Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Milten777

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Milten777!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, The Emperor of the Galaxy

Grafiki

Hej. Gdy przesyłasz grafiki na Ossusa, musisz wypełnić informacje w szablonie - źródło, autora, licencję i kategorie. Źródło to nie miejsce, w którym znalazłeś konkretny plik (np. Wookieepedia), ale materiał, z którego on pochodzi - komiks, film, album itp. Analogicznie jako autora podajemy autora ilustracji w danym komiksie. W polu licencja zwykle wpisujemy słowo "cytat". Kategorie natomiast powinny być związane z tym, co znajduje się na obrazku (postacie, miejsca, wydarzenia), należy również dodać kategorię związaną ze źródłem i autorem ilustracji. Więcej informacji znajdziesz tutaj, przyjrzyj się też zmianom wprowadzonym do przesłanych przez Ciebie plików. Co do samego hasła natomiast, uważaj na różnego rodzaju literówki, bo w kilku miejscach zgubiłeś kropki czy duże litery przy nazwisku. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  12:34, 4 lip 2014 (UTC)

Uwagi

Hej :) Fajnie, że aktywnie bierzesz udział w edytowaniu Ossusa. Mam jednak do Ciebie kilka uwag. Widzę, że wystrzegasz się już wielu popełnianych błędów, jednak kilka poprawek było koniecznych w haśle o Kornellu Divinim. Po pierwsze pamiętaj żeby linkować co się da. Po drugie pamiętaj o kategoriach (więcej tutaj). Kolejna moja uwaga to wstawianie interwiki. Więcej możesz sobie o nich poczytać w dziale pomocy o tutaj. Poza tym wpadały Ci drobne błędy związane z wielkością liter i literówki ale to drobiazg. Życzę miłej dalszej pracy ;) signstraznik.png Windy Dyskusja  19:58, 18 lip 2014 (UTC)

Artykuły

Hej. Cieszę się, że tworzysz sporo nowych artykułów i za każdym razem wyciągasz wnioski z poprawek do wcześniejszych haseł, mam jednak pewne zastrzeżenia co do sposobu ich pisania. Początkowo różnego rodzaju błędy językowo-stylistyczne (dziwnie urwane zdania, literówki) czy merytoryczne (mylenie płci postaci) uznawałem za zwykłe niedopatrzenia, jednak po paru porównaniu haseł z odpowiednikami na Wookieepedii można przypuszczać, że nie piszesz ich samodzielnie. Zawierają w zasadzie wyłącznie informacje, które są na Wookieepedii. Niektóre zdania wyglądają jak niemal słowo w słowo przetłumaczone z artykułów na tamtej stronie, co tłumaczyło by dziwną formę niektórych fragmentów. Używasz identycznych sformułowań, podajesz te same informacje, cytaty, umieszczasz w artykułach identyczne grafiki. Poprawiam w tej chwili hasło o Memah i podobieństwo jest uderzające, również artykuł o planecie Despayre wygląda bardzo podobnie do wersji z Wookieepedii.

Nie chcę posądzać Cię o złe intencje czy nieznajomość zagadnień, które opisujesz, nie wykluczam, że czytałeś tę książkę. Niestety, bardzo duże podobieństwo fragmentów haseł Twoich haseł i artykułów z Wookieepedii sugeruje, że zostały one po prostu przetłumaczone. Niestety na Ossusie nie działamy w ten sposób, jedną z podstawowych zasad jest to, że wszystkie hasła muszą zostać napisane samodzielnie i na podstawie źródeł (książek, komiksów itp.), z którymi się wcześniej zapoznano - po prostu piszemy sami na podstawie tego, co przeczytaliśmy. Pisanie na podstawie artykułów czy opracowań innych fanów, w tym tłumaczenia, nie wchodzą w grę. Jeżeli się mylę, to z góry przepraszam, jednak jak wspomniałem podobieństwo jest miejscami uderzające i widać, że w najlepszym razie bardzo mocno opierasz się na treści, która znajduje się na Wookieepedii. Byłbym wdzięczny gdybyś wyjaśnił tę sprawę, bo jeżeli hasła faktycznie są tłumaczone, to nie mogą dalej powstawać w takiej formie i będziesz musiał podejść do następnych edycji zgodnie z obowiązującymi zasadami. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  19:03, 21 lip 2014 (UTC)

Poprawiłem jedno twoje hasło, ale do kolejnych nie mam cierpliwości. Popraw proszę inne hasła, bo w takiej formie raczej nie utrzymają się tutaj dłużej. Tak jak Mario mam te same podejrzenia co do tłumaczenia z Wookiee.signstraznik.png DantE Dyskusja  19:41, 21 lip 2014 (UTC)

Ustroje

Wszystkie hasła wymagają podania odpowiednich źródeł, powinieneś je uzupełnić w artykułach o ustrojach. Artykuły na wikipedii nie stanowią źródła, bo odnoszą się one do ustrojów istniejących w rzeczywistości, a nie tych z Gwiezdnych wojen - fikcyjne formy państwa, nawet nazywające się tak samo jak ziemskie, mogą się różnić od historycznych odpowiedników. Stąd pytanie - czy pisałeś te artykuły w oparciu o pozycje z uniwersum Gwiezdnych wojen czy na podstawie informacji z "naszego świata"? Pytam, bo poza przykładami państw w Twoich artykułach nie ma praktycznie żadnych informacji odnoszących się do Gwiezdnych wojen i jeżeli były pisane w odniesieniu do definicji "ziemskich" ustrojów, hasła te nie mogą pozostać w takiej formie. Poza tym zastanawiam się czy nie byłoby lepiej utworzyć jednego artykułu o wszystkich ustrojach, bo jest tu stosunkowo mało informacji i dotyczą one bardziej różnic między poszczególnymi systemami władzy, niż ich opisów.--signstraznik.png Mario Dyskusja  13:07, 25 lip 2014 (UTC)

Jak widzę po dzisiejszych hasłach nie raczyłeś się zapoznać z uwagami na temat błędów w poprzednich hasłach. Daję więc ostatnią szansę i jeśli do końca tego weekendu nie poprawisz haseł to zostaną one usunięte tak samo jak kolejne, w których będziesz popełniał te same błędy. signstraznik.png DantE Dyskusja  17:35, 25 lip 2014 (UTC)

Czy mógł byś wyjaśnić o który błąd ci chodzi?

Bo tak jak zauważył Mario artykuły o ustrojach był tylko opisem różnic wiec rozbudowałem go tak że opisuje też jak działał w Universum.Dodałem też parę źródeł gdzie jest mowa o częściach ustrojów.Nie dałem w artykułach interwiki bo na stronach takich jak Wookieepedii jest odwołanie do Wikipedii.Bo jeśli rzeczywiście popełniłem błąd to ja go nie zauważyłem wiec proszę o wskazanie. Milten777 13:06, 26 lip 2014

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!