Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Ian McDiarmid

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ian McDiarmid

Ian McDiarmid urodził się 11 sierpnia 1944 roku w Szkocji. Jest głównie aktorem teatralnym. Fani Star Wars najlepiej znają go z roli Palpatine'a i to zarówno w Nowej trylogii, jak i w Powrocie Jedi. W wersji DVD wydanej w 2004 roku Ian McDiarmid został cyfrowo wmontowany także do sceny w Imperium kontratakuje, występując pod postacią przekazu holograficznego.

Zainteresował się teatrem już w wieku pięciu lat. Obawiając się jednak, że ojciec nie poprze wybranego zawodu, młody Ian uczęszczał na Uniwersytet Świętego Andrzeja. Uzyskał dyplom M.A. (Master of Arts - specjalny tytuł przyznawany na czterech tradycyjnych uniwersytetach w Szkocji) w dziedzinie nauk społecznych. Zaraz później postanowił podążać już śladem swego zainteresowania i rozpoczął naukę w Królewskiej Szkockiej Akademii Teatru i Muzyki.

Ian McDiarmid znany jest z ról Shakespearowskich takich jak Hamlet, Król Lear czy Kupiec wenecki. Występował także na Broadwayu czy w słuchowiskach radiowych.

Ciekawostki

Ian McDiarmid - zdjęcie z czasów powstawania Powrotu Jedi.
  • Był dyrektorem artystycznym w London's Almedia Theatre.
  • Ciekawym jest fakt, że chodził do szkoły wraz z Denisem Lawsonem, a potem wraz z Ewanem McGregorem wziął udział w filmie Karaoke. Potem Ewan i Ian spotkali się na planie Gwiezdnych wojen.
  • W 1982 roku w sztuce Seduced Ian grał znacznie starszego od siebie mężczyznę. To sprawiło, że George Lucas i Richard Marquand zdecydowali o obsadzeniu Iana w roli Palpatine'a w Powrocie Jedi, który był wtedy w produkcji.
  • Ian jest pierwszym aktorem, który jednocześnie grał Sitha i użyczał mu głosu.
  • Ian potrafi znacznie obniżyć swój głos. We wczesnych wersjach scenariusza Imperium kontratakuje głos Palpatine'a był opisany jako jeszcze niższy i bardziej przerażający niż głos Vadera. To japońska technika wprawiająca w wibracje także brzuch i przeponę, dzięki której głos staje się głębokim, basowym pomrukiem.
  • Pojawił się także w jednym z odcinków Kronik Młodego Indiany Jonesa.

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!