Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Mroczny miecz/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Anakin dodopracowania.png
Życie wydaje się prostsze, kiedy coś naprawiasz.

Ten artykuł wymaga dopracowania.


Prosimy, dopracuj go pod względem języka i formy, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji. W tym artykule należy: poszerzyć, dodać przypisy, rozdzielić na kanon i legendy.

Darksaber.jpg
Mroczny miecz
Podstawowe dane
Model: Broń świetlna[1][2]
Cechy charakterystyczne
Właściciele
Właściciele: Pre Vizsla[2]
Przynależność:Mroczny miecz (Darksaber) to starożytny miecz świetlny i jedna z nielicznych odmian broni świetlnej przypominająca wibroostrze. Początkowo należała do Zakonu Jedi czasów Starej Republiki, a później do Mandalorian z klanu Vizsla, którzy ukradli go ze świątyni Jedi.[2]

Cechy szczególne

Mroczny miecz był bardzo rzadko spotykaną bronią, posiadającą wiele unikalnych cech, wyróżniających go spośród innych broni świetlnych. Rękojeść było nieco dłuższa niż u standardowego miecza świetlnego. Klinga była koloru czarnego, otoczoną białą krawędzią. Posiadał charakterystyczny dźwięk, znacznie różniący się od miecza świetlnego.

Historia

Pre Vizsla walczy mrocznym mieczem z Obi-Wanem Kenobim.
"Ten miecz został skradziony z waszej Świątyni Jedi przez moich przodków podczas upadku Starej Republiki. Od tamtej pory jego ostrze zabiło wielu takich jak ty. Przygotuj się, by do nich dołączyć!
-Pre Vizsla o mrocznym mieczu.[2][3]

W nieokreślonym czasie czasów starej Republiki nieznany Mandalorianin z klanu Vizsla ukradł mroczny miecz ze świątyni Jedi. Odtąd był przekazywany następnym pokoleniom tego klanu, którzy zabili tą bronią nieznaną liczbę rycerzy Jedi. Gdy w 60 BBY pośród wiernych wojowniczym tradycjom Mandalorian nastąpił rozłam na frakcję Prawdziwych Mandalorian i Straż Śmierci, miecz ten stał się atrybutem władzy osoby stojącej na czele Straży i noszącej miano sekretnego Mandalora. Pierwszym posiadaczem miecza w takiej symbolicznej formie był Tor Vizsla.

Później miecz ten trafił do przywódcy Straży podczas wojen klonów Pre Vizsli, który ujawnił starożytny mroczny miecz podczas pojedynku z Obi-Wanem Kenobim. Używał on go chętnie do pojedynków z innymi posiadaczami mieczy, oprócz Kenobiego starł się także z Ahsoką Tano podczas potyczki na Carlac, z klonem, Glitchem w czasie potyczki na Draay 2 czy też z Savage'em Opressem podczas udawanego pojedynku w czasie przejmowania Mandalory. Używał on też miecza do walk ze zwykłymi przeciwnikami, na przykład na Nal Hutta, to przy jego pomocy wyciął także otwór w drzwiach dryfującej w kosmosie kapsuły ratunkowej do której przycumował Gauntlet.

Finalną potyczką w której Pre używał tego miecza był jego pojedynek z Darthem Maulem, który to przegrał, tracąc życie. Nowym właścicielem miecza stał się Maul, który to na oczach Obi-Wana Kenobiego zabił przy jego pomocy Satine Kryze, używał go także w czasie późniejszej walki z Darthem Sidiousem.

Ciekawostki

  • Początkowo Pre Vizsla miał walczyć wibroostrzem, jednak George Lucas chcąc zachować wyjątkowość miecza świetlnego stwierdził, że broń nie będąca świetlną nie może blokować ciosów zadawanych mieczem świetlnym.[1]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Star Wars: Are You Ready for the Mandalorians
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 2,8 The Clone Wars.jpg  The Mandalore Plot
  3. "This lightsaber was stolen from your Jedi Temple by my ancestors during the fall of the Old Republic. Since then many Jedi have died upon its blade. Prepare yourself to join them!"

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!