Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dziedzictwo 18: Smocze szpony, część 5

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Legacy18.jpg
Dziedzictwo 18: Smocze szpony, część 5
Scenariusz John Ostrander
Rysunki Jan Duursema
Tytuł oryginalny Legacy 18: Claws of the Dragon, Part 5
Wydanie polskie Egmont
16 marca 2009
Wydanie USA Dark Horse Comics
2 stycznia 2008
Okładka Travis Charest
Liczba zeszytów 5/6
Tłumaczenie Jacek Drewnowski
Liczba stron 22
Cena 2,99$
39,90 PLN (cały tom Smocze szpony)
Czas akcji 137 ABY


Dziedzictwo 18: Smocze szpony, część 5 to osiemnasty zeszyt serii komiksów Dziedzictwo i jednocześnie piąta i przedostatnia część miniserii Smocze szpony.

Streszczenie

Cade Skywalker jest torturowany przez Dartha Krayta w Objęciach Cierpienia. Krayt odsłania przed Skywalkerem fragment swojej historii.

Okazuje się, że w 25 ABY Hett przelatywał przez Nieznane Regiony, wtedy jego statek zostaje zaatakowany przez Yuuzhan Vongów, którzy przygotowywują się do inwazji na Galaktykę. Hett nie ma szans z obcymi, ale wykazuje nadnaturalne umiejętności, więc Yuuzhanie nie zabijają go. Zostaje pochwycony i przetransportowany na jeden ze statków obcej rasy. Mężczyzna zostaje umieszczony w Objęciach Cierpienia. Vongowie wymieniają jego mechaniczne implanty, rękę i oko, które stracił w pojedynku z Kenobim na organiczne protezy. W końcu odwiedza go Vergere - foshańska mistrzyni Jedi, która zniknęła w czasach Starej Republiki. Opowiada mu o obcej rasie która go pochwyciła oraz o ich planach inwazji na Galaktykę. Hett prosi o pomoc w ucieczce, jednak Vergere odmawia i odchodzi. A'Sharad spędza kolejne dni badany przez mistrzów przemian. Wkrótce Vergere odwiedza go po raz kolejny. Podczas rozmowy z nią ma wizję siebie samego, stojącego na czele Zakonu Sithów. Mówi Vergere, że Sithów powinno być wielu, a Zakon powinien być tworzony w sekrecie. Twierdzi, że jego zakon będzie właśnie tak wyglądał. Vergere uważa, że to sponiewieranie doktryny Dartha Bane'a. Hett ma głęboki szacunek do Bane'a, ale uważa, że czasy się zmieniły i ta zasada już nie jest aktualna. Foshanka nie zgadza się z A'Sharadem i opuszcza go. W dzień inwazji Hett uwalnia się z Objęć i zabija wszystkich Yuuzhan na pokładzie statku, na którym był przetrzymywany. Porywa skoczek koralowy i odlatuje. Nikogo nie informuje o nadciągającym zagrożeniu, gdyż nie chce, aby wydały się jego plany dotyczące stworzenia Nowego Zakonu Sithów. Hett wraca na Korriban gdzie nazywa siebie Darthem Kraytem. Zdobywa pierwszych uczniów i rozpoczyna nauki. Do swojego Zakonu zaprasza też Mroczną Jedi Lumiyę, ale ma ona inne plany, związane z jej nowym uczniem, Darthem Caedusem. Krayt uważa, że powinien poczekać na odpowiedni moment, gdy będzie mógł zrealizować swój plan podboju Galaktyki i zapada w trans leczniczy, przekazując władzę swojemu uczniowi, Darth Wyyrlokowi.

Krayt kończy swoją opowieść twierdząc, że teraz jest czas Sithów. Po zakończeniu opowieści Krayta Cade pyta się go czego właściwie od niego chce. Mroczny Lord żąda od niego, by ten uleczył jego ciało. Skywalker mówi, że nie potrafi tego zrobić, ale Krayt odpowiada, że w końcu stanie się to możliwe, tylko musi się nauczyć więcej o Ciemnej Stronie Mocy. Tymczasem przyjaciele Cade'a ciągle przebywają w pobliżu Świątyni i czekają na odpowiednią chwilę by odbić Skywalkera. Cade sam jednak próbuje uciec. Trafia jednak na Darth Talon która ogłusza go i zaprowadza przed oblicze swojego mistrza. Krayt jest wściekły i ma dość tej sytuacji. Daje Cade'owi miecz świetlny i nakazuje zabić Hoska Trey'lisa. Grozi mu, że jeśli tego nie zrobi, to zabije jego. Skywalker mówi mu, że wie, że to kłamstwo bo potrzebuje go do uleczenia ciała. Krayt odpiera, że w takim razie on sam zabije Hoska. Hosk mówi Cade'owi, że jego czyny świadczą o tym, że zasługuje na nazwisko Skywalker oraz że przebacza mu to, że niegdyś oddał go do niewoli Sithom. Twierdzi też, że jest gotów za niego umrzeć. Kraytowi z kolei mówi, że jest mu go żal. Wściekły Krayt zabija go. Jego ciało znika, ale dodaje jeszcze z zaświatów, że nie ma śmierci i że Moc będzie zawsze z Cade'em. Skywalker wpada we wściekłość, ale w tym momencie objawia mu się duch jego ojca. Mówi mu, że "to co leczy, może także zniszczyć", a następnie znika. Cade rozumie słowa ojca, porywa należący do niego miecz świetlny, który Krayt trzyma w gablotce i staje do walki z Darth Talon, Darth Nihlem i Kraytem. Przyjaciele Skywalkera widzą, że coś się dzieje i postanawiają działać. Tymczasem Cade rani Talon i staje przed Kraytem, jednak Nihl zagradza mu drogę do swojego mistrza. Krayt zaczyna go kusić by zemścił się za to, że Nihl zabił jego ojca ...

Bohaterowie

Wydania zbiorcze

Linki zewnętrzne

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Dziedzictwo 18: Smocze szpony, część 5.


Dziedzictwo i Legacy II
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!