Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Misja na Devaronie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Secura vs Sing.png
Misja na Devaronie
Konflikt: Wojny klonów
Data: 22 BBY
Miejsce: Devaron
Przyczyny:
Skutki:
Uczestnicy:
Misja na Devaronie miała miejsce w roku 22 BBY. Jej powodem było założenie na tej planecie bazy korsarzy, którzy z polecenia Konfederacji Niezależnych Systemów atakowali republikańskie konwoje zaopatrzeniowe. Zakończyła się pomyślnie dla przedstawicieli Republiki.

Preludium

Zabójstwo pani senator potwierdza, że baza korsarzy znajduje się na Devaronie.
— T'ra Saa do towarzyszy.[1]
Szczątki statków, zniszczonych przez korsarzy.

Niecałe pół roku po bitwie o Geonosis Konfederacja Niezależnych Systemów nawiązała współpracę z grupą korsarzy, która miała atakować republikańskie konwoje zaopatrzeniowe na Koreliańskiej Trasie Handlowej. Aby im to umożliwić, przedstawiciele Separatystów nawiązali kontakt z senator Devaronu, Vien'sai'Malloc, która zgodziła się trzymać fakt założenia na jej planecie bazy dla piratów w tajemnicy przed rządem. W efekcie korsarze zniszczyli pięć konwojów republikańskich, co spowodowało brak zapasów, zwłaszcza bacty, wśród oddziałów klonów na planetach wzdłuż trasy nadprzestrzennej. W obliczu tego kryzysu Rada Jedi wysłała na miejsce pięcioro Jedi: Kita Fisto, Tholme'a, Aaylę Securę, Mroczną Kobietę i T'rę Saa. Podczas oględzin miejsca ataków pirackich z T'rą skontaktowała się druga devaroniańska senator – Elsah'sai'Moro. Zdradziła ona, iż odkryła, że to właśnie na Devaronie znajduje się siedziba korsarzy. Zanim jednak zdążyła podać więcej szczegółów lub wyjawić, że to druga senator stoi za osłoną bazy, została zamordowana przez Aurrę Sing. Jedi postanowili wyruszyć na planetę pod przykrywką, aby najpierw zinfiltrować rząd w celu wykrycia zdrajcy.

Misja

Kit, mam prawdopodobne położenie bazy korsarzy. Przesyłam ci namiary.
— Aayla Secura do kita Fisto.[1]
Aurra Sing na Devaronie.

T'ra Saa i Kit Fisto pozostali na pokładzie krążownika, który ukrył się za księżycem planety, a pozostała trójka przybyła do domu senator Vien'sai'Malloc. Aayla Secura podawała się za Tuulęę Doneetę, Tholme za Milesa Crofta, a Mroczna Kobieta za służącą Doneety, Sabę. Byli oni fikcyjnymi przedstawicielami firmy Ryloth Ventures. Zostali oni jednak zauważeni przez Aurrę Sing, która rozpoznała swoją byłą mistrzynię - An'yę Kuro. Na osobności Secura zaproponowała wtajemniczenie senator Vien'sai'Malloc, jednak pozostała dwójka skrytykowała ten pomysł.

Wkrótce senator spotkała się z Aurrą Sing, która wyjawiła jej prawdziwe tożsamości nowych gości. Devaronianka zabroniła łowczyni nagród podejmować jakichkolwiek działań, jednak Sing dała jej do zrozumienia, że nie zamierza się tym przejmować. Po krótkim czasie senator przyprowadziła gości na posiłek z prezydent Devaronu, Aven'sai'Ulrahk. Obawiająca się o swoją polityczną pozycję sai'Malloc udała się po uczcie do Aayli Secury. W tym czasie Tholme i Kuro penetrowali południową stronę gór, gdzie niegdyś znajdowała się baza przemytników. Sai'Malloc zdradziła Jedi koordynaty bazy korsarzy twierdząc, iż dostała je od Elsah'sai'Moro.

Walka w bazie korsarzy.

W tym czasie Tholme i Mroczna Kobieta weszli do jaskini, gdzie mistrzyni znalazła napis Nashtah – dawny pseudonim Aurry. W tym momencie doszło do eksplozji. Sing zabrała miecz swojej byłej mistrzyni i uciekła z jaskini. Tymczasem Secura przesłała koordynaty Kitowi Fisto, a następnie wyjawiła senator sai'Malloc, iż odgadła, że to ona współpracuje z piratami. Zażądała również wyjawienia tożsamości łowcy nagród, który zabił sai'Molo i zaatakował Tholme'a i Mroczną Kobietę. Po chwili wyruszyła na pomoc towarzyszom. Została jednak zaatakowana przez Aurrę, która zniszczyła jej śmigacz. Kobiety stanęły przeciwko sobie. Sing pokazała jej zdobyte miecze świetlne. Twi'lekanka straciła panowanie nad sobą, co niemal przypłaciła życiem.

W tym samym czasie Fisto i Saa zaatakowali bazę korsarzy z pomocą klonów, szybko zyskując przewagę. Wkrótce opanowali placówkę. Kiedy Secura się ocknęła, zbliżały się do nie quarry. Pamiętając nauki Quinlana Vosa, Aayla zamaskowała swoją obecność, przechodząc obok zwierząt. Następnie wdała się w pojedynek z Aurrą Sing. Aby pozwolić Securze skupić się na walce, Tholme i jego towarzyszka pogrążyli się w transie, symulującym śmierć. Mogąca skupić się na pojedynku Aayla pokonała Sing, niszcząc jej antenę.

Skutki

Devaroniańskie prawa są bardzo prymitywne. Prawdopodobnie nakarmią nią quarry.
— T'ra Saa o prawdopodobnym losie senator Vien'sai'Malloc.[1]

T'ra Saa z kilkoma klonami odnalazła Tholme'a i Mroczną Kobietę i zabrała ich na leczenie bactą. Aurra Sing została osadzona w kolonii karnej na Oovo IV. Senator Vien'sai'Malloc została osądzona według devarońskiego prawa. Najprawdopodobniej została zgładzona. Rozbicie grupy korsarskiej zakończyło kryzys na Koreliańskiej Trasie Handlowej.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!