Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Misja na Naboo

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ahsoka Bane.jpg
Misja na Naboo
Konflikt: Wojny klonów
Data: Pomiędzy 22 a 19 BBY
Miejsce:
Przyczyny:
  • Kradzież listy dzieci wrażliwych na Moc
  • Zlecenie porwania czwórki dzieci Cadowi Bane'owi
Skutki:
Uczestnicy:
Misja na Naboo odbyła się na krótko po bitwie o Devaron. Jej celem było zapobiegnięcie porwaniu gungańskiego dziecka wrażliwego na Moc oraz aresztowanie Cada Bane'a. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem Jedi.

Przyczyny

"Potrzebuję materiału do testu. Wybierz czwórkę dzieci i dostarcz na Mustafar. Chcę się nimi zaopiekować."
Darth Sidious do Cada Bane'a.

Po zdobyciu holokronu i listy dzieci wrażliwych na Moc, Cad Bane, na polecenie lorda Sidiousa, przygotowywał się do porwania czwórki przyszłych adeptów Jedi. Tymczasem w świątyni członkowie Rady pogrążyli się w medytacji, dzięki czemu wykryli, że jednym z dzieci będących celem łowcy nagród jest mały Gunganin, mieszkający na Naboo. Na ratunek wyruszyli Anakin Skywalker i Ahsoka Tano, ostrzegając wcześniej kapitana Typho.

Przebieg

"To przyszłość widzisz, Skywalkerze. Wyruszaj na Naboo! Tam Bane'a znajdziesz. Padawankę weź ze sobą."
Mistrz Yoda do Anakina Skywalkera.
Anakin Skywalker aresztuje Cada Bane'a.

Kiedy Skywalker i Tano przybyli na Naboo, powitał ich Gregar Typho, informując, że rodzina dziecka została ostrzeżona o niebezpieczeństwie oraz przedstawiając kapitana Lunkera, mającego dowodzić operacją. Kiedy padawanka zaproponowała, aby to ona zastawiła pułapkę, Skywalker zgodził się. Po przybyciu do Jan-gwa Bane obserwował, jak gungańska matka kładzie zawiniątko w kołysce i wychodzi z pokoju. Duros podszedł do łóżeczka i zauważył, iż leży w nim lalka. W tej chwili za łowcą nagród pojawiła się Ahsoka. Bane rozbroił ją, wybijając jej miecz z ręki i uruchomił buty repulsorowe. Kiedy wyleciał z domu, skoczył na niego Anakin, powalając go. Kiedy Duros próbował wstać, został obezwładniony przez Togrutankę.

Skutki

Przesłuchanie Bane'a.
"Teraz jest bezpieczna"."
"Naprawdę w to wierzysz?"
— Ahsoka Tano i Cad Bane.

Bane został złapany. Kiedy Ahsoka stwierdziła, że dzieciom już nic nie grozi, Duros ją wykpił. Podczas przesłuchania Jedi przekonali łowcę nagród, aby oddał im holokron. Dzięki przejrzeniu danych z myśliwca łowcy nagród, Anakin zlokalizował miejsce pobytu porwanych dzieci, które następnie uwolnił.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!