Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Misja w Świątyni Jedi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Banewswiatyni.jpg
Misja w Świątyni Jedi
Konflikt: Wojny klonów
Data: Pomiędzy 22 a 19 BBY
Miejsce:
Przyczyny: Zlecenie włamania do Świątyni Jedi Cadowi Bane'owi
Skutki:
Uczestnicy:
Misja w Świątyni Jedi miała miejsce na Coruscant. Jej celem była kradzież holokronu ze skarbca Świątyni na zlecenie Dartha Sidiousa. Akcja zakończyła się zgodnie z planem lorda Sithów.

Przyczyny

"Wybacz, że przeszkadzam. Jak już mówiłem, łowco głów, chcę skorzystać z twoich usług. (…) Zdobądź dla mnie holokron."
Darth Sidious do Cada Bane'a.[1]
Łowcy nagród, szykujący napad na Świątynię Jedi.

Niedługo po stoczeniu bitwy o Felucię do Cada Bane'a zgłosił się Darth Sidious. Sith polecił Durosowi włamać się do Świątyni Jedi i wykraść z niej holokron. Zleceniodawca zgodził się zapłacić łowcy nagród potrójną stawkę i zaopatrzyć go w doskonale wyposażony myśliwiec. Ponadto przekazał Bane'owi plany Świątyni. Duros skontaktował się ze swoją współpracowniczką, Cato Parasitti, przedstawicielką zmiennokształtnej rasy Clawdite. Tymczasem mistrz Yoda wyczuł, że w Świątyni zjawi się intruz. Jedi rozpoczęli przygotowania do ochrony danych wojennych, przechowywanych w budynku. Kiedy do pokoju Bane przybyła jego wspólniczka, Duros pokazał jej dane Bolla Ropala, który był jego następnym celem. Następnie przedstawił Cato swój plan. Parasitti miała przybrać postać zabitego przez Separatystów mistrza Orda Enisence'a, wejść do biblioteki w Świątyni i wysyłać Bane'owi potrzebne informacje poprzez komunikator, który otrzymała od Durosa.

Przebieg

"Przybyli intruzi już."
Mistrz Yoda do Obi-Wana Kenobiego.[1]
Cad Bane i Todo 360, włamujący się do Światyni.
Kiedy Cato, pod postacią Jedi, weszła do biblioteki, została zaczepiona przez Ahsokę Tano. Ponieważ padawanka nie chcała ustąpić i proponowała swoją pomoc, Parasitti opryskliwie ją odgoniła. Tymczasem Bane i Todo 360, korzystając z repulsorów, dostali się do pierwszych zabezpieczeń zewnętrznych Świątyni. Dzieki pomocy Todo i Parasitti, Bane zdołał dostać się do środka. W centrum kontroli Obi-Wan Kenobi zauważył zakłócenia skanerów. Anakin Skywalker poinformował go, iż też je zaobserwował. Mistrz Yoda stwierdził, że intruzi znaleźli się w Świątyni. Dzięki przeskanowaniu szybu wentylacyjnego Jedi odkryli położenie Bane'a. Skywalker i Kenobi ruszyli w pościg. Tymczasem Bane przemieszczał się w kierunku skarbca, wyłączając wentylator. Todo 360 przez przypadek uruchomił go ponownie wyłącznikiem bezpieczeństwa. Pomogła im Cato, która wyłączyła wiatrak z biblioteki. Po chwili podeszła do niej Jocasta Nu, informując, że cała Świątynia jest w stanie wyjątkowym. Parasitti ogłuszyła Jedi i przybrała jej postać. Następnie zaczęła wyłączać lasery, będące kolejną przeszkodą Bane'a.
Ahsoka Tano przyprowadza Cato Parasitti do mistrzów Jedi.
Tymczasem Kenobi i Skywalker zmierzali w kierunku Durosa. Po chwili zabezpieczenia laserowe zostały wyłączone. Kiedy Bane i Todo dezaktywowali ostatnie zabezpieczenia, mistrz Yoda skontaktował się z Ahsoką i poinformował ją, że intruz jest w bibliotece. Padawanka szybko odnalazła Cato Parasitti i podjęła z nią pojedynek na miecze. Ahsoka szybko zwyciężyła i poinformowała Skywarkera, że intruzi są przy skarbcu. Anakin i Obi-Wan uznali, że zamierzają przedostać się do centrum komunikacyjnego ze skarbca. Tymczasem Bane wysłał Todo 360 właśnie do tego pomieszczenia. Po chwili na miejsce dotarli Kenobi Skywalker. Ponieważ nie zauważyli ukrytego Bane'a, ruszyli do centrum komunikacyjnego. Po chwili Duros wszedł do skarbca i wykradł holokron. Tymczasem Todo dotarł do sali komunikacyjnej. W tym momencie aktywowała się bomba, zamontowana w droidzie przez Bane'a. Mistrz Windu popchnął robota Mocą, aby ratować towarzyszy. Po chwili doszło do eksplozji. Tymczasem Cad Bane, przebrany za Jedi, uciekł ze Świątyni.

Skutki

"Bolla Ropal. To jest następny cel Bane'a. Jakiś Jedi."
Cato Parasitti do Mace'a Windu.[1]

Mistrz Yoda szybko zauważył, iż skradziono holokron. Cato Parasitti wyznała, iż następnym celen Bane'a jest Bolla Ropal. Anakin Skywalker wyruszył na czele floty na Devaron, aby ratować mistrza Jedi. Obi-Wan Kenobi zobowiązał się odszukać Bane'a, jeżeli nadal jest na Coruscant.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!