Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Iziz (miasto)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kenobi szablon.png
Młody Jedi, Darth Vader... zdradził i zabił twego ojca.

Ten artykuł wymaga aktualizacji.


To hasło wymaga uzupełnienia o informacje z niedawno opublikowanych źródeł lub wiadomości. W związku może być ono niekompletne oraz zawierać treści, które w świetle nowych informacji są uznawane za błędne.

Iziz w czasach wojny domowej Onderonu

Iziz było stolicą planety Onderon. Jako największe i pierwsze zbudowane miasto na planecie posiadało własny, największy w systemie port kosmiczny. Iziz otaczały solidne mury, chroniące tubylczych onderończyków przed atakami niebezpiecznych Jeźdźców Bestii. Poza tym Iziz miało dość rozbudowany plac targowy oraz wiele budynków, ciosanych z grubego kamienia i zdolnych przetrzymać nawet największe oblężenie, co okazało się zbawienne podczas licznych wojen, które targały Onderonem w okresie starożytności.

To właśnie w Iziz mieścił się pałac królewski Onderonu, w którym w roku 4000 BBY zamieszkiwali król Ommin wraz z królową Amanoą i to to miasto było głównym celem ataków Jeźdźców Bestii podczas wojen bestii, a wkrótce potem stało się teatrem wydarzeń, które dały początek buntowi Naddystów w 3998 BBY. 2 lata później na Iziz spadł pierwszy cios Mandalorian, rozpoczynający wielką wojnę Sithów, a także, wiele lat później nad Iziz rozpoczęły się wojny mandaloriańskie.

Pięć lat po wojnie domowej Jedi Iziz zostało wplątane we własną wojnę domową. Siły Onderonu zostały podzielone na dwie frakcje: tą, która była wierna prawowitej władczyni, prawnuczce Ommina i Amanoi oraz wnuczce Orona Kiry i Galii - królowej Talii, oraz grupie lojalnej uzurpatorowi, kuzynowi królowej, generałowi Vaklu. Dzięki wsparciu mistrza Jedi Kavara oraz Wygnanej Jedi i załogi "Mrocznego Jastrzębia", królowej i wiernym jej żołnierzom udało się powstrzymać sprzymierzonego z Sithami Vaklu oraz ustabilizować sytuację na Onderonie.

Około cztery tysiące lat później, w 11 ABY Han Solo i Leia Organa przybyli do Iziz, szukając schronienia przed sklonowanym Palpatinem.

Ciekawostki

Jako, że zwycięzca konfliktu na Onderonie został wyłoniony dzięki pomocy Wygnanej Jedi (czyli gracza w grze Knights of the Old Republic II: The Sith Lords) i jego popleczników, istnieją dwie alternatywne historie końca tejże wojny domowej.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!