Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Jace Dallin

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Dallin19BBY.jpg
Jace Dallin
Data i miejsce śmierci: 19 BBY
Miejsce pochodzenia: Rendili
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Ciemne
Kolor oczu: Ciemne
Przynależność:
Profesja: Żołnierz
Jace Dallin był żołnierzem, który w trakcie swojego życia przewinął się przez przeróżne, nierzadko przeciwstawne wobec siebie organizmy wojskowe. Pochodził z należącej do Republiki planety Rendili w Światach Jądra. Posiadał dużą wiedzę wojskową i już w stosunkowo młodym wieku został wojskowym doradcą przywódcy senackiej frakcji militarnej, senatora Ranulpha Tarkina. W 44 BBY podczas wojny nadprzestrzennej Starka Tarkin stworzył prywatną armię i flotę mającą ochronić Republikę przed atakami piratów Iaco Starka. Jace został jednym z najważniejszych oficerów we flocie Tarkina i swoimi radami pomagał nadrabiać Ranulphowi braki w doświadczeniu wojskowym. Podczas fatalnej dla wojsk Republiki inwazji na Troiken, Dallin zachował zimną krew, ratując część z masakrowanej floty Tarkina. Jako oficer tej floty wspólnie z rycerzami Jedi prowadził swoje siły do walki przeciwko piratom na powierzchni planety, które ostatecznie zakończyły się sukcesem. Podczas tego konfliktu bardzo zaprzyjaźnił się z jednym z mistrzów Jedi, Plo Koonem.

Po zakończeniu kampanii służył dalej Republice w różnych misjach dyplomatycznych i wojskowych, będąc też członkiem Departamentu Sprawiedliwości. Kiedy zaczęły się wojny klonów, Dallin zgłosił się do lokalnych sił zbrojnych na ojczystej planecie, by bronić tam Republiki przed zakusami Separatystów. Jednak w roku 20 BBY władze na Rendili zostały obalone w wyniku zamachu stanu, a nowy rząd ogłosił lojalność wobec Separatystów. Mimo że był lojalny wobec Republiki, to jednak martwiąc się o los swojego ojczystego świata pozostał, obejmując dowództwo floty, składającej się głównie z krążowników typu Drednotów. Jakiś czas później przysłano flotę Republiki, w Mistrzem Plo Koonem na czele, który przekonał Dallina że Separatyści są zagrożeniem dla jego świata. Krótko potem wywiązała się walka między republikanami a żołnierzami lojalnymi wobec Separatystów. Walka została wygrana przez tych pierwszych, kiedy to Dallin zastrzelił ich nieformalnego przywódcę, porucznika Yago.

Po przywróceniu poprzedniego rządu, Dallin dołączył do floty Republiki, zostając dowódcą jednego z okrętów. Tam zaskoczyła go Wielka Czystka Jedi i proklamowanie przez Palpatine'a Imperium Galaktycznego. Jak wielu dowódców okrętów nowej floty imperialnej, Dallin został wezwany na Coruscant, gdzie oficerowie mieli wysłuchać przemówienia Imperatora o zdradzie rycerzy Jedi. W obecności władcy odważył się publicznie podważać oficjalne wiadomości o zdradzie zakonu Jedi. Został zabity przez jednego ze współpracowników Palpatine'a, Dartha Vadera.

Źródła

Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!