Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Jedi Apprentice: The Day of Reckoning

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
TheDayofReckoning.jpg
Jedi Apprentice: The Day of Reckoning
Autor: Jude Watson
Wydanie polskie: brak
Wydanie oryginalne: 1 czerwiec 2000
Scholastic
Autor okładki: Cliff Nielsen
ISBN (wydanie oryginalne): 0590520792
Oprawa: Miękka
Liczba stron oryginału: 134
Czas akcji: 44 BBY

The Day of Reckoning (Dzień Rozpoznania) to ósmy tom młodzieżowej serii Uczeń Jedi, napisany przez Jude Watson. Stanowi niejako zamknięcie pierwszej części serii, w której główną negatywną postacią jest Mroczny Jedi Xanatos. Książka ukazała się w USA 1 czewca 2000 roku nakładem wydawnictwa Scholastic, w Polsce natomiast powieść nie została wydana (patrz niżej). Bohaterami serii są mistrz Jedi Qui-Gon Jinn i jego padawan Obi-Wan Kenobi, a akcja umiejscowiona jest przed epizodem Mroczne widmo w roku 44 BBY.

Opis

Tłumaczenie

Spokój ponad gniewem.
Honor ponad nienawiścią.
Siła ponad strachem.

Były uczeń Qui-Gona, Xanatos, zastawił pułapkę na swego starego Mistrza. Zwiądł Qui-Gona i młodego Obi-Wana, na jego rodzinną planetę Telos ... gdzie oskarżono ich za przestępstwo, którego nie popełnili.

Karą jest śmierć.

Nagle Qui-Gon i Obi-Wan są uciekinierami na planecie, gdzie każdy jest wrogiem.

Dzień rozrachunku Xanatosa nadszedł.

Oryginalny

Peace over anger.
Honor over hate.
Strength over fear.

Qui-Gon Jinn's evil former apprentice, Xanatos, has set a trap for his old Master. He has lured Qui-Gon and young Obi-Wan Kenobi to his home planet of Telos… and has framed them for a crime they did not commit.

The penalty is death.

Suddenly Qui-Gon and Obi-Wan are fugitives on a planet where everyone is an enemy.

Xanatos' day of reckoning has come.

Streszczenie

Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi przybywają na rodzinną planetę Xanatosa - Telos - z nieoficjalną misją, mającą na celu pojmanie byłego ucznia Qui-Gona i postawienie go przed sądem. Xanatos jednak szybko dowiaduje się o ich obecności i przedstawiając ich jako groźnych kryminalistów inicjuje polowanie na nich w stolicy Telos, Thani. Dzięki pomocy lokalnego złodziejaszka i oszusta Denetrusa (Dena) udaje im się uciec i schronić w domu Andry, przywódczyni opozycyjnej partii POWER. Okazuje się, że cała czwórka może mieć zbliżone cele: Andra sprzeciwia się oddawaniu rezerwatów przyrody na Telos w ręce związanej z Xanatosem spółki UniFy, zwłaszcza kiedy dowiaduje się, że może stać za nią kierowana przez Xanatosa korporacja wydobywcza Offworld. Den chce udowodnić, że firmowana przez UniFy loteria Katharsis jest ustawiana, a obajJedi mają nadzieję, że zdemaskowanie Xanatosa pozwoli im doprowadzić go przed oblicze sprawiedliwości. Jednak próba włamania do systemu komputerowego w celu sprawdzenia, czy loteria jest manipulowana i czy istnieją powiązania między UniFy a Offworld Corporation kończy się pojmaniem obu Jedi. W celi odwiedza ich Xanatos, który oznajmia im, że wyrokiem sądu zostali zaocznie skazani na śmierć. Publiczna egzekucja przez dekapitację wibrotoporem zostaje w ostatniej chwili udaremniona, dzięki pojawieniu się Andry i Dena, którzy ponownie pomagają Jedi w ucieczce. Kolejny plan zakłada z jednej strony zdobycie dowodów na niszczenie przyrody planety przez UniFy/Offworld (zajmują się tym Obi-Wan i Andra na terenie rezerwatu Święte Stawy), a z drugiej włamanie się do systemu obsługującego Katharsis w celu poznania zwycięzcy zawodów (ustawionego z góry) i zmienieniu nazwiska zwycięzcy loterii na Dena. Mimo kłopotów z ochroniarzami Offworld Obi-Wan i Andra dostarczają dowody dewastacji rezerwatów na czas. Podczas finału Katharsis, gdy większość Telosjan jest zgromadzona w Katharsis Dome, materiał ukazujący zniszczony rezerwat Święte Stawy zostaje wyemitowany na wielkich ekranach. Początkowo Xanatosowi udaje się wmówić rodakom, że to Jedi- kryminaliści ich oszukują, ale kiedy Den dodatkowo udowadnia, że zawody Katharsis były zmanipulowane, Telosjanie żądają jego aresztowania. Xanatos ucieka do rezerwatu Święte Stawy, gdzie ma ukryty statek, którym chce odlecieć z Telos. Jednak Qui-Gon i Obi-Wan odcinają mu drogę. Nad jednym ze stawów wypełnionych kwasem dochodzi do ostatecznej konfrontacji. Xanatos przegrywa pojedynek i nie chcąc poddać się Qui-Gonowi wybiera samobójstwo rzucając się do żrącego kwasu. Telosjanie rezygnują z Katharsis, masowo wstępują do partii POWER, a Den szykuje się do objęcia urzędu kolejnego gubernatora planety. Natomiast Qui-Gon z Obi-Wanem wracają na Coruscant.

Bohaterowie

Galeria okładek

Ciekawostki

  • Powieść została przez Wydawnictwo Egmont przetłumaczona (nazwisko tłumacza pozostaje nieznane) i nawet zaprojektowano okładkę (z tytułem Dzień rozpoznania), ale ostatecznie zdecydowano się jej nie drukować ze względu nie niezadowalającą sprzedaż poprzednich tomów.

Recenzje

Bastion Polskich Fanów Star Wars (autor: Lord Sidious)


Seria Uczeń Jedi
[Pokaż/Ukryj]
Tom I: Narodziny Mocy - Tom II: Mroczny przeciwnik - Tom III: Ukryta przeszłość
Tom IV: Królewskie znamię - Tom V: Obrońcy umarłych - Tom VI: Niepewna ścieżka
Tom VII: Świątynia w niewoli - Tom VIII: The Day of Reckoning - Tom IX: The Fight for Truth
Tom X : The Shattered Peace - Tom XI: The Deadly Hunter - Tom XII: The Evil Experiment
Tom XIII: The Dangerous Rescue - Tom XIV: The Ties That Bind - Tom XV: The Death of Hope
Tom XVI: The Call to Vengeance - Tom XVII: The Only Witness - Tom XVIII: The Threat Within
Special Edition: Deceptions - Followers

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!