Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Matchstick

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Matchstick.jpg
Matchstick
Data i miejsce narodzin: 32 BBY, Kamino[1]
Data i miejsce śmierci: Pomiędzy 22 a 19 BBY
Miejsce pochodzenia: Kamino[1]
Rasa: Człowiek-klon[1]
Wzrost: 183 cm[1]
Kolor włosów: Czarne (potem ściął)
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Matchstick był to żołnierz-klon służący w Wielkiej Armii Republiki podczas wojen klonów. Jako jeden z członków Eskadry Cieni, brał udział w bitwie o mgławicę Kaliidę.

Biografia

Młodość

Matchstick jak każdy z milionów klonów mandaloriańskiego łowcy nagród Jango Fetta urodził się w 32 BBY na Kamino. Został wyhodowany dla Wielkiej Armii Republiki, po odpowiednim wyszkoleniu dołączył do niej w stopniu szeregowca.

Atak na Malevolence

Matchstick.
W nieokreślonym czasie wojen klonów, Konfederacja Niezależnych Systemów zdobyła nową broń, ciężki krążownik typu Subjugator, Malevolence. Statek ten czynił ogromne szkody w szeregach floty Republiki, co poskutkowało chęcią jego zniszczenia przez Anakina Skywalkera. Aby przystąpić do działania, Skywalker zwołał członków Eskadry Cieni, w tym również Matchsticka, by razem z nim udali się do Bormusańskiego Ośrodka Testowego gdzie opracowywano nowy model bombowców. Po przybyciu na miejsce, Matchstick oraz Broadside udali się do magazynów, by tam uzyskać dostęp do BTL-B Y-wingów. Gdy jednak znaleźli się w pobliżu swojego celu, zostali zatrzymani przez żołnierzy pilnujących wstępu do środka. Ich obecność nie powstrzymała, klonów, którzy postraszyli swoich braci rycerzami Jedi. Słowa te pozwoliły Matchstickowi i Broadside'owi uzyskać dostęp do bombowców oraz przygotować je na przybycie Jedi i pozostałych członków Eskadry. Gdy Skywalker zakończył swoje sprawy, zarządził powrót do floty.[2]

Gdy Republikanie znaleźli się na rodzimym niszczycielu, pojawiła się informacja o niedawnej bitwie w układzie Ryndellia. Gdy wiadomość o tym doszła do uszu Skywalkera, stwierdził on, że kolejnym celem Grievousa mogłaby się stać położona nieopodal Ryndelli, stacja medyczna. W związku z tym Jedi opracował plan bitwy, w której Eskadra Cieni miała doprowadzić do zniszczenia Wrogości. Jego słowa przyjęły się ze podziwem Matchsticka i Broadside'a, którzy nie wierzyli, że wezmą udział w bezpośrednim ataku na Grievousa. Gdy wszystko zostało odpowiednio przygotowane, klony, w towarzystwie strażników pokoju, opuścili hangary niszczyciela, by wyruszyć na spotkanie z wrogiem.

Wybuch silnika w bombowcu Matchsticka.
Plan Skywalkera zakładał lot przez mgławicę Kaliidę. Gdy Eskadra Cieni znalazła się na jej krawędzi, wszystkie urządzenia pokładowe przestały działać. W związku z tym piloci musieli lecieć na wyczucie. Po pewnym czasie Ahsoka Tano zauważyła neebraye, które żyły w mgławicy. Nieoczekiwane pojawienie się zwierząt było powodem rozpoczęcia licznych uników, które miały uchronić pilotów od zderzenia z nimi. Na nieszczęście Matchsticka jego reakcje były zbyt wolne przez co otarł się o jednego ze stworów. Poskutkowało to uszkodzeniem stabilizatora bombowca, przez co klon musiał podjąć natychmiastowe działania. Po jakimś czasie udało mu się uspokoić maszynę, a następnie opuścić mgławicę w towarzystwie innych żołnierzy. Gdy Republikanie znaleźli się nieopodal stacji medycznej, pojawiła się Wrogość, a następnie zaczęła ofensywę. Gdy generał Grievous dowodzący wrogim okrętem wydał rozkaz użycia działa jonowego, które unieruchamiało wszystkie pojazdy, Republikanie rozpoczęli ucieczkę w bezpieczną strefę. Wtedy jednak bombowiec Matchsticka ponownie zaczął szwankować. Klon natychmiast zaczął stabilizować sytuację, lecz nieoczekiwany wybuch silnika spowodował, że zderzył się z maszyną Taga doprowadzając tym samym do swojej i jego śmierci.[3]

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!