Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Farma Beviina-Vasura

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Farma Beviina-Vasura była położoną na Mandalorze farmą, znajdującą się około dziesięciu kilometrów od Keldabe. Jej właścicielami byli Goran Beviin oraz Medrit Vasur. W okresie drugiej galaktycznej wojny domowej na farmie mieszkali właściciele, ich adoptowana córka, Dinua Jeban, jej mąż Jintar, oraz ich dzieci, Shalk i Briila. Tymczasowo na farmie schronienie i pokój znaleźli także Mandalor Boba Fett, jego odnaleziona była żona Sintas Vel, oraz szkoląca się pod okiem Mandalorian Jaina Solo.

Opis

Przykładowy wygląd Vheh'yaim.
W 40 ABY na farmę składały się otaczające ją pola, kompleks budynków - kamienny dom mieszkalny, na którego tyłach mieścił się warsztat z kuźnią oraz rozrzucone w sąsiedztwie tradycyjne Vheh'yaim. Główny budynek otoczony był także dużymi wałami ziemnymi oraz murami, mającymi ułatwić obronę. Prawdopodobnie pod farmą, aż po znajdujące się na zachodzie wzgórza i łącząc wszystkie budynki, ciągnęła się sieć tuneli.

Do głównego budynku wchodziło się po wydeptanych w twardym gruncie schodach, w środku dwupoziomowego budynku znajdowała się kuchnia, pokój wspólny (przez Mandalorian określany kar'yai) oraz kilka sypialni.

Farma znajdowała się w sąsiedztwie farmy Leveta.

Historia

Nie wiadomo kiedy farma została założona, ale w okresie wojny z Yuuzhan Vongami już funkcjonowała. Przetrwała także atak najeźdźców na planetę. Podczas trwania drugiej galaktycznej wojny domowej na farmie odbyło się kilka ważnych dla Mandalory wydarzeń, przede wszystkim, to właśnie tutaj Mandalor, Boba Fett przyjął lekarstwo na swoją chorobę, ratujące go od śmierci. Inne związane z Bobą wydarzenia to fakt, iż zamieszkał on na farmie, także jego odnaleziona i odmrożona z karbonitu była żona, Sintas Vel, znalazła na niej schronienie. To także tutaj miało miejsce wykuwanie pierwszego Beskadu z nowej żyły Beskaru znalezionej na Mandalorze.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!