Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Makulski

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Makulski!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Yako

Hej. Po zrobieniu przypisów znacznikami - <ref>....</ref> - wystarczy, że stworzysz sekcję "Przypisy" - == Przypisy == - a zaraz pod nią wstawisz takie coś: {{Przypisy}}

To taki szablon, który będzie Ci automatycznie zbierać wszystkie przypisy, utworzone w tekście. Pzdr. signstraznik.png Sky Dyskusja  20:05, 9 mar 2009 (CET)

Zapisywanie hasła

A ja przypominam o używaniu funkcji podgląd. Częśte zapisywanie hasła obciąża naszą bazę danych. Jeśli chcesz zobaczyć jak hasło będzie wyglądało po zapisaniu - naciśnij przycisk podgląd. Pozdrawiam --signstraznik.png Yako Dyskusja  19:25, 31 mar 2009 (CEST)

Przypominam o tym, co powyżej, albo będzie ostrzegawczy ban --signstraznik.png Yako Dyskusja  17:57, 1 kwi 2009 (CEST)

Ja myślę, że ostrzegawczy ban już się należy, bo Makulski od wtorku przy haśle "Trylogia Dartha Bane'a" wykonał 18 edycji (!), a żadna z nich za wiele nie wnosi. Ostrzeżenia były już dwa, a użytkownik dalej się nie stosuje. Louie1449 18:37, 3 kwi 2009 (CEST)

Jeśli po tych 3 dniach odpoczynku od Ossusa dalej nie będziesz korzystał z podglądu, ban będzie permanentny. signstraznik.png Sky Dyskusja  04:03, 4 kwi 2009 (CEST)

Kolejny raz przypominam o podglądzie. Bezwzględnie ogranicz liczbę edycji haseł. signstraznik.png DantE Dyskusja  20:02, 19 cze 2009 (CEST)

Yolan Bren

Załatwione ;). Pozdrawiam ;) signjedi.png Carth Dyskusja  18:42, 16 kwi 2009 (CEST)

Gwiazdki

Wyróżnienie odcinków TCW robimy dwoma gwiazdkami, nie dwukropkiem i i gwiazdką. Przeczytaj proszę tą stronę - Biblioteka Ossus:Przykłady. signstraznik.png Sky Dyskusja  02:05, 24 kwi 2009 (CEST)

Bly

Czy zrobisz całe hasło o komandorze Bly czy tylko informacje z serialu Wojny klonów ? Skoro już zdecydowałeś się zrobić to hasło to dobrze by było żebyć zrobił je do końca, a nie tylko kilka informacji.

Nie, możesz sam je robić. Dofine 14:10, 3 maj 2009 (CEST)

Obi-Wan Kenobi

Witam, zupełnie zapomniałam o haśle w natłoku zajęć ;) a ponieważ właśnie się przeprowadziłam i nie znajdę czasu jeszcze jakiś czas, zapraszam do edytowania i życzę smacznego :) pozdrawiam Taraissu 01:35, 4 maj 2009 (CEST)

Bly

Widzę, że narazie zrobiłeś niewiele w haśle o komandorze. Mam propozycję. Hasło zrobimy razem. Ja nie mogę zrobić całego bo nie posiadam potrzebnych źródeł, ale mogę pomóc w innych rzeczach. Dofine 15:04, 19 maj 2009 (CEST)


Grafiki

Wytłumacz mi po co trzy razy pod różnymi nazwami wrzucałeś grafikę Nas Ghenta. signstraznik.png DantE Dyskusja  20:29, 16 cze 2009 (CEST) Poczytaj o szablonach grafik bo te co ostatnio wstawiłeś były źle zrobione. signstraznik.png DantE Dyskusja  20:18, 19 cze 2009 (CEST)

Przekierowanie

Przekierowania robi się do haseł a nie do nieistniejących stron. Jak będzie istniało hasło to dopiero wtedy rób do niego przekierowania. signstraznik.png DantE Dyskusja  20:01, 30 cze 2009 (CEST)

