Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Kom'rk Skirata

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kom'rk Skirata
Data i miejsce narodzin: 32 BBY
Miejsce pochodzenia: Kamino
Rasa: Człowiek-klon
Wzrost: 183 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Przynależność:
Kom'rk Skirata, znany też jako N-6 był jednym z Elitarnych zwiadowców serii Zero wchodzących w skład Wielkiej Armii Republiki, jego szkoleniem na Kamino zajmował się Kal Skirata, wobec którego to zwiadowca był całkowicie lojalny.

Biografia

Narodziny i szkolenie na Kamino

Kom'rk narodził się około 32 BBY, jako owoc eksperymentu Kaminoan chcących podrasować genom Jango Fetta.

W 30 ABY mającego dwa lata klona o numerze N6, później nazwanego prze Skiratę Kom'rka wraz z jego pięcioma braćmi przyprowadzono do gabinetu Oruna Wa, gdzie Kaminoanin chciał pokazać wadliwe jego zdaniem klony dwójce Mandalorian, Jango Fettowi i Kalowi Skiracie.

Podczas spotkania jeden z klonów wydobył z buta Kala blaster i podał go Ordowi który wziął na muszkę Kaminoanina. Skirata załagodził sytuację, i przy aprobacie Jango wziął Zera pod swoją opiekę. Zaprowadził całą szóstkę do swojej kwatery, gdzie nadal im imiona, a także wprowadził w podstawy dziedzictwa związanego z tym, że byli oni wg niego Mandalorianami, a następnie całą siódemka poszła spać.

Wojny klonów

Kal Skirata, Mandalorianin który adoptował Kom'rka.

5 dni po bitwie o Geonosis, Kom'rk zabarykadował się w jednym z obiektów znajdujących się w koszarach kompanii Arca na Coruscant, wraz z pozostałymi zerami, nie mieli bowiem zamiaru poddać się czasowemu zamrożeniu w oczekiwaniu na nowy przydział. Sytuację ponownie opanował Skirata, który przy okazji został przywrócony do armii - Zera wróciły więc pod jego rozkazy.

Według rozmowy jaką przeprowadzili Fi i Niner znajdując się na pokładzie pokładzie jednostki do operacji interdykcyjnych, oczekując na zadanie na skrzyżowaniu Koreliańskiego i Perlemiańskiego szlaku, Jaing w 367 dniu po bitwie o Geonosis znajdował się na Utapau.

W okolicach 470 dnia współpracował z Correm.

940 dnia po bitwie o Geonosis Kom'rk przybył na pokład Redeemer, stacjonującego w okolicy Thyferry, gdzie dołączył do Kala Skiraty z którym był już Ordo, chwilę później zaś dołączyły do nich pozostałe cztery zera. Wpierw podjęli oni kwestie synów Kala, przypominając mu, że obydwaj się go wyparli i nie powinien im pomagać, następnie Jaing złożył raport na temat ich funduszy, a Kom'rk na temat miejsca pobytu Grievousa. Kal adoptował także, zgodnie z Mandaloriańską tradycją piątkę Zer - poza Ordem którego adoptował tak już wcześniej, następnie zaś udali się wspólnie do mesy gdzie jedli i rozmawiali o błahostkach, byli też świadkami jak Ordo doprowadza do porządku negatywnie odnoszącego się do klonów podporucznika Luszgotiego.

Po północy 998 dnia po bitwie o Geonosis, Kom`rk przybył do apartamentu Laseemy, gdzie zgromadzili się także Mij Gilamar, pozostałe zera, a także Besany. Nie mogąc doczekać się przybycia Jusika i Etain, Kal postanowił rozpocząć bez nich, i puścił wszystkim zgromadzonym nagranie zrobione przez Vau, a będące zapisem rozmowy tegóż z Zeyem, w dalszej rozmowie zgromadzeni podjęli kwestie konieczności uwolnienia Ruusaan oraz Uthan, a także firm które muszą szpiegować, Jaing wyjawił także Kalowi i reszcie ze ich fundusz operacyjny wynosi trylion kredytów.

