Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Silmaril

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Silmaril!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Totus

Inwazja na Naboo/Kanon

Miło że tworzysz nowe artykuły, lecz źródła które zostały podane jak słownik do Mrocznego widma i Ilustrowany przewodnik po chronologii Gwiezdnych wojen należą do źródeł legendarnych. Po za tym lepiej jeżeli będziesz tworzyć je najpierw we własnym brudnopisie (Archiwista:Silmaril/Brudnopis). Nie dodajemy również /Kanon, lecz przenosimy stare artykuły pod /Legendy wystarczy że w opisie starszego artykułu o to poprosisz. --signjedi.png Kwazi93 Dyskusja  20:27, 27 sty 2018 (CET)

Ważniejsza kwestia: kanoniczne wersje stron nie mogą powstawać poprzez przerobienie legendarnych wersji. Trzeba taką napisać od zera samodzielnie. Zdajemy sobie sprawę, że to znacznie więcej pracy, jednak w ten sposób unika się zawierania przeoczonych legendarnych informacji (przez pozwalanie na takie działania na początku do teraz wiszą strony, które są wymieszaniem obu kanonów), nie powiela błędów, a co najważniejsze, na Ossusie każdy z artykułów musi zostać napisany przez archiwistę bezpośrednio na podstawie źródeł, nie zaś innych opracowań. Dlatego też zmuszony byłem usunąć Twój artykuł. Pozdrawiam --signstraznik.png Totus Dyskusja  23:14, 27 sty 2018 (CET)

Brudnopis

Czoem. Tak, w kazdej chwili możesz sobie założyć stronę Archiwista:Silmaril/Brudnopis i tam edytować do woli. Wiele osób posiada tego typu strony (ja też). Pozdr.--signstraznik.png Totus Dyskusja  18:08, 7 lut 2018 (CET)

Miecz świetlny

Hej. Totus poprosił mnie o to abym odpowiedział na Twoją prośbę w jego dyskusji, ponieważ przez najbliższy czas nie będzie miał chwili aby się tym zająć ani odpisać. Tak więc przeczytałem zawartość brudnopisu i muszę przyznać, że artykuł jest dość dobry, lecz brakuje mu kilka elementów:

  • Pamiętaj aby na górze strony przed dodaniem artykułu umieścić szablon Era. Jest on niezbędny w każdym artykule, ale być może nie dodałeś go celowo z powodu pisania hasła przez brudnopis.
  • Nie zapominaj o linkowaniach. Linki pojawiające się we wstępniaku artykułu (kilku zdaniach na początku jego treści wprowadzających do artykułu) powinny zostać powtórzone jednorazowo w dalszym tekście. Słowem wyjaśnień - linkujemy tylko raz, lecz ta zasada tyczy się osobno samego wstępniaka i osobno treści, więc przykładowo jeśli we wstępniaku podlinkowałeś słowo [[Jedi]], a pojawia się ono w jednej z dalszych sekcji artykułu, to link powinien pojawić się także tutaj.
  • Dodaj przypisy. Wszystko co ważne na ten temat znajdziesz tutaj, ale gdybyś czegoś nie zrozumiał to możesz śmiało pisać. Przypisy jednym słowem mają na celu uściślenie z którego źródła pochodzi dana informacja.
  • Przed dodaniem artykułu pamiętaj też o dodaniu kategorii i interwiki. Tu także możliwe że celowo pominąłeś ten element aby dodać go dopiero przy finalnym tworzeniu artykułu, lecz gdybyś jednak nie wiedział jak to działa, to zajrzyj do stron pomocy sąsiednich do działu o przypisach, a znajdziesz co trzeba wiedzieć.
  • Hasło nie zawiera na ten moment kompletu istniejących na jego temat źródeł, więc jeśli nie planujesz poszerzać go o inne informacje to dodaj szablon {{DoPoszerzenia}}.

Poza tymi elementami nie widzę większych problemów do których można się przyczepić. To wszystko są dość klasyczne sytuacje normalne u nowych użytkowników, więc nie masz czym się przejmować. Gdy poprawisz co trzeba i stwierdzisz, że chcesz finalnie dodać hasło, to pisz, a zajmę się przeniesieniem aktualnego artykułu o mieczu świetlnym pod /Legendy i wówczas dodasz swój. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  01:38, 10 lut 2018 (CET)

Czoem, Wybacz, że dopiero teraz, ale gonią mnie terminy z magisterką i ciężko znaleźć więcej czasu na cokolwiek. Przejrzałem Twój brudnopis, i jak pisał wyżej Kwiatkowski, ogólnie nie jest źle. Takie hasło by spokojnie mogło wejść jako artykuł z szablonem:DoPoszerzenia (brakuje miedzy innymi innych typów mieczy, które są opisany chyba w Absolutnie wszystko co powinieneś wiedzieć). Mam tylko pytanie, czy informacja o krwawieniu kyberów z Ahsoki jest oparta na Twoim zapoznaniu się z powieścią, czy internetowych doniesieniach (pytam się, bo ta książka jeszcze nie wyszła, a temat był swego czasu bardzo chodliwy i wywoływał wiele emocji, dlatego też ważne jest, by u nas znalazła się wersja zgodna z materiałem źródłowym, nie zaś często zniekształconymi opracowaniami innych). Bo jak to drugie, to lepiej wrzucić artykuł bez takiej informacji, niż strzelić bubla. Jak uznasz, że Twój artykuł jest gotowy do wrzucenia, daj znać, czy to mi w dyskusji, czy poprzez znaczenie aktualnej strony szablonem "DoPrzeniesienia", wtedy zrobimy Ci miejsce pod artykuł. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  00:42, 11 lut 2018 (CET)
Hej. Wszystko wygląda okej, ale przypisy powinny być umieszczone za każdą informacją. Większość info jest poparta, lecz przy kilku linijkach dalej przypisu brakuje. Myślę że wystarczy to uzupełnić i wówczas możemy dodawać artykuł ;)--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  18:58, 11 lut 2018 (CET)
Teraz jeszcze lepiej, ale chodzi mi przede wszystkim o kolor miecza i typy mieczy świetlnych.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  19:13, 11 lut 2018 (CET)
Zgadza się, teraz nie mam zarzutów. Jest jeszcze kilka drobnych błędów np przy linkowaniach i odstępach między poszczególnymi elementami, ale poprawię to bezpośrednio po dodaniu przez ciebie artykułu, bo nie warto tracić na to czasu. Za chwile przeniosę aktualny artykuł o mieczu pod /Legendy, a ty utwórz swój artykuł klikając w ten link.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  19:25, 11 lut 2018 (CET)

Re:Wojny klonów

Za chwilę zajrzę i postaram się to naprawić.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  20:26, 11 lut 2018 (CET)

Whillowie

Hej. Spytałem Totusa o jego zdanie i obaj zgadzamy się z tym, że hasło powinno zostać pod aktualną nazwą. Whillowie nie dość że są bardziej znanym określeniem, to do tego jest to nazwa własna, która nie powinna podlegać raczej tłumaczeniu.--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  21:26, 12 lut 2018 (CET)

Wickett

Czoem. Jeśli mam być szczery, to hasło wydaje si być strasznie ubogie. Przydałoby się jednak opisać w oparciu o pozostałe źródła od razu, przynajmniej kilka z nich. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  20:55, 21 lut 2018 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!