Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Karmazynowe Imperium II: Rada we krwi (wydanie zbiorcze)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
KarmazynoweImperium2.jpg
Karmazynowe Imperium II:
Rada we krwi
Crimson Empire II: Council of Blood
Scenariusz:
Ilustracje: Paul Gulacy
Kolory: Dave Stewart
Tusz: Randy Emberlin
Litery: Pat Brousseau
Redakcja: Chris Warner
Ilustracja na okładce: Dave Dorman
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
3 listopada 1999
Wydanie polskie: Egmont Polska
Maj 2002
Przekład: Maciej Drewnowski
Typ publikacji: Album komiksowy
Seria:
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Nowej Republiki
Czas akcji: 11 ABY


Karmazynowe Imperium II: Rada we krwi (org. Crimson Empire II: Council of Blood) to wydanie zbiorcze historii komiksowej Karmazynowe Imperium II: Rada we krwi, który kontynuuje wydarzenia opisane w komiksie Karmazynowe Imperium. Album został wydany 3 listopada 1999[1] roku w Stanach Zjednoczonych przez wydawnictwo Dark Horse Comics.

W Polsce publikacja ukazała się w maju 2002 roku w nakładzie wydawnictwa Egmont Polska w przekładzie Macieja Drewnowskiego. Komiks zostanie wydany ponownie 25 stycznia 2017[2] roku w ramach cyklu wydawniczego Star Wars Legendy.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Following the death of Imperial Guard turncoat Carnor Jax at the hand of the last Guard, Kir Kanos, the Galactic Empire suddenly finds itself devoid of a leader, and an Interim Council is assembled to rule the Empire until a new Emperor can be selected. But when Council members become targets for assassination, Kanos becomes the prime suspect and again stands at the center of a storm![1](Dark Horse Comics, 1999)
Wydanie polskie
Dokończenie wątków z części pierwszej. Na Radę Imperium pada blady strach - wciąż giną jej członkowie, i nie wiadomo z czyjej ręki. Czy winnym jest mściciel Kir Kanos, czy też ktoś z samego grona Rady? Z kolei Kanosa los niespodziewanie zwiąże z jedną z dowódczyń rebelii - okaże się, że ich cele są takie same...(Egmont Polska, 2002)

Kontynuacja świetnie przyjętego komiksu Karmazynowe Imperium, opowiadającego o losach członków Gwardii Imperialnej. Po śmierci zdrajcy, Carnora Jaxa, który zginął z ręki ostatniego gwardzisty, Kira Kanosa, Galaktyczne Imperium traci przywódcę. Do czasu wyboru nowego władcy rządzi Rada Tymczasowa. Gdy jej członkowie stają się celami zamachów, Kanos zostaje głównym podejrzanym i ponownie znajduje się w centrum intryg i walk, które grożą upadkiem Imperium.[2](Egmont Polska, 2017)

Streszczenie

W związku ze słabą pozycją Imperium w galaktyce, Gildia Wydobywcza rozpoczyna współpracę z Nową Republiką. Podczas lotu transportowego statek Gildii zostaje zaatakowany przez piratów, którzy chcą ukraść pewien nielegalny ładunek.

Tymczasem w kurorcie turystycznym De-Purteen na planecie Ord Cantrell odbywa się spotkanie Rady Tymczasowej, podczas którego Feena D'Asta występuje z wnioskiem o podpisanie paktu pokojowego z Nową Republiką, co nie spotyka się z dobrym przyjęciem. Jakiś czas później przewodniczący Rady - Burr Nolyds - ginie w wybuchu w swym mieszkaniu.

Na planetę Genon, do głównej bazy Hutta Grappy, z nieudanej misji powraca Zee Ethda. Za niepowodzenie ponosi śmierć. Chwilę później w bazie pojawia się Mirith Sinn i proponuje przestępcy swe usługi w zamian za pomoc w poszukiwaniach pewnego mężczyzny.

Na Ord Centrell potajemnie zapada decyzja, by nowym przewodniczącym Rady wybrać figuranta, który wykonywałby polecenia pozostałych członków. Idealną osobą do tej roli okazuje się Xandel Carivus i to on zostaje wybrany na lidera. Po zakończeniu sesji, nowy przywódca spotyka się ze swym potajemnym doradcą - Nomem Anorem, który nakazuje mu kontynuowanie planów.

