Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kolec (więzienie)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy więzienia. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Wiezienie Kolec.jpg
Kolec
Lokalizacja: Serenno
Funkcja: Więzienie


Kolec było więzieniem znajdującym się na granicy pustyni Apariańskiej, na planecie Serenno.

Charakterystyka

Kolec było więzieniem wybudowanym na pustyni Apariańskiej. Większość jego struktur została umieszczona pod powierzchnią ziemi, a do jego wzniesienia użyto durastali i żelbetu. Najwyższe piętra placówki stanowiły centra komunikacji, zasilania oraz koszary. Niżej ulokowane były pomieszczenia ochrony oraz szatnie personelu, który składał się z wszelkiej maści ras rozumnych oraz droidów. Wgłębi zlokalizowano centrum dowodzenia i kontroli, które było ostatnim miejscem obsługiwanym przez turbowindę. Chcąc dostać się do sekcji, w której przetrzymywani byli więźniowie, należało użyć schodów, które prowadziły aż do ostatniego poziomu, na którym znajdowała się jedna, specjalna cela. Każdy z poziomów był zabezpieczony miejscem, w którym dokonywano kontroli osób poruszających się po placówce.

Historia

Placówka została zaprojektowana i zbudowana w czasie trwania wojen klonów, jako miejsce, w którym przetrzymywano schwytanych Jedi. Po zakończeniu konfliktu charakter więzienia został zmieniony na typ zwykłej jednostki, w której umieszczano różnej maści kryminalistów z Serenno.

W roku 3 BBY doszło do porwania hrabiego Brona Dooku przez pirata Avecę Dunna. Kobieta została powstrzymana przed opuszczeniem planety, po czym przetransportowana do Kolca, gdzie została umieszczona w najniżej położonej, specjalnej celi. Jej pobyt był nadzorowany przez ówczesnego naczelnika Gundrena, który przydzielił jej nieustanną straż.

Chcąc uwolnić porywaczkę, do budynku wtargnął Jahan Cross, który przygotował dywersję w postaci odcięcia zasilania i tym samym wypuszczenia wszystkich przestępców, co wywołało bunt. W czasie powstałego zamieszania, imperialny udał się do celi Dunn, gdzie powalił strzegącego ją wartownika, uwolnił Avecę, a następnie poprowadził ją na wyższe poziomy więzienia. Uciekający, przebrani za strażników, stawili czoła kryminalistom, a także prawdziwym stróżom placówki. W czasie zamieszek natknęli się na Candrę Tymon, którą ogłuszyli, a następnie pod pretekstem przewiezienia jej do centrum medycznego, wykorzystali do opuszczenia Kolca.

Mimo ich zniknięcia, bunt trwał jeszcze jakiś czas. Gdy przedstawiciele Wielkich Rodów Serenno dowiedzieli się o tamtych wydarzeniach, zwolnili ze służby naczelnika Gundrena.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!