Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Harko Vane

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Harko Vane.jpg
Harko Vane
Data i miejsce śmierci: Pomiędzy 22 a 19 BBY
Miejsce pochodzenia: Valahari
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Harko Vane był wicehrabią suwerennej planety Valahari i głową rodu Vane w czasie trwania wojen klonów. Podczas tego konfliktu jego ojczyzna wspierała Separatystów, przez co Republika Galaktyczna nałożyła na planetę blokadę.

Biografia

Przed wojnami klonów

Harko przynajmniej raz przed tym konfliktem zbrojnym widział się, a jednocześnie poznał z Obi-Wanem Kenobim i jego mistrzem. Zawarli wtedy przyjaźń. Vane podtrzymywał również więź między swoim rodem, a rodziną hrabiego Dooku, pochodzącego z planety Serenno

Wojny klonów

W trakcie wojen klonów Harko sprzedawał Separatystom valahariańskie silniki, które znacząco zwiększały wydajność myśliwców. Ta sytuacja nie spodobała się Republice, która wysłała do negocjacji Obi-Wana i jego ucznia Anakina. Podczas uroczystej kolacji pojawił się również Dooku, będący przywódcą Separatystów. Podczas posiłku obie strony przekonywały Harka do swoich racji. Ostatecznie przywódca Valahari pozostał przy Konfederacji. Skutkiem takiego nieposłuszeństwa była nałożona przez Republikę blokada.

Dziesięć dni po negocjacjach mała flotylla złożona z transportowców i myśliwców próbowała opuścić Valahari. Na jej czele stał Harko w swoim transportowcu Valiant. Początkowo Kenobi dowodzący blokadą próbował przekonać dawnego przyjaciela do odwrotu, jednak ten nie posłuchał, a chwilę później jego statek wybuchł w wyniku sabotażu Asajj Ventress. Valaharianie myśląc, że to Republikanie zabili ich przywódcę rzucili się do bitwy.

Post mortem

Po śmierci ojca Tofen dołączył planetę w poczet Separatystów. Pokonując w drugiej batalii siły Republiki młodzieniec i jego eskadra wyzwoliły planetę. Następnie w mgławicy Veil założył swoją bazę, którą dla upamiętnienia ojca nazwał stacją Harko.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!