Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kelita

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Kelita była znajdującą się na Mandalorze rzeką - w języku Mando'a kelita znaczy właśnie rzeka.

Źródło, długość ani ujście rzeki nie są znane, wiadomo jednak że 45 stopni na północ od równika, w zakolu rzeki na granitowym płaskowyżu znajdowała się stolica planety - Keldabe. Kelita otaczała miasto niczym naturalna fosa. Plac znajdujący się przed najważniejszym lokalem w mieście, Oyu'baat, z jednej strony kończył się stromym urwiskiem, na dole którego płynęła Kelita - spoglądając w jej nurt w tym miejscu rozmyślaniom oddawało się wielu Mandalorian, na przykład Kal Skirata w 19 BBY czy też Boba Fett w 40 ABY.

Kiedyś była zbudowana na niej tama, ale w 19 BBY już od dawna nie było po niej śladu a dróżka prowadząca do niej była ślepym zaułkiem zakończonym metalowym ogrodzeniem. To właśnie tam Mij Gilamar zabił Dreda Priesta, którego ciało wraz z Ordem wrzucił do Kelity.

Podczas mającego miejsce w 29 ABY ataku Yuuzhan Vongów na planetę, większość lasów otaczających rzekę spłonęła sprawiając, że była ona widoczna z daleka. Również jej bieg się zmienił w wyniku bombardowań, ale w 40 ABY powoli wracała do swego pierwotnego koryta.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!