Zresztą do "Fate of the Jedi II: Omen" nie powinno się robić przekierowania "Omen", ponieważ "Omen" to nazwa pewnego statku kosmicznego... Więcej nie powiem żeby nie spoilerować, ale lepiej przyjrzeć się tematowi dokładniej przed tworzeniem przekierowań. signstraznik.png Sky Dyskusja  20:04, 30 cze 2009 (CEST)

Grafiki

Proszę przeczytać dokładnie stronę Szablon:Grafika, a zwłaszcza punkt "Kategorie", a także informację na górze kategorii Grafika. Na każdym kroku trąbimy, że do grafik muszą być przypisane szczegółowe kategorie. Więc umieszczanie grafik Dartha Malevala w kategorii "Postacie" (zamiast bardziej szczegółowej, która ISTNIEJE) mija się z celem. Proszę skorygować kategorie we wszystkich przesłanych przez siebie grafikach, zwłaszcza tych ostatnio. Dziękuję i pozdrawiam.

Krono Relt

Pamiętaj o dokładniejszym linkowaniu i poprawnym stawianiu przypisów. Wejdź na stronę o Akobim i zobacz jak powinny wyglądać przypisy. Przy okazji popraw niektóre informacje w tym haśle. Relt nie był szpiegiem na Gwieździe Śmierci tylko sabotażystą w dywizji Akobiego. Po za tym, miłego dnia :) Dofine 12:36, 1 lip 2009 (CEST)

Zapomniałem ! Popraw to co Ci napisałem.

Przypisy

Jeśli chcemy przypisać jeden materiał do kilku miejsc w tekście, to zamiast robić kilkakrotnie np. <ref>''[[Republic 2: Cośtam]]''</ref> robimy coś takiego za pierwszym razem: <ref=name"R2">''[[Republic 2: Cośtam]]''</ref> a potem w każdym kolejnym miejscu wstawiamy tylko <ref=name"R2" /> (czyli lekko zmodyfikowany - bo dodajemy / na końcu - początek pierwszego głównego przypisu). Dobrze opisane jest to na tej stronie: Szablon:Przypisy. Zastosowane w hasłach jest np. w Tu'ala, Jadłodajnia Dexa, Ssi-ruukowie i w wielu innych. Prosiłbym o takie robienie przypisów, jeśli chcesz odnieść się do jednego źródła kilka razy. Swoją drogą świetnie, że robicie przypisy, to bardzo ważny element hasła i wzrasta jego wiarygodność w oczach postronnych czytelników. Pozdrawiam i życzę miłej pracy. signstraznik.png Sky Dyskusja  12:50, 1 lip 2009 (CEST)

Grafiki - szczegółowe KATEGORIE

Ostatni raz przypominam o właściwych kategoriach do przesyłanych grafik - popatrz co napisałem wyżej o tej sprawie. Nie zastosowałeś się do uwag przy przesyłaniu najnowszej grafiki - Grafika:KronoRelt.jpg. Proszę poprawić kategorie w ostatnio przesłanych plikach graficznych albo zostaną one usunięte. Zadaniem innych nie jest segregowanie grafik po Tobie. signstraznik.png Sky Dyskusja  12:53, 1 lip 2009 (CEST)

Znowu wstawiłeś grafiki z błędnymi kategoriami. Masz czas do jutra na poprawę kategorii. Jeśli tego nie zrobisz grafiki zostaną usunięte. Nikt nie będzie poprawiał po tobie. signstraznik.png DantE Dyskusja  21:24, 12 sie 2009 (CEST)

Interwiki

Hej. Co do interwiki, to układamy je alfabetycznie. Czyli najpierw de, potem en, es, it, ru (jeśli takie hasła istnieją na tamtych wiki oczywiście) itd. Taka kolejność jak interwiki na głównej. signstraznik.png Sky Dyskusja  01:06, 22 lip 2009 (CEST)

