Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Oblężenie Felacat

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Oblezenie Felacat.png
Oblężenie Felacat
Konflikt Wojny klonów
Data ok. 21 BBY
Miejsce Felacat
Wynik Zwycięstwo Felacatian/Republiki Galaktycznej.
Strony
  • Felacatianie
  • Republika Galaktyczna
Konfederacja Niezależnych Systemów
Dowódcy
Brak
Siły
Straty
Duże DużeOblężenie Felacat było kampanią wojskową przeprowadzoną przez Konfederację Niezależnych Systemów na planecie Felacat w czasie wojen klonów. Zakończyło się zwycięstwem Felacatian wspieranych przez wysłanniczkę Republiki Galaktycznej, padawankę Ahsokę Tano.

Historia

W czasie wojen klonów, około roku 21 BBY, Konfederacja Niezależnych Systemów zaatakowała należącą do Republiki Galaktycznej planetę Felacat. Widząc liczebność wrogich wojsk, ówczesna królowa, Miaria Prrt zwróciła się do Senatu Galaktycznego o udzielenie jej wsparcia w rozgorzałych walkach. Mimo licznych apelów, władczyni za każdym razem otrzymywała przeprosiny za powstałe opóźnienia oraz innego rodzaju wymówki.

Przez obojętność galaktycznego rządu, Felacatianie zostali zmuszeni do prowadzenia osamotnionej obrony przeciwko wrogim najeźdźcom. Mieszkańcy planety, mimo braku przewagi liczebnej, opierali się Separatystom przez ponad sześć tygodni. Po upływie tego czasu, do Felacatiańskiego Pałacu Królewskiego przybyła wysłanniczka Republiki Galaktycznej, padawanka Zakonu Jedi, Ahsoka Tano. Zauważając jej przybycie, strzegący budynku wartownicy aresztowali ją, a następnie zaprowadzili przed oblicze królowej Prrt.

Władczyni nakazała uwolnić nowo przybyłą, a następnie przeprowadziła z nią rozmowę, w czasie której dowiedziała się, iż Senat zdecydował o jej niezwłocznej ewakuacji. Miaria była niezadowolona z otrzymanych wieści, dlatego odmówiła Ahsoce i stwierdziła, że jej lud zdoła odeprzeć najeźdźcę bez dodatkowego wsparcia, którego jej odmówiono. Z chwilą gdy kobieta wypowiedziała te słowa, droidy bojowe zniszczyły główną bramę pałacu, przez co zmusiły walczących Felacatian do odwrotu. Widząc zaistniałą sytuację, królowa doszła do wniosku, iż powinna spełnić swój obowiązek i walczyć za swych poddanych. W związku z tym zmieniła swoją formę, a następnie rzuciła się przeciwko wrogim żołnierzom. Będąc świadkiem jej działań, Tano postanowiła udzielić jej pomocy. Sojuszniczki zbiegły na niższe poziomy monarszej siedziby, gdzie podjęły walkę.

Ścierając się z wrogiem, kobiety prowadziły rozmowę na temat Republiki Galaktycznej, a także Felacatian, którzy byli w odwrocie. Podczas próby przewrócenia potężnych rozmiarów kolumny, którą chciały zrzucić na droidy, Ahsoka zapewniła Miarię, że nie walczyły same. Gdy ich działanie odniosło oczekiwany skutek, królowa wyraziła wątpliwość co do prawdziwości jej słów, lecz w tamtym momencie, zainspirowani walecznością niewiast, Felacatianie zmienili swoje formy, a następnie wykorzystując zwierzęcą furię, rzucili się do ataku na Separatystów.

Kontratak obrońców zaskoczył siły inwazyjne, co przyczyniło się do rozpoczęcia przez nie ucieczki. Dostrzegając brak organizacji u nieprzyjaciela, żołnierze królowej rozpoczęli za nim pościg, który poskutkował rozgromieniem wrogiej armii.

Gdy szczątki droidów spoczęły na żyznych polach planety, Miaria Prrt kontynuowała rozmowę z Ahsoką Tano, w trakcie której podziękowała jej za wkład jaki wniosła w bitwę, a także zapewniła, że po odniesionym zwycięstwie zamierzała na nowo przeprowadzić rozmowy z Republiką Galaktyczną.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!