Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Misja Lorda Vadera 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Vadersquest1.jpg
Misja Lorda Vadera 1
Vader's Quest 1
Scenariusz: Darko Macan
Ilustracje: Dave Gibbons
Kolory: Angus McKie
Tusz: P. Craig Russell
Ilustracja na okładce: Dave Gibbons
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
17 lutego 1999
Wydanie polskie: Egmont Polska
sierpień 1999
Przekład: Maciej Jurewicz
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Misja Lorda Vadera
Zeszyt/Tom: 1 z 4
Następny: Misja Lorda Vadera 2
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Imperium
Czas akcji: 0 ABY


Misja Lorda Vadera 1 (org. Vader's Quest 1), to pierwszy zeszyt serii Misja Lorda Vadera. W USA pojawił się 17 lutego 1999, a w Polsce został wydany w sierpniu tego samego roku w pierwszym numerze magazynu Gwiezdne Wojny Komiks.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
With the destruction of the Death Star, the Rebel Alliance has struck a critical blow against the forces of the evil Emperor Palpatine. And with the Senate dissolved and the Empire's main tool of domination reduced to space dust, thousands of systems have joined their voices against the Empire. After Darth Vader's narrow escape from the doomed Death Star, the dark lord is consumed with a desire to find the identity of the Force-strong young pilot, who had fired the fatal shot. For the young pilot represents the strength and tenacity of this newly galvanized Rebel Alliance, and perhaps, for Vader, he represents much, much more...(Dark Horse Comics, 1999)
Wydanie polskie
Z tego komiksu dowiecie się, co działo się z Vaderem wkrótce po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci, a przede wydarzeniami pokazanymi w filmie Imperium Kontratakuje. W opowieści tej występują także inne znane postaci, między innymi Luke Skywalker.(Egmont Polska, 1999)

Streszczenie

W Muzeum Starej Republiki na Centaresie, torturowany pilot Rebelii wyjawia nazwisko tego, który zniszczył Gwiazdę Śmierci - Luke'a Skywalkera. Gdy Ban Papeega melduje o tym Darthowi Vaderowi, Mala Mala właśnie opuszcza muzeum.

Tymczasem na Yavinie 4 załamanego Jala Te Gnieva - pilota, który w trakcie bitwy o Yavin był chory, a którego X-wingiem poleciał Skywalker, pociesza Wedge Antilles. Przypadkowo R2-D2 wszczyna alarm, a Jal startuje swoim myśliwcem mającym rozłożone skrzydła i rozbija się tuż po wyleceniu z hangaru.

Na Centaresie Vader zabija po kolei wszystkich łowców nagród obecnych na przesłuchaniu rebelianckiego pilota, w tym Sellę i Brazzo. Szturmowcy meldują, że Ban Papeega jest w ptaszarni, a Vader rozkazuje im stracić jeńca. Gdy jeden ze szturmowców dociera do sali przesłuchań, ginie od strzału 4-D - droida Mali. Mala dowiaduje się, co wyjawił pilot, a 4-D dokańcza pracę szturmowca.

Jal staje przed dowództwem bazy i za swoje nieodpowiedzialne zachowanie zostaje wysłany na Dubravę aby tam pozyskiwał nowych rekrutów dla Sojuszu. Te Gniev nie wyraża sprzeciwu, a gdy wychodzi, Wedge mówi mu, że Luke się za nim wstawił. Jal sztucznie dziękuje Luke'owi i odchodzi, a Skywalker udaje się na rozmowę z generałem Janem Dodonną.

W ptaszarni na Centaresie Sith zabija Papeegę, a mieszkające tu ptaki zaczynają powtarzać słowo wypowiedziane przez Papeegę chwilę przed śmiercią - "Skywalker", więc Vader rozkazuje wszystko spalić. Później szturmowcy odnajdują Malę i spychają ją w przepaść. Meldują o jej śmierci Vaderowi, lecz Mala przeżyła, ponieważ wylądowała na kępie krzaków wyrastającej z urwiska. Gdy ratuje ją B-6, Mala obserwuje imperialny prom z Vaderem na pokładzie, który odlatuje w kierunku Gwiezdnego Niszczyciela.

Zawartość

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
1999, 17 luty USA --- Dark Horse Comics 22 stron --- ---
1999, sierpień Polska --- Egmont Polska (w Gwiezdne wojny Komiks 1/1999) 22 strony --- 4,90 PLN

Ciekawostki

  • Gdy Ban Papeega wyjawia Vaderowi nazwisko pilota, który zniszczył Gwiazdę Śmierci, na początku nie może go sobie przypomnieć i wymienia dwa inne - Sunblazer i Starkiller. To drugie jest nazwiskiem, które pierwotnie miał nosić ten bohater.


Misja Lorda Vadera
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!