Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!

zamów prenumeratę z kodem R2D2OSSUS

Holokron Belii Darzu

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Holokron Belii Darzu został skonstruowany w roku 1230 BBY. Przez prawie trzysta lat leżał w zapomnieniu w fortecy Darzu na Tythonie, dopóki nie odkrył go i zawłaszczył dla siebie Darth Bane w roku 990 BBY.

Belia Darzu - twórczyni holokronu.

Po śmierci Darzu do pomieszczenia zawierającego holokron stopniowo zaczęły schodzić się technobestie pilnujące korytarzy fortecy. Instynktownie gromadziły się jak najbliżej holokronu - jako jedynej rzeczy wciąż reprezentującej cząstkę umarłej pani. Przez prawie trzy stulecia oczekiwania, organiczne części technobestii zgniły i w rezultacie zanikły, pozostawiają strzępki skóry i futra poprzyczepiane do kości i metalowych części. Darthowi Bane'owi nie sprawiło większego problemu pokonanie zdegenerowanych technobestii.

Jako, że Belia Darzu była z rasy zmiennokształtnych Shi'ido, strażnik jej holokronu również pojawiał się pod różnymi postaciami. Najczęściej była to szczupła kobieta z brązowymi włosami w wieku około trzydziestu lat, ubrana w ciemny kombinezon lotniczy, ciemne buty, żółtą kamizelkę i rękawiczki oraz czerwoną czapkę lotniczą. Oprócz tego strażnik pojawiał się czasem jako Twi'lekanka, Iridonianka, Cereanka, czasem nawet jako osobnik płci męskiej.

Darzu zawarła w holokronie instrukcję jak wybudować swój własny holokron. Przydało się to Bane'owi w konstrukcji swojego własnego, gdyż dotychczas miał z tym problemy - przez dziesięć lat usiłował skonstruować holokron, wspierając się wiadomościami z holokronu Freedona Nadda, lecz cały czas brakowało mu wiedzy by osiągnąć sukces. Dodatkowo w holokronie znajdowały się filozoficzne poglądy Belii na Moc, oraz opisy rytuałów alchemii Sithów.

Wiedza zawarta w holokronie

Darth Bane dowiedział się z holokronu Belii Darzu, gdzie robił błąd podczas robienia swojego własnego.

  • "Holokronu nie można tworzyć na szybko. Regulacja matrycy musi być przeprowadzona precyzyjnie i dokładnie." [1]
  • "Mogą minąć tygodnie, a nawet miesiące, nim ukończy się ostatnie etapy konstrukcji."[2]
  • "Sieć poznawcza musi zostać zamknięta w krysztale nim zaczniesz budowę."[3]
  • "Kryształ jest kluczem. Bez niego sieć poznawcza zdegraduje się nim skończysz poprawki i poniesiesz porażkę za każdym razem."[4]
  • "Musisz przeprowadzić Rytuał Poświęcenia."[5]

Przypisy

  1. "The process of creating a holocron cannot be rushed. The adjustments to the matrix must be made with precision and care."
  2. "It can take weeks, or even months, before the final stages of construction are completed."
  3. "The cognitive network must be trapped within the capstone before you begin."
  4. "The capstone is key to the process. Without it the cognitive network will degrade before you complete your adjustments, and you will fail every time."
  5. "You must invoke the Rite of Commencement."

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!