Oblężenie Saleucami

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Oblężenie Saleucami, znane też jako bitwa o Saleucami, było ostatnią z największych kampanii wojen klonów. Walczyły w nim siły Republiki, dowodzone przez mistrzów Jedi Oppo Rancisisa i Quinlana Vosa oraz Separatystów, pod dowództwem Sory Bulqa i wspierane przez armię klonów Morgukai.

Gdy pod koniec wojen klonów Republika wygrała kilka bitew o kluczowe światy w Jądrze Galaktyki, Separatyści zostali zmuszeni do wycofania się na Zewnętrzne Rubieże. Armia klonów podjęła pościg i w jego wyniku doszło do serii zaciekłych bitew. Jedną z nich była właśnie bitwa o Saleucami.

Wydarzenia

Przyczyny

Od pięciu miesięcy oblegamy Saleucami. My, Jedi, poprowadziliśmy armię klonów Republiki przeciwko armii klonów Morgukai, stworzonej przez KNS i wyszkolonej przez Anzatów. Oblężenie nie pozwoliło siłom Separatystów opuścić Saleucami, ale pochłonęło wiele istnień. Zapasy się kończą. Poza Kalderą i położonym w niej mieście, jest tylko piach. Dziś o swicie kolejny raz zetrzemy się z wrogiem. Podejrzewam, że znów spróbujemy zdobyć zewnętrzny generator tarcz i działa jonowe, które bronią krawędzi Kaldery. Generał Oppo Rancisis powiedział, że odkryje się ścieżka poniżej. Sam jej nie widzę ani nie wyczuwam. Wszystko jest tylko chaosem. Ale mówi, że odniesiemy zwycięstwo. Jeśli tak zechce Moc.[1]
— Quinlan Vos.
Tholme podczas misji wywiadowczej na Saleucami.

W 19 BBY, Quinlan Vos pracował pod przykrywką dla hrabiego Dooku, opętany koniecznością odkrycia tożsamości drugiego Sitha. W tym celu udał się na Coruscant, do grobowców senackich. Spoczywał tam, zatopiony w karbonicie, senator Viento - zdrajca, wspomagający Separatystów. Quinlan, korzystając ze swoich telemetrycznych zdolności, odczytał z jego ciała twarz zabójczyni byłego Wielkiego Kanclerza Valoruma - Saje Tashy. Umówił się z nią na spotkanie, a gdy przybyła - zaatakował i również z jej umysłu wydarł obraz zleceniodawcy, o którym sądził, że jest to ów tajemniczy Sith. Jak się okazało, był to były mistrz Jedi Sora Bulq, obecnie prawa ręka Dooku.

W międzyczasie mistrz Quinlana, Tholme, otrzymał wiadomość jakoby Sora Bulq przeprowadzał jakieś interesy na planecie Anzat, ojczyźnie Saje Tashy. Udał się tam wraz ze swoją uczennicą, Aaylą Securą. Podczas gdy Aayla pilnowała statku, Tholme poszedł na spotkanie ze swoim byłym mentorem: wiekowym Akku Seii. Dowiedział się od niego, że znakomita większość anzackich mistrzów jest poza planetą, pracując dla tajemniczego zleceniodawcy. Jego tożsamość poznała Aayla: zakradła się na statek Sory Bulqa i zgrała jego rejestry lotów, które po przeanalizowaniu wykazały, że jedną planetę Bulq odwiedzał znacznie częściej niż inne: Saleucami. Tholme udał się tam natychmiast: na miejscu spotkał innego mistrza Jedi, Zao. Odmówił pomocy w walce, ale podsunął pożyteczną informację: wyczuł Sorę Bulqa w podziemnych kraterach planety. Znajdował się w nich kompleks klonujący, w którym powstawała nowa armia: odpowiedź na armię klonów Republiki. Pierwowzorem genetycznym był Bok, z którym kilka lat wcześniej starli się zarówno Tholme, jak i Aayla i Quinlan. Klony Morgukai były szkolone przez anzackich mistrzów, dzięki czemu nauczyły się nowych sztuk walki. Tholme uświadomił sobie zagrożenie, jakie niósł ów kompleks dla losów wojny. Skontaktował się z Aaylą i przekazał jej informacje, jednak transmisja została przerwana atakiem Sory. Dwaj rycerze stoczyli walkę którą Tholme przegrał, ale zdołał uciec do podziemi. Zamieszkał tam, i ukrywając się przed patrolami Morgukai, sabotował działalność kompleksu.

Aayla przekazała wieści o planach Separatystów Radzie Jedi, która postanowiła wysłać na Saleucami trzy bataliony klonów. Dowództwo objął Oppo Rancisis, a jego zastępcą mianowano Quinlana Vosa. Za nimi podążyło również kilku innych Jedi: Aayla, K'Kruhk, Sian Jeisel, A'Sharad Hett, Xiaan Amersu, Ausar Auset, Durnar, T'Bolton i Xeltek.

Bitwa

Siły Republiki dotarły na czas, żeby powstrzymać Morgukai przed opuszczeniem planety. Bulq zadecydował więc o wypuszczeniu gotowych modeli, które ruszyły do walki siejąc spustoszenie wśród armii wroga. Jedi, wspierani potęgą bitewnej medytacji mistrza Rancisisa, nie byli w stanie odnieść jednoznacznego zwycięstwa.

