Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Misja na Iego

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jedi na Iego.jpg
Misja na Iego
Konflikt: Wojny klonów
Data: 21 BBY
Miejsce: Iego
Przyczyny:
Skutki:
  • Zniszczenie blokady energetycznej nad Iego
  • Uzyskanie antidotum na działanie wirusa
Uczestnicy:
Misja na Iego odbyła się w bliżej nieokreślonym momencie wojen klonów, podczas kryzysu Wirusa Błękitnego Cienia. Jej celem było uzyskanie antidotum na działanie wirusa. Zakończyła się zgodnie z planem Jedi.

Przyczyny

"Mało znany ekstrakt korzeni reeksy. Chwastowa winorośl, dostępna na Iego. Planecie tysiąca księżyców w przestrzeni Separatystów."
— Kapitan Gregar Typho o antidotum na działanie wirusa.
Droid służebny LEP przed zdetonowaniem bomby.

Po ataku na laboratorium doktora Nuvo Vindi'ego, kiedy klony zabezpieczały kompleks, droid służebny LEP wykradł fiolkę z wirusem i umieścił ją w bombie, którą następnie zdetonował. W efekcie doszło do zakażenia żołnierzy w kompleksie. Wśród zarażonych była Ahsoka Tano. Podczas, gdy zainfekowani podjęli walkę z droidami, chcącymi wydostać się z laboratorium, Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi wrócili do Theed, gdzie kapitan Gregar Typho poinformował ich o odnalezieniu antidotum na działanie wirusa. Potrzebnym lekiem był ekstrakt z korzeni reeksy. Roślina ta rosła wyłącznie na planecie Iego, znajdującej się w przestrzeni Separatystów. Skywalker i Kenobi niezwłocznie wyruszyli, aby zdobyć korzeń rośliny.

Przebieg

Zdobycie korzenia

"Nie dotykajcie rośliny! [...] Ponieważ ona tego nie lubi!"
Jaybo Hood do Obi-Wana Kenobiego i Anakina Skywalkera.
Reeksa, rozwścieczona przez Jedi.

Po dotarciu na Iego, Jedi na pokładzie Twilight minęli cmentarzysko statków. Kiedy Skywalker wylądował i opuścił pokład, zauważył oddział droidów bojowych, którym towarzyszyły dwa myśliwce typu Vulture. Anakin bez namysłu włączył miecz i zaatakował roboty. Kenobi powstrzymał go, zwracając uwagę, iż maszyny są nieuzbrojone i nie mają złych zamiarów. Po chwili do przybyszów podszedł Jaybo Hood, wyrażając swoje niezadowolenie z powodu zniszczenia robotów. Jedi przeprosili go i zapytali, gdzie mogą znaleźć korzenie reeksy. Kiedy dodali, że się spieszą, Jaybo stwierdził, iż nie wydostaną się z planety żywi przez Drola. Mityczny władca Iego niszczył wszystkie statki, próbujące opuścić planetę. Skywalker postanowił najpierw zdobyć korzeń, a później martwić się Drolem. Aby wykonać zadanie, Jedi musieli zejść do wąwozu. Hood został na jego skraju i podpowiadał towarzyszom sposób zdobycia korzenia. Skywalker zbudził jednego z xandu. Młody Jedi chwycił stworzenie za szpony, a kiedy Kenobi zrobił to samo, zwierze opuściło ich na dno wąwozu. Podczas lądowania intruzi rozwścieczyli roślinę. Podczas gdy Anakin wycinał korzeń, Obi-Wan podjął walkę z kwiatem. Po dłuższej chwili Jedi wrócili na górę.

Problemy z Drolem

"Przeklęte miejsce! Ta planeta jest przeklęta!"
Amit Noloff o klątwie Drola.
Blokada energetyczna (Drol), widziany z powierzchni Iego.

Po powrocie do miasta Jedi spotkali Amita Noloffa, który opowiedział im o klątwie Drola. Pomimo uprzedzeń proroka, popartego przez Jaybo Hooda, Jedi wsiedli na Twilight i spróbowali opuścić planetę. Po drodze ich statek został wykryty przez czujniki, które następnie uruchomiły blokadę energetyczną. Dzięki namowom Kenobiego, Skywalker zawrócił statek i skierował go ponownie na Iego. Po wylądowaniu z Jedi skontaktowała się Ahsoka, która zameldowała, że wszystkie droidy w laboratorium zostały zniszczone. Togrutanka stwierdziła również, że wirus zainfekował Padmé Amidalę. Aby uzyskać pomoc od mieszkańców Iego, Jedi zorganizowali konferencję, podczas której stwierdzili, iż Drol jest jedynie systemem ochrony Separatystów. Kiedy prorok Noloff zaprzeczył, Kenobi spytał, kto mieszkał na księżycach planety przed atakiem Separatystów. Do sali wszedł anioł. Wskazał Jedi miejsce swojego poprzedniego mieszkania. Skywalker domyślił się, że tam jest centralny punkt blokady. Kenobi obmyślił plan, mogący przełamać Drola. Jaybo uruchomił czwórkę droidów-sępów, które miały posłużyć za przynętę dla pola energetycznego. Twilight ruszył za nimi. Kiedy maszyny były niszczone przez blokadę, Jedi podlecieli w pobliże emitera laserów i zniszczyli go. Blokada została zniszczona. Kenobi nawiązał połączenie z Jaybo i podziękował mu za pomoc. Następnie skierowali się na Naboo.

Skutki

"Padmé! Droid medyczny powiedział, że szybko wrócicie do zdrowia."
— Anakin Skywalker do Padmé Amidali.

Dzięki uzyskaniu korzeni reeksy, droidy medyczne sporządziły antidotum na działanie Wirusa Błękitnego Cienia. Laboratorium Nuvo vindiego zostało odkażone, a kryzys został zażegnany.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!