Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Kanonierka typu Braha'tok

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
(Przekierowano z Kanonierka dorneańska)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Braha'tok-class gunship.jpg
Kanonierka typu Braha'tok
Podstawowe dane
Producent: Braha'ket Fleetworks Conglomerate
Rodzaj: Kanonierka
Specyfikacja techniczna
Długość: 90 m
Hipernapęd: Wyposażony
Uzbrojenie:
Różne
Załoga: 75
Przynależność: Sojusz dla Przywrócenia RepublikiKanonierka dorneańska typu Braha'tok należała, obok fregaty typu Lancer i kanonierki koreliańskiej, do rodziny okrętów przeznaczonych przede wszystkim do walki z myśliwcami lub małymi transportowcami bojowymi. Była jednak od nich znacznie mniejsza.

Historia

Kanonierka typu Braha'tok została skonstruowana przez Dornean na ich własne potrzeby. W roku 4 ABY dwie jednostki tego typu, Braha'tok oraz Torktarak, w odpowiedzi na prośbę wystosowaną do Dornean przez dowództwo Sojuszu Rebeliantów wzięły udział w bitwie o Endor. Aby zmylić Wywiad Imperialny, oficjalnie wyruszyły one w rejs testowy, który jednak zaprowadził je w rejon zgrupowania sił rebelianckich w pobliżu Sullust. Oba okręty sprawiły się w bitwie skutecznie: Braha'tok osłaniał ewakuację rozbitków ze zniszczonego przez drugą Gwiazdę Śmierci krążownika kalamariańskiego Liberty, wiążąc walką i za cenę ciężkich uszkodzeń powstrzymując krążownik typu Carrack Eminence. Następnie, razem ze swoją jednostką siostrzaną, zniszczył ten okręt imperialny. Pierwsza z jednostek dorneańskich została w tej walce tak ciężko uszkodzona, że admirał Gial Ackbar planował ją zezłomować, ostatecznie jednak została odholowana na Dorneę i przekształcona w okręt muzealny.

Charakterystyka

Okręt tego typu to wyspecjalizowana jednostka o profilu całkowicie bojowym, pozbawiona była jakichkolwiek możliwości przewożenia pasażerów i niezdolna do dłuższych samodzielnych działań. Jej główną bronią były sprzężone działka turbolaserowe, zdolne do tego, by skutecznie nie tylko niszczyć myśliwce czy transportowce, ale i zrobić wrażenie na większych okrętach. Dodatkową siłę ognia zapewniało kanonierce dorneańskiej 8 wyrzutni rakiet, które mogły być użyte w decydującym momencie, na przykład w momencie konfrontacji z większym okrętem liniowym. Braha'tok nie przenosił myśliwców, ani nie posiadał dział jonowych czy emiterów promienia ściągającego. Wszystkie ośrodki sterowania głównych podsystemów okrętu zintegrowane były w centrum bojowe i umieszczone wraz z mostkiem w części dziobowej jednostki. Rozwiązanie to polepszało koordynację działań załogi i zwiększało szybkość reakcji okrętu. W przypadku jednak wyeliminowania tej części, kanonierka typu Braha'tok stawała się całkowicie niezdolna do dalszej akcji.

Źródła

SluisVanSigil50.jpg
Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!