Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Nakha Urus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Nakha Urus.jpg
Nakha Urus
Miejsce pochodzenia: Malastare
Rasa: Dug
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność: Republika Galaktyczna
Nakha Urus był Dugiem żyjącym w ostatnich latach istnienia Republiki. Na swojej rodzinnej planecie Malastare sprawował funkcję przewodniczącego rady Dugów.

Biografia

W 21 BBY w trakcie trwania wojen klonów Malastare została najechana przez Separatystów, by Dugowie przestali dostarczać paliwo dla Republiki. W zamian za dołączenie w szeregi Republiki i nieograniczony dostęp do zasobów paliwowych Malastare, Republika miała obronić planetę Urusa przed najeźdźcami.

Siły galaktycznego rządu przybyły niezwłocznie, ale wyniszczająca bitwa zajmowała coraz większe obszary planety. Wtedy Nakha poprosił kanclerza o szybkie rozwiązanie sprawy. Sheev Palpatine spełnił jego prośbę. Przywódca Republiki nakazał użycie nowej broni masowej zagłady, która działała tylko na droidy.

Gdy nadszedł odpowiedni moment w szaleńczej bitwie, Republika wykorzystała swoją tajną broń z doskonałym skutkiem. Droidy zostały zniszczone lecz eksplozja wywołała zapadnięcie się ziemi na polu walk. Ogromna dziura odsłoniła legowisko starożytnej bestii. Urus rozpoznając w niej wroga swoich przodków, poprosił Jedi o pomoc w likwidacji zagrożenia. Ci jednak odmówili mu twierdząc, że bestia Zillo to ostatni przedstawiciel tego gatunku.

Dug zagroził swoim sojusznikom, że nie podpisze traktatu, nie udostępni paliwa Malastare, ani nie przystąpi do Republiki jeśli ci mu nie pomogą. To jednak nie przekonało Jedi. Ku satysfakcji Urusa, strażnicy pokoju powrócili po jakimś czasie gotowi do pomocy. Dug nie wiedział jednak, że planują oni tylko uśpienie bestii i wywiezienie jej z planety. Gdy Zillo został pokonany, a w rzeczywistości uśpiony, Urus podpisał traktat i tym samym wprowadził swoją planetę w szeregi Republiki.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!