Do bazy Grappy powraca pirat Sol Mon, który dokonał udanego napadu na okręt transportowy Gildii. Pojmał on załogę, która następnie została przekazana Zanibarom w celu złożenia ich w ofierze na ich ceremonii. W tym samym czasie w kryjówce Hutta pojawia się łowca nagród o imieniu Kenix Kil. Mężczyzna otrzymał zadanie pojmania Tarranta Snila, imperialnego oficera urzędującego w mieście Lay Pa-Sidian na planecie G'wenee. Zadanie swe wykonał bez żadnego trudu, zabijając przy okazji wielu rzezimieszków.

Tymczasem na Ord Centrell ofiarą zabójcy pada kolejny człowiek. Jest nim admirał Banjeer.

Hutt Grappa udaje się na planetę Smarck do przedstawiciela Czarnego Słońca, Macusa Kaynipha, by dostarczyć mu przyprawę Gree. Przez przypadek Mirith Sinn widzi, że organizacja przestępcza przetrzymuje Feenę D'Astę.

Tymczasem nowy przewodniczący przedstawia przed Radą Tymczasową dowody na to, że zabójcą jest Kir Kanos i oznajmia, że wyznaczył za jego głowę ogromną nagrodę. Na tym samym spotkaniu Carivus zostaje oskarżony przez D'Astę o nie robienie niczego, by zapobiec kolejnym morderstwom, co owocuje niechęcią do przewodniczącego, który dodatkowo oskarżył przedstawicieli obcych ras w Radzie o spisek. W nocy Carivus po raz kolejny spotyka się z Anorem.

Po pewnym czasie nieobecności, do bazy Grappy powraca Kenix Kil z oficerem celnym, którego miał pojmać. W nagrodę zostaje zaproszony na przyjęcie, które jednak zostaje szybko zakończone, gdy Grappa dostrzega na hologramie postać bez twarzy.

Tymczasem w odległych przestworzach statek Gildii Kaprys Yavinu zostaje zaatakowany przez piratów, a na Ord Centrell ofiarą pada kolejna osoba, tym razem jest nią generał Immodet, który był zwolennikiem Carivusa. Zrozpaczony przedstawiciel udaje się o pomoc do Noma Anora, lecz ten przekonuje go, że jeden trup więcej nic nie zmieni w ich planie. Po pewnym czasie w nocy cała Rada zostaje zebrana w jednym pomieszczeniu. Wkrótce pojawia się także przewodniczący, który rozkazuje aresztować wszystkich członków nie będących ludźmi oraz Feenę D'Astę (pod pretekstem zdrady).

W kryjówce Grappy pojawia się Massimo, były podwładny Mirith Sinn, oferując pomoc. Tego samego dnia odbywa się przyjęcie. Podczas niego Mirith dostaje się do zamkniętej części kryjówki i odnajduje uwięzioną Feenę D'Astę. Chwilę później zostaje zaskoczona przez strażnika, który jednak zostaje zgładzony przez nieznajomego człowieka. Gdy Mirith wraca na salę, zostaje pochwycona i oskarżona o zdradę, a później zabrana wraz z Massimem przez Zanibarów. Grappa dowiedział się także, że pracujący dla niego Kenix Kil to Kir Kanos. W gniewie zabija większość gości przebywających na imprezie. Następnego dnia kontaktuje się z nim Y'ull Acib, który był jednym z głównych postaci Czarnego Słońca. Okłamuje go, że martwy już Macus Kayniph pozostał u niego na kilka dni dłużej.

Tymczasem były gwardzista leci swym myśliwcem na rodzimą planetę Zanibarów - Xo. Znajduje tam osadę, w której przetrzymywana jest Mirith Sinn i uwalnia ją. Razem uciekają z wioski i biegną do dżungli, gdzie ukrył statek. Jednak myśliwiec zostaje uszkodzony przez Zanibarów i rozbija się o drzewo. Podczas wędrówki przez las Kanos dwukrotnie ratuje Mirith przed dzikimi bestiami. Rano ukazują im się na drodze ruiny starej budowli. Podczas ich zwiedzania zostają zaatakowani przez Zanibarów, lecz w ostatniej chwili pojawia się X-wing, pilotowany przez Kennede. Działami pokładowymi zabija wielu agresorów. W ostatniej chwili Mirith wskakuje na pokład, ale Kanosowi ta sztuczka się nie udaje.

