętu, aby uniknąć porażki, z jaką spotkali się na Naboo. Okręty-rdzenie zostały wyprodukowane przed 22 BBY.

Właśnie w tym roku spora liczba okrętów-rdzeni dokowała na Geonosis, gdzie trwały przygotowania do zawiązania Konfederacji Niezależnych Systemów. Koncentracja tych jednostek spowodowana była przetransportowaniem potężnej armii droidów w różne strony galaktyki po rozpoczęciu działań wojennych. Kiedy doszło do ataku armii klonów, na polecenie wicekróla Nute'a Gunraya okręty-rdzenie wystartowały, aby uratować jak największą część armii robotów bojowych. Ostrzał torpedowy kanonierek LAAT/i nie spowodował większych uszkodzeń, jednak kiedy z centrum dowodzenia WAR wyszedł rozkaz mistrza Yody, działa samobieżne typu SPHA skoncentrowały ostrzał na pojedynczym okręcie, który zdołały zestrzelić. Reszta jednostek zdołała dokonać odwrotu. Inny z okrętów federacji został zniszczony przez komandosów z Drużyny Delta.

Niecałe trzy miesiące później jeden okręt-rdzeń typu Lucrehulk stacjonował na Teyr, gdzie pełnił rolę bazy Konfederacji. Zmasowany atak 416 Korpusu Klonów pod dowództwem Jedi K'Kruhka doprowadził do zniszczenia okrętu[3].

W bliżej nieokreślonym momencie wojny jeden z okrętów-rdzeni zmodyfikowano i umieszczono nad Ruusan 2 jako stację nasłuchową, dowodzoną przez generała Grievousa. Po pewnym czasie jednostka została wykryta przez Republikę i zniszczona przez oddział złożony z Anakina Skywalkera, Ahsoki Tano, kapitana Rexa, sierżanta Denala i kilku innych klonów[4].

Okręty-rdzenie podczas walki z Acclamatorami nad Rendili.

Naukowcy Konfederacji opracowali nową broń – tryheksalofinę 1138. Zatruwała ona glebę na skalę całej planety. Okręt-rdzeń typu Lucrehulk o nazwie Gahenna został załadowany tą substancją i wysłany na Naboo. Został on jednak przechwycony przez flotę Republiki pod dowództwem Rii'ke Ena nad Honoghr. Gahenna została zestrzelona i robiła się na powierzchni planety, co spowodowało wyciek tryheksalofiny i skażenie litosfery Honoghr[5].

Niedługo później dwa okręty-rdzenie wykorzystano podczas bitwy o Rendili, w trakcie której starły się one z republikańskimi krążownikami Acclamator.

W ostatnich dniach wojen klonów okręt-rdzeń typu Lucrehulk, Unlimited Projection, stacjonował na Utapau, dokując na Dziesiątym Poziomie. Stanowił on siedzibę generała Grievousa oraz członków Rady Separatystów. Tych jednak cyborg szybko odesłał na Mustafar z rozkazu Dartha Sidiousa. W tym samym czasie na pokład włamał się Obi-Wan Kenobi, ujeżdżający varactyla Bogę. Jedi ujawnił się i stoczył pojedynek z Grievousem. W trakcie walki Unlimited Projection został zaatakowany przez siły 7 Korpusu Powietrznego pod dowództwem komandora Cody'ego. Silna grupa klonów, w tym spadochroniarzy, podjęła walkę z oddziałami droidów bojowych wewnątrz okrętu, co uniemożliwiło mu wystartowanie. Walki szybko przeniosły się poza okręt i zakończyły zwycięstwem Republiki, wkrótce przekształconej w Imperium. Unlimited Projection znalazł się pod kontrolą klonów[6].

Galeria

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!