Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Krayn

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Krayn.jpg
Krayn
Data i miejsce śmierci: 28 BBY
Rasa: T'surr
Kolor oczu: Czerwone
Przynależność: Piraci
Krayn był piratem i łowcą niewolników rasy T'surr. Jego działania polegały na rabowaniu statków handlowych i porywaniu ich załóg, które później wykorzystywał do niewolniczej pracy na Nar Shaddaa. Oprócz tego porywał też ludność z planet Zewnętrznych Rubieży.

Biografia

Krayn zajmował się piractwem długie lata. Uprowadził Halę, matkę przyjaciółki Anakina Skywalkera, Amee. Zabił ją potem i przywłaszczył sobie jej dzwonek, który nosił odtąd przy pasie jako trofeum. Infiltracją jego grupy zajmowała się Jedi, Siri Tachi, która ukrywała się pod imieniem Zora.

Jego siedziba znajdowała się na Nar Shaddaa, gdzie wykorzystywał niewolników do pracy przy produkcji przyprawy. Rządził planetą przy pomocy marionetkowego władcy, Agi Culpy. Zawarł porozumienie z Colicoidami, na mocy którego sprzedawał im niewolników i pozwalał korzystać ze swoich fabryk, ale zobowiązywał się nie atakować ich statków handlowych.

Ostateczna walka Krayna z Anakinem.

W roku 28 BBY zaatakował statek dyplomatyczny Colicoidów, na pokładzie którego znajdowali się Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker. Ze względu na obecności dwóch Jedi nie udało się przejąć statku, jednak Krayn pochwycił padawana, nie zdając sobie z tego sprawy. Po powrocie na Nar Shaddaa, razem z Rashtahem udał się na stację Rorak 5, gdzie przeprosił Nora Fika za złamanie porozumienia. Ten przyjął przeprosiny i przedstawił Bakleedę, niezależnego eksperta w sprawach wydajności niewolników. Miał on sprawdzić stan wyzyskiwanych robotników Krayna. Na Nar Shaddaa przywódca piratów zostawił Bakleedę, a potem odkrył prawdziwą tożsamość Zory i Anakina i wtrącił ich do celi. Kiedy doszło do buntu niewolników, starł się ze Skywalkerem w pojedynku, który zakończył się jego śmiercią.

Osobowość i umiejętności

Nie mogę winić twojej "tarczy", że podziwia moje trofea

— Krayn do Siri Tachi[1] Krayn był bezwzględnym przywódcą piratów. Cenił sobie lojalność załogi statku, a zdrajców srogo karał. Gdy dowiedział się o nielojalności Hokkera, natychmiast wtrącił go do celi. Podobnie postąpił z Siri i Anakinem. Potrafił docenić jednak wierną służbę, czego przykładem było zaufanie jakim darzył Rashtaha. Z powodu dumy, ozdabiał swój strój trofeami zdjętymi z ciał zabitych wrogów.

W walce używał karabinu blasterowego i wibrotopora, a jego pancerz składał się z naramienników i nagolenników.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!