Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Lorth Needa/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Needa1.jpg
Lorth Needa
Data i miejsce śmierci: 3 ABY, Executor
Miejsce pochodzenia: Coruscant[1]
Rasa: Człowiek
Wzrost: 175 cm[1]
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Zielone
Przynależność:
Lorth Needa był oficerem służącym we flotach Republiki Galaktycznej i Imperium Galaktycznego.

Biografia

Podczas wojen klonów Needa służył w Piątej Grupie Uderzeniowej, wchodzącej w skład Floty Terytorialnej Coruscant. Podczas bitwy o Coruscant w stopniu komandora podporucznika dowodził krążownikiem typu Carrack Integrity. W trakcie trwania bitwy wraz z innymi okrętami Republiki udało mu się ciężko uszkodzić Invisible Hand - flagową jednostkę floty Konfederacji Niezależnych Systemów. W pewnym momencie Needa prowadził nawet negocjacje z generałem Grievousem, w celu uwolnienia Kanclerza Palpatine'a. Dodatkowo żądał kapitulacji generała, jednak bez większego skutku.

Needa nigdy nie uważał się za specjalnie religijną osobę, a samą Moc znał jedynie ze słyszenia.

Po zakończeniu wojen klonów kontynuował służbę w Marynarce Imperialnej. Awansował do stopnia kapitana i otrzymał dowództwo Gwiezdnego Niszczyciela typu Imperial-II Avenger. Needa zdobył doskonałą reputację po stłumieniu szeregu powstań na terenie Zewnętrznych Rubieży. Zwróciło to uwagę admirała Ozzela, który zdecydował o przyłączeniu Avengera do Eskadry Śmierci.

Wkrótce po bitwie o Hoth, Avenger wziął udział w pościgu za Millennium Falconem. Needa był bliski schwytania frachtowca, gdy ten nagle wleciał pomiędzy dwa inne niszczyciele, co omal nie doprowadziło do zderzenia jednostek. Udało się tego uniknąć dzięki dokonaniu szybkiego manewru wymijania, jednak w tym czasie frachtowiec wleciał w pobliskie pole asteroid i trzeba było przerwać pościg.

Ponowna okazja nadarzyła się, gdy Falcon niespodziewanie wyleciał z pola asteroid. Od razu dostał się pod ostrzał z dział niszczycieli. Okręt ponownie zniknął z radarów Avengera, kiedy Han Solo w akcie desperacji posadził swój statek za wieżą dowodzenia niszczyciela. Needa postanowił wziąć całą odpowiedzialność za zgubienie rebeliantów na siebie, obawiając się że lord Vader obejmie represjami załogę Avengera. Osobiście poleciał na pokład Executora w celu przeproszenia Vadera, jednak rozwścieczony Mroczny Lord udusił go za pomocą Mocy.

Po jego porażce w polu asteroid, niektórzy członkowie rodziny Needy zostali objęci represjami takimi jak degradacja stopni wojskowych. Virar Needa, młodszy kuzyn Needy, za karę objął dowództwo nad jednym ze zwierciadeł orbitalnych nad Coruscant.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!