Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Misja na Cato Neimoidii

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Anakin nad chora Padme.jpg
Misja na Cato Neimoidii
Konflikt: Wojny klonów
Data: 21 BBY
Miejsce:
Przyczyny:
Skutki:
Uczestnicy:
Misja na Cato Neimoidii miała miejsce w bliżej nieokreślonym momencie wojen klonów. Miała na celu zbadanie, jakie powiązania łączyły senatora Rusha Clovisa z Separatystami. Dzięki temu zadaniu odkryto budowę fabryki droidów na Geonosis.

Przyczyny

"Spiskuje z wrogiem Klan Bankowy. Szybko prawdę odkryć trzeba."
Mistrz Yoda podczas posiedzenia Rady Jedi.

W pewnym momencie wojen klonów Rada Jedi zaczęła podejrzewać, że Intergalaktyczny Klan Bankowy spiskuje z Separatystami. Aby jak najszybciej odkryć prawdę, Jedi zwrócili się o pomoc do Padmé Amidali, która miała pełnić rolę szpiega. Senator odmówiła. Aby przekonać Amidalę do szpiegowania Rusha Clovisa, przedstawiciela delegacji Klanu, Rada Jedi poleciła Anakinowi Skywalkerowi przeprowadzenie rozmowy z kobietą. Pomimo własnych obiekcji, młody Jedi wykonał polecenie. Podczas rozmowy stwierdził, iż Clovis jest wtyczką Separatystów. Zaskoczona Amidala odparła, że Yoda jej o tym nie wspomniał. Senator postanowiła podjąć się misji szpiegowskiej. Skywalker został przydzielony do jej ochrony.

Przebieg

Odnowienie kontaktów

Kolacja Padmé i Clovisa.
"Wiesz, mam pomysł. A może poleciałabyś ze mną?"
Rush Clovis do Padmé Amidali.

Wykorzystując fakt, iż Clovis był zakochany w młodej senator, Padmé postanowiła odnowić znajomość z przedstawicielem Klanu Bankowego. Podczas kolacji na Coruscant mężczyzna zaproponował, aby Amidala poleciała z nim na Cato Neimoidię, gdzie sam miał obowiązki do spełnienia. Padmé zgodziła się. Wkrótce wyruszyli jej statkiem. Jednym z pilotów był przebrany Skywalker.

Cato Neimoidia

Rush Clovis, Poggle Mniejszy i Lott Dod przy hologramie fabryki droidów.
"Pani, jako mój honorowy gość, proszę, wypij ze mną ten napój. To toast za nową przyjaźń."
Lott Dod, podający Padmé Amidali napój z trucizną.

Po dotarciu na Cato Neimoidię Padmé została zakwaterowana w jednym z pokoi gościnnych. Tymczasem Clovis wybrał się na rozmowę z Lottem Dodem, podczas której omawiali ogromną inwestycję: budowę fabryki droidów na Geonosis. W trakcie spotkania Neimoidianin zaoferował zmianę warunków umowy. Poparł go Poggle Mniejszy, który dołączył do senatorów. Po chwili zbliżyła się do nich Padmé. Geonosjanin się ukrył, a Clovis wyłączył hologram fabryki. Następnie przedstawiciel Klanu Bankowego odprowadził Amidalę do jej pokoju. W tym samym czasie senator Lott Dod wpadł na pomysł, aby otruć senator z Naboo i wymóc na Clovisie korzystniejsze warunki umowy, dotyczącej udziałów w profitach z fabryki na Geonosis. Kiedy Amidala zeszła na kolację, Lott Dod zaoferował jej toast za nową przyjaźń. Wypił połowę napoju z kielicha, po czym dyskretnie nasmarował górę naczynia trucizną. Kiedy Padmé poszła w jego ślady, spożyła szkodliwą substancję.

Pod koniec kolacji kobieta gorzej się poczuła. Pomimo tego zgodziła się pójść na spacer z Clovisem. Kiedy C-3PO, odesłany przez Padmé, wrócił do pokoju, zastał Skywalkera, któremu po chwili opisał ostatnie wydarzenia. Tymczasem reprezentant Klanu Bankowego przyprowadził Amidalę do swojego pokoju, ta jednak symulowała gorsze samopoczucie i poprosiła, aby Rush przyniósł jej trochę wody. Kiedy mężczyzna wyszedł, Padmé podeszła do holoprojektora i odnalazła plany fabryki droidów. Szybko skopiowała je i wezwała przez komunikator Anakina. Po chwili wrócił Clovis. Aby nie zauważył dysku, Amidala rzuciła mu się na szyję. W tym momencie przyszedł Skywalker. Dzięki Mocy przyciągnął dysk z danymi i oddalił się. Chwilę potem Padmé zemdlała, na skutek działania trucizny.

Szantaż

"Padmé, wróciłem z biblioteki. Nie ma dysku z hologramem. Teraz rozumiem, po co zrobiłaś to wszystko. By mnie szpiegować i okradać!"
—Rush Clovis do Padmé Amidali .
Clovis, celujący do Lott Doda.

Tymczasem Anakin pobiegł na lądowisko, powierzył dysk z danymi R2-D2 i kazał mu przygotować statek do lotu. Clovis zaniósł Padmé do jej pokoju i nakazał C-3PO pilnowanie kobiety. Sam poszedł po droida medycznego. Podczas rozmowy z Dodem dowiedział się, że Amidala jest szpiegiem. Po sprawdzeniu holoprojektora upewnił się, że to prawda. Następnie wrócił do pokoju senator i wyznał jej, iż odkrył jej tajemnicę. Po chwili do pomieszczenia wpadł Skywalker, który zastraszył Clovisa. Po dłuższej rozmowie bankowiec zdecydował się pomóc Anakinowi. Kiedy zmierzali na lądowisko, spotkali Lotta Doda. Kiedy Rush rozpoczął rozmowę z Neimoidianinem, ten zabronił im opuszczać Cato Neimoidię. Po chwili Clovis wycelował do rozmówcy z blastera i zażądał antidotum. Kiedy asystent Doda wręczył Skywalkerowi odtrutkę, Jedi zabrał Amidalę na statek. Kiedy Rush poprosił o zwrot dysku, Anakin odmówił i odleciał na Coruscant. Po chwili Clovis został aresztowany przez droidy bojowe.

Skutki

"Uciekliśmy i mamy hologram. Jedi wykorzystają te informacje, by zniszczyć fabrykę. Odniosłaś sukces."
— Anakin Skywalker do Padmé Amidali .

Dzięki zaaplikowaniu antidotum, Amidala wróciła do zdrowia. Skywalker dostarczył dysk z planami fabryki droidów Radzie Jedi. Wkrótce doszło do ataku na Geonosis.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!