Osiedlenie na Mandalorze

1090 dnia po bitwie o Geonosis, dzień po wydaniu przez kanclerza Rozkazu 66 Komrk przebywał na Mandalorze, gdzie wraz z resztą zgromadzonych tam osób stanowił gwardię honorowej gdy przyleciała Ny Vollen z ciałem tragiczni zmarłej poprzedniego wieczoru na Coruscant Etain.

Niedługo później wraz z pozostałymi brał udział we wspólnym posiłku, na koniec którego Kal wygłosił krótką mowę, twierdząc, że powinni uczcić pamięć zmarłej Jedi poprzez cieszenie się odzyskaną wolnością.

Następnego dnia o świcie Ordo wraz z Kom'rkiem przygotowywali się do skremowania ciało Etain, rozmawiając na ten temat, Kom'rk spytał Orda także czy oglądał wiadomości, a gdy ten zaprzeczył, poinformował go, że Palpatine rozwiązał republikę i ogłosił się Imperatorem. Poinformował też Orda, że w nocy przeinstalowano cały system komputerowy, w wyniku czego Zera nie mogły ie do niego dostać ani dowiedzieć się co z Ninerem i Darmanem. Ordo stwierdził jednak, że zajmą się tym później, i kazał bratu iść po podpałkę samemu udając się sprawdzić jak się ma Kal'buir. Chwilę później uczestniczył także w samej kremacji Etain.

Jakiś czas później Kom`rk brał udział w mającej miejsce w Kyrimorut spotkaniu-naradzie, podczas której poruszyli między innymi kwestie losu Seva oraz Kashyyyku, tożsamości Vadera a także faktu, że na planecie przebywa Dred Priest.

Wieczorem 4 tygodnia po imperium trwało spotkanie obecnych w głównym salonie, w którym brali udział właściwie wszyscy mieszkańcy Kyrimorut, a także Rav Bralor, drużyna Yayax i Levet, przybył na nie również Wad'e Tay'haai.

Gdy jakiś czas później Jusik sprowadził na Mandalorę uważanego za zmarłego Zeya i wybuchła z tego powodu awantura, Jusik po odstawieniu swojego byłego mistrza do jego nowego pokoju rozpoczął poszukiwania Jainga, którego to odnalazł w małym warsztacie gdzie był także Kom`rk. Jaing widząc Jusika Jaing skomentował przybycie Zeya do Kyrimorut, zwracając uwagę, że nie jest on postronnym świadkiem jak Kina Ha czy Scout, ale dowódcą, natomiast gdy stwierdził, że trudno jest strzelić w głowę komuś komu się współczuje, do rozmowy włączył się Komr'rk oznajmiając, że on takowych problemów by nie miał. Gdy Jaing zażartował, że mogli by wykorzystać Jedi w inny sposób, tak by mieli oni wobec nich dług i mogli im w razie potrzeby pomóc, Kom'rk nie podzielił jego entuzjazmu. Natomiast gdy Jusik wyznał im, że Ordo sadzi, że Jusik mięknie gdy chodzi o jego byłych kompanów, Kom'rk zaoferował, że zastrzeli Bardana jeśli coś takiego zaobserwuje, na co Jusik się zgodził.

Gdy jakiś czas później Uthan była gotowa by przetestować szczepionkę na wirusa, Kom`rk podobnie jak wszyscy w Kyrimorut a także gościnnie ich odwiedzający Spar i Sull dał się zaszczepić i był także świadkiem testowania tejże szczepionki przez Uthan - testy zakończyły się pozytywnie, a więc Kom`rk, a wkrótce także cała populacja Mandalory stała się odporna na FG36.

Ciekawostki

  • Kom'rk w Mando'a znaczy gauntlet, karwasz.

Źródła


Null ARC
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!