Kategorie grafik

  • Gdy tworzysz nowe kategorie grafik staraj się dodawać je do odpowiednich nad kategorii. Większość utworzonych przez siebie kategorii grafik wrzucasz do kategorii Inne, która jest przeznaczona tylko na pliki, których nie można dopasować nigdzie indziej. I tak np. kategorię "Tłumacze" należy dodać do kategorii "Osoby", a nie "Inne". Pozdrawiam i życzę chęci do pracy, bo Twoje hasła są już na wysokim poziomie ;]--Mariobaryla 15:17, 28 lip 2009 (CEST)

Nadużywanie przypisów

Jak wyżej napisał Sky, przypisy są bardzo ważne w hasłach, jednakże nie można ich nadużywać. Przypisy są bardzo pomocne przy hasłach, które opisywane są przez kilka źródeł. Jednak w przypadku haseł np. o postaciach, które pojawiają się tylko w jednym komiksie, nie ma sensu ich tworzyć. Jeżeli podasz źródło, to będzie wiadomo, ze wszystkie informacje w haśle pochodzą z tego, a nie innego komiksu i nie trzeba wtedy tworzyć przypisów, bo wykonuje się po prostu niepotrzebna pracę ;] Dlatego tez jeżeli będziesz tworzył kolejne hasła o postaciach z komiksów w SWK, które nie pojawiły się nigdzie indziej nie twórz przypisów, a jedynie źródło ;] Życzę miłej pracy.--Mariobaryla 15:28, 28 lip 2009 (CEST)

Strona Archiwisty

A może byś napisał coś o sobie, coby nie świeciło tak czerwienią w ostatnich zmianach? ;) Wszak już jesteś z nami trochę... Pzdr ^^ signstraznik.png Sky Dyskusja  03:04, 29 lip 2009 (CEST)

Sky ma rację, każdy dużo udzielający się archiwista ma swoją stronę. Ale jak nie chcesz to nie rób :[ --Dofine 20:03, 12 sie 2009 (CEST)

Zbyt szczegółowe kategorie grafik

Cieszę się, że odpowiednio kategoryzujesz grafiki, jednakże nie musisz tworzyć odrębnej kategorii dla każdej postaci. Kategorię można zrobić gdy mamy 4, 5 grafik lub dla jakiejś głównej postaci, żeby wydzielić od reszty. Natomiast tworzenie oddzielnej kategorii dla każdego pliku drobinę mija się z celem. I tak np. w kategorii Pantoranie mamy 2 podkategorię postaci i 2 czy 3 pliki w owych kategoriach. W tym przypadku wystarczyłoby dodać je po prostu do kategorii rasy. To samo tyczy się tej kategorii. Jest to postać z tła, a na tej grafice widać zaledwie fragment odciętej głowy. Dlatego zastanów się, czy warto tworzyć tyle kategorii, bo poświęcasz temu sporo czasu, a czasami osiągasz skutek odwrotny od zamierzonego. Mimo to odwalasz tu kawał dobrej roboty, więc mam nadzieję, że Cię nie zniechęcam moimi licznymi uwagami i że pomogą Ci one w dalszych edycjach. Miłej pracy.--Mario 20:39, 4 wrz 2009 (CEST)

Kategorie grafik

Kiedy zakładasz nowe kategorię grafik, prosił bym o segregowanie ich alfabetycznie. Np. Kategoria:Grafika:Kit Fisto|Fisto --Dofine 14:29, 7 wrz 2009 (CEST)

Nowe/stare ilustracje

Nie może być tak, że wrzucasz nowszy wizerunek Lumiyi (w tym przypadku z "Atlasu") i podmieniasz go w infoboxie zamiast tego starszego, nigdzie go nie umieszczając. Gdy zastępujesz obrazek nowszym, to ten starszy należy umieścić gdzieś w tekście, a nie zostawiać porzucony obrazek, nie przypisany do żadnego hasła. Kwestia ta była już na Ossusie omawiana i proszę zwrócić na to uwagę - jeśli robiłeś tak wcześniej (a z tego co pamiętam, to chyba tak) to proszę, zrób z tymi hasłami porządek, czyli wklej gdzieś ładnie te usunięte grafiki w poszczególnych hasłach. signstraznik.png Sky Dyskusja  18:01, 23 wrz 2009 (CEST)

