Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Jelucan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Jelucan.png
Jelucan
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Geografia
Typ: Planeta skalista
Dominujący krajobraz:
  • Góry
  • Doliny
Ważne miejsca:
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Struktura demograficzna: Ludzie
Główne miasta: Valentia
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Jelucan był słabo zamieszkaną planetą położoną na samym skraju Zewnętrznych Rubieży.

Charakterystyka

Planeta ledwo nadawała się do życia. Społeczeństwo Jelucana było mocno podzielone, potomkowie pierwszej fali osadników mieszkali w dolinach żyjąc w ubóstwie i zajmując się rolnictwem i pozostali zacofani nawet po nadejściu drugiej fali osadników, która przyniosła ze sobą cywilizację. Przedstawiciele obu warstw społecznych nie przepadali za sobą. Pierwszofalowcy cenili ciężką pracę, honor i lojalność, a potomków drugiej fali osadników uważali za ludzi myślących jedynie o pieniądzach. Z kolei żyjący dostatnie drugofalowcy uważali się za lepszych od farmerów z dolin, których pogardliwie nazywali doliniarzami. Byli nieprzyjaźni, wyobcowani i dumni. Do fauny Jelucana należały muunyaki wykorzystywane przez mieszkańców dolin jako wierzchowce. Planeta była skalista, a w wyższych partiach gór ciągle panował mróz, przez co w ogóle nie nadawały się do zamieszkania.

Historia

W historii galaktyki Jelucan został bardzo późno skolonizowany, dlatego, że nikt wcześniej nie chciał podjąć ryzyka zamieszkania na prawie nienadającej się do życia planecie leżącej na samych krańcach Zewnętrznych Rubieży. Pierwsi osadnicy przybyli tu około 511 lat przed bitwą o Yavin 4 jako przegrani wygnańcy z wojny domowej na innej planecie. Zamieszkali oni w dolinach Jelucana żyjąc w ubóstwie i ledwo utrzymując się przy życiu. Byli oni lojalistami obalonego króla swojej ojczyzny i woleli zostać wygnani niż zdradzić swojego władcę. Z tego powodu honor i dotrzymywanie słowa stały się dla nich najważniejszymi wartościami.

W roku 161 BBY przyszła druga fala osadników, tym razem dobrowolna. Mieli oni nadzieję na zdobycie majątku. Zdołali mocno ucywilizować planetę - zbudowali kopalnie i nawiązali kontakty handlowe z resztą galaktyki. Zamieszkali w górach i w przeciwieństwie do mieszkańców dolin, którzy woleli pozostać przy swoim zacofaniu, żyli oni zdecydowanie bardziej nowocześnie. Z tego powodu stali się nieprzyjaźni, wyobcowani, dumni i mieli poczucie wyższości nad mieszkańcami dolin.

W 11 BBY Jelucan dołączył do Imperium co spotkało się z ogromnym entuzjazmem mieszkańców, zwłaszcza tych z dolin mających nadzieję, że przynależność do wielkiego galaktycznego rządu zdecydowanie odmieni ich życie i poprowadzi ku lepszej przyszłości. W ceremonii powitania mającej miejsce w mieście Valentia imperialnych reprezentował sam wielki moff Wilhuff Tarkin, a jednym z jego przybocznych był Firmus Piett.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!