Ostateczna bitwa.

Bombardowanie z orbity również było niemożliwe, gdyż przezorny Bulq kazał przenieść kompleks klonujący jeszcze głębiej w powierzchnię planety. Przez pięć miesięcy obie strony były w impasie, ponosząc coraz większe straty po obu stronach. Durnar, T'Bolton i Xeltek ponieśli śmierć w początkowych bitwach oblężenia. Jedi próbowali wielokrotnie zniszczyć generator pola siłowego i działa jonowe, żeby umożliwić flocie naloty, ale ich ataki za każdym razem spełzały na niczym. Dopiero pewnego dnia, w eksplozji która uśmierciła Ausara Auseta, powstał krater odsłaniający drogę wiodącą do generatora. Mistrzowie Vos i Jeisel przedarli się do niego i wysadzili, zmuszając Separatystów do odwrotu w kierunku miasta. Jednakże do umożliwienia orbitalnego bombardowania potrzebne było jeszcze zniszczenie działa jonowego, wciąż zaciekle bronionego.

Quinlan wciąż udawał pracę dla Dooku, tak więc pewnego dnia pod pozorem pościgu za Mrocznym Jedi Tolem Skorrem odłączył się od swoich żołnierzy i skontaktował się z Bulqiem. Ten nakazał mu odnalezienie Tholme'a, którego działalność dotkliwie dawała się we znaki Separatystom. Quinlan nie miał innego wyjścia, jak tylko posłuchać rozkazu i odnaleźć byłego mistrza. Próbował go przekonać do przyłączenia się do niego w krucjacie przeciwko drugiemu Sithowi, ale Tholme oświadczył tylko że to on, a nie Sith jest największym zagrożeniem. Stoczyli pojedynek, który starszy Jedi umyślnie przegrał i upozorował swoją śmierć, aby nie musieć zabijać Quinlana.

Śmierć Oppo Rancisisa z ręki Sory Bulqa.

W międzyczasie, Separatyści przypuścili zmasowany atak na fortece Republiki. Była to wszakże tylko dywersja; prawdziwym celem był mistrz Rancisis bez którego siły armii klonów byłyby znacznie gorzej koordynowane. Wszyscy zabójcy Anzati polegli, jednak i oni mieli być tylko odwróceniem uwagi: prawdziwym zagrożeniem był Sora Bulq, który korzystając z nieuwagi Rancisisa zakradł się od tyłu i zaszlachtował go swoimi mieczami świetlnymi. Bitwa skończyła się bez zwycięstwa dla którejkolwiek stron - były tylko straty. Gdy Quinlan wrócił do obozu, przejął dowodzenie i odczytał dalsze plany kampanii z ciała Rancisisa, ku obrzydzeniu K'Kruhka traktującego to jako profanację.

Następnego ranka siły Republiki ruszyły do ataku. Szturmem powietrznym dowodzili A'Sharad Hett i Xiaan Amersu, a naziemnym - K'Kruhk i Jeisel. Quinlan i Aayla podłożyli ładunki pod planetarnym działem, wciąż powstrzymującym flotę przed bombardowaniem. Po drodze mistrz Vos odłączył się i jeszcze raz spotkał się z Bulqiem. Napotkał go w towarzystwie Tola Skorra, maltretującego jego ukochaną - Khaleen Hentz. Dwaj Mroczni Jedi wyjawili mu, że Khaleen od początku na niego donosiła. Quin jednak uwierzył jej, zaklinającej się że już od dawna darzyła go prawdziwym uczuciem i działała po jego stronie. Wtedy opowiedział się po stronie Jedi i zaatakował Skorra. Z niespodziewaną pomocą nadszedł wtedy Tholme, ujawniając że wciąż żyje. Wdał się w kolejny pojedynek z Sorą Bulqiem. Tymczasem Skorr wyjawił, że nie ma drugiego Sitha i cała ta maskarada była wymyślona tylko po to, żeby wodzić Quinlana za nos. Rozwścieczony Kiffar zepchnął go do lawy, a następnie zabił Bulqa. Aayla uporała się z Bokiem i wysadziła kompleks, kładąc kres zagrożeniu Morgukai. W międzyczasie na powierzchni Xiaan Amersu poświęciła życie i staranowała działo planetarne, umożliwiając tym samym zbliżenie flocie Republiki która dokończyła dzieła zniszczenia. Oblężenie zakończyło się całkowitym zwycięstwem Jedi, jednak to jeszcze nie był koniec - na planecie wciąż znajdowały się pojedyncze, lecz groźne jednostki Separatystów. Gdy wszyscy walczący zostali oddelegowani gdzie indziej (Aayla na Felucję, Quinlan na Boz Pity, a Tholme na fregatę leczniczą), dowództwo objęła mistrzyni Stass Allie. Jej zadaniem było posprzątanie pozostałości po bitwie: zniszczonych urządzeń wojskowych, okrętów i martwych ciał.

Mistrzyni Allie przebywała na planecie, gdy został wydany rozkaz 66. Została zidentyfikowana jako wróg Republiki i zestrzelona przez komandora Neyo podczas patrolowania okolicy na swoim ścigaczu.

Uczestnicy oblężenia

Zabójcy Stass Allie.

Republika

Separatyści

Przypisy

Źródła


Ważniejsze bitwy i kampanie
[Pokaż/Ukryj]