Noirah Na

Chciałbym przypomnieć, że na Ossusie obowiązuje język polski i przed wrzuceniem jakiegoś tekstu należy go sprawdzić czy nie zawiera błędów. signstraznik.png DantE Dyskusja  20:31, 28 wrz 2009 (CEST)

Szablon

Mam drobne pytanie jak wstawić szablon informujący ,że strona jest w edycji byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź.Pozdrawiam Windy 21:39, 29 wrz 2009 (CEST)

Pisownia

Ostatni raz przypominam o sprawdzaniu tekstów pod względem błędów ortograficznych. Przeglądarki mają od dawna opcje sprawdzania pisownie a jak nie to trzeba sprawdzić tekst w jakimś edytorze tekstu.signstraznik.png DantE Dyskusja  17:58, 2 paź 2009 (CEST)

Kolejny i ostatni raz przypominam o sprawdzaniu tekstu przed wrzuceniem na Ossusa. signstraznik.png DantE Dyskusja  20:05, 26 kwi 2010 (CEST)


Jaina

Gdybyś znalazł czas mógłbyś mi pomóc mi w dopracowywaniu artykułu Jaina Solo Pozdrawiam Windy 20:27, 7 paź 2009 (CEST)

Uwagi

Hej! Mam dla Ciebie parę uwag. Kiedy piszesz artykuł staraj się nie powtarzać co zdanie tego samego słowa (w przypadku Twojego nowego artykułu było to nazwisko Starkillera). Przed zapisaniem hasła sprawdź też czy nie ma w nim literówek. Pozdrawiam ;) --Dofine 19:42, 2 lut 2010 (CET)

Prośba

Hej, cieszę się, że witasz nowych użytkownikom, ale nie musimy być uprzejmi dla każdego, zwłaszcza jeśli jest to wandal, którego edycję sam wycofałeś, i który wkrótce zapozna się z banem. To tak na przyszłość (choć oczywiście lepiej, gdybyśmy każdemu mogli z czystym sercem tworzyć dyskusje) :)--signjedi.png Mario Dyskusja  17:15, 13 cze 2010 (CEST)

Literówki

Mam ogromną prośbę. Sprawdzaj napisany przez Ciebie tekst, czy nie ma w nim literówek. W streszczeniu Więzów honoru było ich mnóstwo. Pozdrawiam :) --Dofine 17:36, 5 lip 2010 (CEST)

Nadal tworzysz artykuły z dużą liczbą literówek i błędów interpunkcyjnych. Rozumiem, że każdemu może się zdarzyć błąd, ale to ile ty ich popełniasz mimo uwag moich i innych... Od ponad roku Mozilla posiada funkcję sprawdzania pisowni i nawet jeśli nie chce Ci się czytać tekstu i szukać błędów, ustaw sobie tą funkcje, a wyszukiwarka sama znajdzie błędy. Mam nadzieje, że w końcu dostosujesz się do moich i DantE'go uwag. To jedno z ostatnich ostrzeń. --Dofine 12:52, 8 lip 2010 (CEST)

To już ostatnie ostrzeżenie. Kolejnym razem posypią się kary. signstraznik.png DantE Dyskusja  20:15, 8 lip 2010 (CEST)

Kategorie

Gdy tworzysz nowe kategorie, zwróć uwagę, czy nie potrzebuje ona sortowania. Np. w przypadku Kategoria:Grafika:Ilustracje Alana Robinsona kod powinien wyglądać [[Kategoria:Grafika:Ilustracje Alana Robinsona|Robinson, Alan]], po to, by system segregował autorów po nazwisku. Generalnie w przypadku kategorii grafik po znaczku | zawsze trzeba powtórzyć nazwę kategorii, żeby system nie segregował kategorii po prefixie "Grafika" (czyli żeby nie dawał wszystkich pod "G"). signstraznik.png Sky Dyskusja  03:34, 3 wrz 2010 (CEST)

