Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Forum:Formacje wojskowe

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaWszyscy się pewnie zgodzimy, że artykuły, wyposarzone w infoboxy, są najciekawsze: wyglądają bardzo elegancko i profesjonalnie oraz najprawdopodobniej są chętniej czytane przez osoby, odwiedzające naszą Bibliotekę. Ostatnio zwróciłem uwagę na fakt, iż nie posiadamy w naszym "arsenale" infoboxu dla formacji wojskowych. Niektóre artykuły, dotyczące formacji, wyposażono w szablon, przeznaczony dla organizacji. Uważam, że jest on zbyt ogólny i dlatego proponuję stworzenie nowego szablonu, dopracowanego do potrzeb formacji wojskowych (podobnie jest z wydarzeniami: istnieje szablon dla wydarzeń i osobny, bardziej precyzyjny, dla bitew). Poświęciłem już kilka chwil tej sprawie i opracowałem taki szablon:

Formacja

|Nazwa = 41 Elitarny Legion

|Foto.jpg = 41Legion2.jpg

|Okres = Era upadku Republiki

|Data założenia = 22 BBY

|Data rozwiązania =

|Dowódcy = Luminara Unduli Komandor CC-1004

|Formacja organizacyjna = Legion

|Liczebność = Pomiędzy 1488 a 2288

|Kwatera główna =

|Wybitni członkowie =

|Pomniejsze formacje = batalion Sarlacc A batalion Sarlacc B kompania Improcco kompania Zielonych

|Wyposażenie = All Terrian Recon Transport HAV w6 Juggernaut All Terrian Attack Pod Śmigacz BARC

|Przynależność = Republika Galaktyczna Wielka Armia Republiki 9 Korpus Szturmowy


Celowo wypełniłem go na przykładzie 41 Elitarnego Legionu i pominąłem komendy wcięcia oraz wyliczenia, aby było to bardziej przejrzyste. Infobox ten może być wykorzystany jednak dla formacji zarówno armii, jak i jednostek floty i myśliwców. Co do poszczególnych części szablonu, jestem otwarty na sugestie :) Co Wy na to? Bartosz Bednarek 12:09, 1 wrz 2012 (CEST)

Średnio widzę ten pomysł. Czy nie lepiej byłoby ewentualnie zmodyfikować szablon Organizacja, by można było go precyzyjniej stosować do formacji wojskowych? Aczkolwiek nie mam jednoznacznego podejścia do sprawy, więc przydała by się opinia jeszcze kogoś. ;) signjedi.png Theed Dyskusja  13:36, 1 wrz 2012 (CEST)
Hmm, właściwie nowy infobox by nie zawadził, ale szablon organizacji spełnia chyba dość dobrze swoją rolę także w przypadku jednostek wojskowych. Tak czy inaczej pomysł nowego infoboxu jest IMO lepszy od poszerzania organizacji o rubryki wypełniane tylko przy jednostkach wojskowych. Gdyby jednak miało to wejść w życie, na pewno wyrzuciłbym pozycję "liczebność", bo jest podawana w bardzo niewielu przypadkach. signstraznik.png Kasa Dyskusja  20:12, 2 wrz 2012 (CEST)
Ja bym wyrzucił "okres", bo to i tak jest podane w szablonie "era", bądź ewentualnie można się domyślić z przynależności. signjedi.png Theed Dyskusja  22:41, 2 wrz 2012 (CEST)

No to ja biorę się do utworzenia tego szablonu (zgodnie z powyższymi ustaleniami). Zgoda? Bartosz Bednarek 12:19, 3 wrz 2012 (CEST)

Na razie redakcja jest w rozjazdach (trwa StarForce), więc chwilowo wszystko się przeciąga. Infoboks dla jednostek wojskowych nie jest złym pomysłem, nie można jednak robić szablonów na "hurra" - z czasem trafiają one do wielu haseł i wszelkie poprawki będą wymagały edycji każdej z nich. Dlatego też trzeba ustalić, jakie parametry muszą się w nim znaleźć, a które nie są konieczne. Na dniach postaramy się załatwić tę kwestię.--signstraznik.png Mario Dyskusja  17:46, 8 wrz 2012 (CEST)

Okej, rozumiem, w takim razie poczekam... Bartosz Bednarek 20:22, 8 wrz 2012 (CEST)

Ok, na chwilę obecną chyba nie ma przeciwwskazań, szablon można utworzyć, zobaczymy jak to wyjdzie w praniu. Jeśli chodzi o parametry, to "Okres" i "Formacja organizacyjna" mijają się z celem - okres wynika z dat utworzenia/rozwiązania, przynależności i szablonu Era, a rodzaj formacji w 99% przypadków jest elementem nazwy - pisanie, że Legion 501 był legionem nie ma specjalnego sensu. Jeżeli sam chcesz się zająć utworzeniem szablonu, droga wolna, pamiętaj jednak, żeby jasno określić co powinno znaleźć się w poszczególnych parametrach.--signstraznik.png Mario Dyskusja  14:32, 13 wrz 2012 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!