Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Misja Lorda Vadera 2

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Vadersquest2.jpg
Misja Lorda Vadera 2
Vader's Quest 2
Scenariusz: Darko Macan
Ilustracje: Dave Gibbons
Kolory: Angus McKie
Tusz: P. Craig Russell
Ilustracja na okładce: Dave Gibbons
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
17 marca 1999
Wydanie polskie: Egmont Polska
Wrzesień 1999
Przekład: Maciej Jurewicz
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Misja Lorda Vadera
Zeszyt/Tom: 2 z 4
Poprzedni: Misja Lorda Vadera 1
Następny: Misja Lorda Vadera 3
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 0 ABY


Misja Lorda Vadera 2 (org. Vader's Quest 2), to drugi zeszyt serii Misja Lorda Vadera. Po raz pierwszy został wydany w USA przez wydawnictwo Dark Horse Comics 17 marca 1999 roku. W Polsce został wydany we wrześniu 1999 w drugim numerze magazynu Gwiezdne wojny Komiks.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Darth Vader has commissioned a network of spies and rogues to track down young Luke Skywalker, and one of them has struck paydirt in the form of Jal, the Rebel pilot who was forced to sit out the Battle of Yavin while Skywalker destroyed the Death Star and took all the glory. Drunk and miserable, Jal barely survives an Imperial attack and realizes that information he has casually shared might very well destroy Luke Skywalker, and perhaps the entire Rebel Alliance!(Dark Horse Comics, 1999)
Wydanie polskie
W pierwszej części Darth Vader dowiaduje się, że pilot, który zniszczył Gwiazdę Śmierci, nazywa się Luke Skywalker. W bazie Rebelii na Yavin 4 zazdrosny o sukces Luke'a pilot Jal Te Gniev dopuszcza się niesubordynacji. Zostaje przeniesiony na planetę Dubrava, gdzie ma werbować ochotników.(Egmont Polska, 1999)

Streszczenie

Do baru na Dubravie wchodzi chłopak o imieniu Bobek. Szuka rebelianckiego pilota - Jala Te Gnieva. Gdy przedkłada mu swoją sprawę, zgorzkniały wysłannik Sojuszu oznajmia, że pora na test i wprowadza nieświadomego ochotnika do zbiornika na nieczystości po czym zostawia go tam kwitując to śmiechem. Po powrocie do baru pijany Jal ujawnia, że Luke Skywalker przebywa z misją dyplomatyczną na planecie Jazbina. Usłyszawszy to kobieta imieniem Nevana idzie z tą informacją do Sarmy mając nadzieję na umorzenie w zamian długu ojca.

Tymczasem na Jazbinie Luke'a Skywalkera wita rządzący tam lord Prepredenko. Kiedy przemierzają miasto władca pozdrawia swoich poddanych. Luke postanawia zrobić to samo ale ktoś rzuca w niego owocem. Prepredenko tłumaczy, że jedyną szansą dla Rebelii na uzyskanie poparcia ludu Jazbiny jest uratowanie jego córki - Syayny - z rąk porywaczy.

Jakiś czas po rozmowie z Sarmą, Nevana przechadza się po mieście. Nagle wpada na oddział szturmowców, którym towarzyszy wierzyciel jej ojca. Łowca nagród rozpoznaje ją i żołnierze rozpoczynają pościg, który kończy się gdy dziewczyna wbiega na mokradła. Imperialni zaprzestają gonitwy ale jeden z nich domyśla się dokąd uciekła. Nevana dociera do baru, w którym siedzi pijany Jal Te Gniev. Wściekła pyta go kim jest Skywalker i dowiaduje się, że to pilot, który zniszczył Gwiazdę Śmierci. Przez chwilę żałuje, że go sprzedała lecz ginie od strzału z blastera szturmowca, który wszedł do baru. Wywiązuje się bitwa pomiędzy bywalcami baru i szturmowcami w wyniku której wszyscy tubylcy giną, a knajpa zostaje spalona. Jalowi jednak udaje się wydostać i ukryć w zbiorniku na nieczystości, do którego wcześniej wrzucił Bobka. Kiedy pożar dogasa, rebeliant opuszcza kryjówkę ale wpada na dwóch patrolujących okolicę szturmowców. Z opresji ratuje go Bobek strzelając do jednego z przeciwników. Po krótkiej walce Gniev topi drugiego wroga, lecz ochotnik umiera w jego ramionach. Do pilota dociera, że nie ważna jest jego duma lecz zwycięstwo Rebelii.

Lata świetlne dalej, w pałacu Imperatora na Coruscant rozmowę {{|Anakin Skywalker|Dartha Vadera}} i Palpatine'a przerywa alarm oznaczający intruza w strefie powietrznej. {{L|Imperator Galaktyczny|Imperator nie przejmuje się tym i wypytuje swojego ucznia o pilota, który zniszczył Gwiazdę Śmierci, lecz Vader odpowiada, że chodzi tylko o zemstę, a następnie odchodzi. Chwilę później przez okna pałacu obserwuje jak rozbija się zestrzelony intruz i otrzymuje informację o miejscu pobytu Luke'a wobec czego wyrusza na Jazbinę. Tymczasem w rozbitym statku Mala Mala przerabia swojego droida B-6, a Jal Te Gniev wyrusza myśliwcem z Dubravy na ratunek młodemu Skywalkerowi.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
1999, 17 marca USA --- Dark Horse Comics 22 stron --- ---
1999, wrzesień Polska --- Egmont Polska (w Gwiezdne wojny Komiks 2/1999) 22 strony --- 4,90 PLN


Misja Lorda Vadera
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!