Tymczasem na Ord Centrell podróżujący z eskortą Xandel Carivus zostaje zaatakowany przez agentów Czarnego Słońca, wśród których jest także klon przewodniczącego Rady. Niedługo później ogłasza pozostałym członkom, że rozwiązuje Radę i sam zostaje Imperatorem.

Na Genonie Grappa znajduje wytłumaczenie na fakt zabicia gości na swym przyjęciu. Rozmawia także z Y'ullem Acibem, który mówi, że plany Czarnego Słońca nie idą zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami. W pewnej chwili w kryjówce pojawia się Zzzanmxl z pojmanym Kanosem. Prosi, by Hutt był pośrednikiem między nim a Imperium w zamian za 10 procent nagrody.

Na Ord Centrell Carivus odrzuca pomoc Noma Anora i ostatecznie odmawia wykonywania jego poleceń. Chwilę później dostaje komunikat o pojmaniu przez Grappę Kira Kanosa.

W tym samym czasie siły Nowej Republiki atakują bazę Czarnego Słońca, niszcząc ją doszczętnie. Później szturmują także bazę Grappy na Genonie. Dowodząca atakiem Mirith Sinn uwalnia Kanosa i Feenę D'Astę, a następnie zamyka Hutta w celi.

Tymczasem baron D'Asta zbiera swą armię i atakuje wojska Carivusa. W końcu Imperator zgadza się na oddanie córki barona w zamian za zatrzymanie ataku. Rages D'Asta zgadza się na przerwanie działań zbrojnych. Oddział szturmowców przywozi Feenę na statek barona, który wita swą córkę. Chwilę później na statku pojawia się Mirith z Kanosem i prawdziwą Feeną. Mirith wyjaśnia całą sytuację, a Kanos opowiada o udziale Rady w zamordowaniu Palpatine'a. Kir chce zabić klona Feeny, ale Mirith zatrzymuje go i proponuje zajęcie się prawdziwymi winowajcami.

Na Genonie Grappa przygotowuje się do ucieczki. W pewnej chwili pojawiają się tam też Zanibarowie na czele z Zzzanmxlem. Chcą oni otrzymać nagrodę za głowę Kanosa. Ponieważ Hutt stracił pojmanego gwardzistę, zostaje zabrany jako ofiara na ceremonię na Xo.

Tymczasem na Ord Centrell Xandel Carivus po raz ostatni spotyka się z Nomem Anorem. Dowiaduje się od niego, że przedstawiciele jego rasy zrezygnowali ze współpracy z Imperium, oraz że Kir Kanos jest na planecie i przyszedł go zabić. Chwilę później do sali Carivusa wchodzi baron D'Asta wraz ze swoją córką, Mirith i Kanosem. Były gwardzista atakuje Imperatora i jego strażników. Rozpoczyna się walka, w której ginie większość ochroniarzy, w tym sam Carivus. W obronie barona ginie także przyjaciel Kanosa, Kennede. Na orbicie planety, a dokładniej - pokładzie okrętu barona, odbywa się oficjalne pożegnanie. Kanos całuje Mirith, po czym udaje się swym X-wingiem na poszukiwanie dalszych przygód.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
1999, 3 listopada USA 9781569714102 Dark Horse Comics 160 stron Druk (miękka) 17,99 USD
2002, maj Polska 9788323713081 Egmont Polska 160 stron Druk (miękka) 29,90 PLN
2012, 12 września
(w The Crimson Empire Saga)
USA 9781595829474 Dark Horse Comics 504 strony Druk (twarda) 24,95 USD
2017, 25 stycznia (wydanie II) Polska 9788328118850 Egmont Polska 160 stron Druk (miękka) 49,99 PLN

Przypisy

Recenzje

Linki zewnętrzne


Karmazynowe Imperium
[Pokaż/Ukryj]
Komiksy Historie:
Karmazynowe Imperium: 0 - 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6
Karmazynowe Imperium II: Rada we krwi: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6
Crimson Empire III: Empire Lost: 1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6
Wydania zbiorcze:
Karmazynowe Imperium - Karmazynowe Imperium II: Rada we krwi - Crimson Empire III: Empire Lost
The Crimson Empire Saga
Powiązane Komiksy: Hard Currency - Kenix Kil - The Third Time Pays for All
Przewodnik:: Handbook
Star Wars Legendy
[Pokaż/Ukryj]
Podyskutuj o Gwiezdnych wojnach na forum Ossusa!