Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


MandalMotors/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Symbol MandalMotors.

MandalMotors to mająca swą siedzibę w Keldabe na Mandalorze firma powstała kilkaset lat przed bitwą o Yavin, zajmująca się produkcją pojazdów wszelkiego rodzaju. W galaktyce ceniona była za militarny charakter swoich produktów, obecny nawet gdy nie miały one przeznaczenie bojowego.

Historia

MandalMotors założone zostały kilkaset lat przed bitwą o Yavin, prawdopodobnie przez emerytowanego Mandalorianina, Gustava Zenlava.

W czasie trwania wojen klonów firma sprzedawała swe produkty obu stronom konfliktu, dostarczała także maszyn na rynek lokalny, frakcji Nowych Mandalorian. Dopiero powstanie Mandaloriańskich Protektorów stworzonych przez Spara położyło temu kres - zadbał on, by mająca siedzibę w Keldabe firma produkowała sprzęt wyłącznie dla Separatystów.

Imperium, nie chcąc pozwolić MandalMotors działać całkiem na własną rękę, ale i nie chcąc by firma zwróciła się przeciwko nowo powstałej władzy, pozwoliło firmie istnieć i produkować swe pojazdy umieszczając jednak w firmie swego "doradcę", mającego mieć na wszystko oko. Pomimo jego obecności, MandalMotors zaopatrywało w statki Huttów, Konsorcjum Zanna a także oferowało usługi ulepszania statków grupom, które zdecydowanie, z punktu widzenie Imperium, takich ulepszonych pojazdów nie powinny posiadać.

W końcu Imperium zwróciło uwagę na pojawiające się w galaktyce myśliwce pochodzące z Mandalory i zmieniło osobę doradcy, osobnika dotychczas pełniącego tę funkcję umieszczając w więzieniu za dopuszczenie do zaistniałej sytuacji. Jednak po bitwie o Endor i śmierci Imperatora Mandalorianie pozbyli się zewnętrznych doradców powołując w MandalMotors nowy zarząd, będący życzliwym Nowej Republice i chętnie ją zbrojący.

Wyjątkowo dobre czasy dla firmy nadeszły w 40 BBY, gdy przywodził jej Jir Yomaget. Firma stanowiła istotne wsparcie dla odradzającej się Mandalory, na którą zgodnie z zarządzeniem Mandalora powracały tysiące Mandalorian. Sama gospodarka planety została poważnie naruszona przez atak Yuuzhan Vongów w 29 ABY. Po ponad dziesięciu latach od tego ataku odkryte zostały jednak dzięki niemu nowe złoża beskaru, niezwykłego żelaza występującego tylko na Mandalorze - możliwość używania go w produkcji statków pozytywnie wpłynęła na kondycję firmy, podobnie jak pakt zawarty z Verpinami.

Produkty MandalMotors

Myśliwce

Okręty

Pojazdy naziemne

Innego rodzaju produkty

  • Ciężki Annihilator - wzmocniony rodzaj uzbrojenia.
  • J-14 - kompozytowe opancerzenie przeznaczone dla statków.
  • I5,I7 - pancerz przeznaczony dla statków.
  • Plecak odrzutowy Wing-Blast - zaprojektował go uważany za założyciela MandalMotors Gustav Zenlav ale nigdy nie wprowadził do produkcji. Jeden egzemplarz posiadał Boba Fett, nie wiadomo jednak w jaki sposób wszedł w jego posiadanie i czy ma to związek z MandalMotors.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!