Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Jaius Yorub

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jaius Yorub.jpg
Jaius Yorub
Data i miejsce śmierci: 137 ABY
Rasa: Sullustanin
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Czarne
Przynależność: Galaktyczna Federacja Niezależnych Sojuszów
Jaius Yorub był sullustańskim żołnierzem Sojuszu Galaktycznego. Służył na statku Indomitable dowodzonym przez Gara Staziego. Był również adiutantem tego duroskiego admirała.

Biografia

Bitwa o Caamas

W 130 ABY dowodzona przez Staziego Flota Jądra walczyła w bitwie o Caamas. Zostali wysłani na rozkaz Triumwiratu, w którego obradach sami uczestniczyli. Zostali jednak przegłosowani i wysłani w pułapkę Imperium. W trakcie potyczki Piers Petan dowódca floty Sojuszu przystał na warunki zaproponowanej przez Morlisha Veeda kapitulacji.
Stazi i Yorub nad Caamas.

Stazi jako jedyny nie przystał na warunki kapitulacji i wraz z sprzymierzonymi statkami rozpoczął ucieczkę. Kiedy Veed chciał skontaktować się z Garem udało mu się to jednak po chwili Duros zerwał łączność. Morlish wydał rozkaz zablokowania dróg ucieczki, a później zniszczeniem floty Sojuszu. Kiedy dowódca statku Pride of Corellia Nict, Jaius powiedział o tym Staziemu. Pomimo silnego ostrzału duża część statków uciekła wprawiając w podziw imperialnych.

Polowanie na Imperiousa

Przez siedem lat flota Staziego dokonywała partyzanckich ataków na wroga. W ciągu tych kilku lat problemem był brak statków. W końcu nadarzyła się okazja. W stoczniach wokół Kalamaru Imperium budowało potężny niszczyciel typu Imperious. Po wizycie u wujka Monia Gahan, pilotka Sojuszu zameldowała o gotowości Giala do wykonania ataku. Podczas rozmowy Staziego, Yoruba i Kalamarianki, Jaius bardzo interesował się losem mężczyzny. Gahan uspokoiła go, że Gial zostanie, by ochraniać swój lud przed gniewem Sithów. Nieco później siły Sojuszu uderzyły na Dac. Po drugiej stronie barykady stała flota Imperium pod wodzą Dru Valana.

Bitwa o Dac

Wybuch na mostku

Tuż po przylocie nad planetę imperialny admirał rozkazał Staziemu się poddać. Gar znów nie przystał na ten warunek i rozpoczęła się walka. Po pewnym czasie ich cel Imperious został odbity przez siły Sojuszu pod wodzą Hondo Karra. Natychmiast zameldował o tym swemu przełożonemu. Ten zadowolony powiedział mu, że trzeba wycofać się za dok. W pewnej chwili mostku Nieustraszonego doszło do wybuchu. W jego wyniku Jaius został ciężko ranny. Stazi, który szybko się otrząsnął podbiegł do towarzysza. W tym momencie znów pojawił się na hologramie Valan. Dru kazał się poddać jednak Duros nie przyjął tego do wiadomości.

Bojąc się o admirała dowódca Eskadry Łotrów Jhoram Bey wylądował na pokładzie Nieustraszonego. Bey zaproponował, by Stazi uciekł. Początkowo Gar nie chciał słyszeć o ucieczce. Ostatecznie na rozkaz Jaiusa, Weequay uderzył przełożonego. Następnie zabrał Staziego do myśliwca, lecz wcześniej pomógł Yorubowi podejść do kokpitu.

Śmierć

Chwilę później Sullustanin wykonał plan Gara i przyspieszył statek. Ten pomimo zmasowanego ostrzału wbił się w doki i zniszczył jego dużą część. W tym czasie z nową zdobyczą w postaci Imperiousa, flota Staziego uciekła znad Kalamaru. Po bitwie zastępcą Gara został Jhoram Bey.

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Jaius Yorub.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!