Dziedzictwo 22: Gniew smoka

Witaj, zauważyłem, że zajmujesz się artykułem Dziedzictwo 22: Gniew smoka, więc żeby Ci nie przeszkadzać piszę tutaj. Mianowicie znalazłem błąd w infoboxie - Brad Anderson nie jest odpowiedzialny za rysunki, lecz kolory. Za rysunki odpowiedzialny jest Alan Robinson. Uwzględnij to proszę w swoich edycjach o ile się nie mylę. Pozdrawiam --Anzelm 00:17, 4 paź 2010 (CEST)

Ależ nie ma za co ;) chyba powinniśmy wszyscy sobie pomagać. Pozdrawiam --Anzelm 19:46, 6 paź 2010 (CEST)

Rebellion

Czy tytuły nadrzędne dwóch zeszytów Rebelliona z serii Wektor zostały oficjalnie podane przez Egmont jako Rebelia, czy jest to jedynie wniosek wysnuty z tłumaczenia tytułu wydania specjalnego Rebelia: Drobne zwycięstwa?--signstraznik.png Mario Dyskusja  14:20, 1 lis 2010 (CET)

Logotypy

Hej. Proszę byś wstrzymał się ze zmienianiem kategorii w grafikach z logotypami komiksów. Poprawna forma to właśnie pojedyncze, nie pojedyńcze. Nic poważnego się nie stało, ale na przyszłość warto jednak się upewnić, zanim przystąpi się do większych akcji :) Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  19:23, 18 sty 2011 (CET)

Knight Errant

Witam. Chciałbym zauważyć, że popełniłeś błąd w nazewnictwie artykułu. Najnowszy komiks z serii Knight Errant nie będzie miał podtytułu Deluxe, lecz Deluge - Knight Errant 6: Deluge, Part 1. Proszę o rozważne edytowanie oraz pozdrawiam --signstraznik.png Melethron Dyskusja  18:48, 25 kwi 2011 (CEST)

Linkowanie

Witam. Chciałbym przypomnieć, że należy linkować do wszystkich artykułów, a nie tylko do tych, do których nam się podoba. Nadmieniam też, że w danym haśle można linkować tylko jeden raz do innego artykuły (wyjątki: infobox, lead). Pozdrawiam --signstraznik.png Melethron Dyskusja  19:38, 29 kwi 2011 (CEST)

Odp: Łamanie regulaminu

Hej, oczywiście, że nie było ;) Nastąpiło nieporozumienie - miałem na myśli sytuację hipotetyczną, jakiś skrajny przypadek, a nie akurat Twoją stronę. Pozdrawiam, signjedi.png Kasa Dyskusja  21:48, 21 cze 2011 (CEST)

Przybysz

Hej, miałem czas tylko poprzenosić i poprawić jedną część, więc mam prośbę. Ja będę mógł zająć się tym dopiero jutro, więc mam prośbę, gdybyś miał wcześniej chwilę czasu - czy mógłbyś poprawić pozostałe pięć haseł w ten sposób? Najlepiej przekopiować sobie do notatnika kod z aktualnej wersji "części 1" i z kolejnych haseł zmieniać tylko pojedyncze dane w infoboksie i leadzie + listę postaci, kategorię i interwiki. Pozdrawiam i z góry dzięki ;)--signstraznik.png Mario Dyskusja  22:21, 21 cze 2011 (CEST)

Spoilery

Hej! Zanim dodasz spoiler do danego artykułów oznacz go szablonem TopSpoiler, tak żeby inni czytelnicy byli o tym poinformowani. Dodatkowo zanim dodasz przypis sprawdź czy dane źródło nie zostało już przypisane gdzieś przed twoja edycją, tak żeby nie dublować przypisów do tego samego źródła. Pozdrawiam--signjedi.png Darth Kwiatkowski Dyskusja  15:13, 22 gru 2017 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!