Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:KyleKatarn

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj KyleKatarn!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Yako

Rady

Spójrz na edycje Twojego hasła Bitwa o Nadiem. Zapominasz o linkowaniach do haseł, kategoriach, interwiki o ile istnieją, szablonie era. Ponadto spójrz, w jaki sposób hasła są dzielone na sekcje (czyli za pomocą znaków == po obu stronach nagłówka). Bez tego hasła nie przejdą i ktoś je będzie musiał po Tobie poprawiać. Tyle tak na szybko. A jeśli chodzi o samą bitwie o Nadiem to mógłbyś ją przeredagować? Bo to jest przekopiowany na czysto fragment, który dopisałeś w wojnach klonów. Pozdrawiam Totus (dyskusja) 11:56, 10 sty 2015 (UTC)

no tak spróbuję jakoś to przeredagować . Ale teraz linkuję w innych artykułach , więc na razie nie mogę.
Witam! Fajnie, że tworzysz nowe artykuły :), jednakże mam kilka uwag. Po pierwsze, zapominasz o używaniu szablonu Era i infoboxów (tych nie dodałem do niektórych artykułów, gdyż byłybybardzo małe z samego tekstu, jeślijednak znasz więceji nformacji, dodaj infoboxy). Poza tym, nie dodajesz wszystkich linków - w artykułach linkujemy pierwsze słowo, np. pierwsze pojawienie w tekście imienia Saesee Tiina, tytułu mistrza Jedi itp. Także nazwy źródeł linkujemy oraz zapisujemy je kursywą (''nazwa źródła''). To są najważniejsze uwagi, inne zmiany dokonane w twoich artykułach możesz zobaczyć tu, tu, tu oraz tutaj. Proszę, przejrzyj te strony, bo następne artykuły mogą zostać usuwane. Pozdrawiam, The Emperor of the Galaxy 19:13, 10 sty 2015 (UTC)
Od siebie dodam, że powinieneś unikać powtórzeń, bo stosujesz ich trochę za dużo. W jednym z haseł praktycznie non stop używałeś słowa platforma, czasem kilkukrotnie w jednym zdaniu. Postaraj się używać jakichś zamienników lub formułować zdania z większą różnorodnością. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  20:56, 10 sty 2015 (UTC)
Kilka spraw. Po pierwsze - czemu przeniosłeś bitwę o Terrę Sool z 22 na 19 BBY? Samej historii nie znam, ale z tego co wyczytałem, akcja komiksu, w którym jest opisana, rozgrywa się na początku wojny, nie pod koniec. Po drugie - pamiętaj o kategoriach (w hasłach i grafikach), bo za każdym razem je pomijasz. Źródła zapisujemy kursywą, stosując przy tym wypunktowanie (*). I przy okazji - rzuć okiem na tę dyskusję. Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  21:46, 19 sty 2015 (CET)

najpierw powiem czemu przeniosłem. Ponieważ zobaczyłem czytając komiks , że akcja komiksu to nie 22 BBY , lecz 19 BBY , więc dlatego przeniosłem . Ale nie wiem kto napisał , że bitwa dzieje się w 22 BBY. pozdrawiam --KyleKatarn (dyskusja) 10:12, 20 sty 2015 (CET)

Heja - testuję jedną rzecz. Zupełnie się nie przejmuj. Sorry, że w Twojej dyskusji... :)--signstraznik.png Yako Dyskusja  14:48, 21 sty 2015 (CET)
Ja też testuję - ale tak przy okazji, to prosiłabym, abyś nie tworzył haseł, przekopiowując informacje z innych (np. Grievousa), bo: a) wydarzenia w artykułach o postaciach są opisane zwykle z ich własnej perspektywy; b) istnieje obawa, że nie znasz źródła. Pozdrawiam i życzę przyjemnej pracy :). signstraznik.png Shaak Ti Dyskusja  15:00, 21 sty 2015 (CET)

a tak przy okazji , to co testujecie ?--KyleKatarn (dyskusja) 18:36, 21 sty 2015 (CET)

Kilka uwag

Zerknij proszę do zmian jakie wprowadziłem do Krakena. W skrócie chodzi o:

  • Brak linków do innych stron na wiki,
  • Brak kategorii,
  • błędne interwiki, Twoje linkowały do całkiem innego rodzaju droidów,
  • Unikamy zwrotów w stylu "z pewnością" i tym podobnych, bo to Twoje prywatne zdanie. Lepiej pisać suche fakty.
  • droidy nie żyją :)

Przy okazji. Widzę, że robisz dużo stron składających się tylko z jednego zdania i rozpisanych punków. Lepiej by było, gdybyś raczej wrzucał dopracowane strony od razu, ale wolniej, niż spamował czymś co nawet do stub nie podchodzi.

Pozdrawiam, Totus (dyskusja) 19:47, 29 maj 2015 (CEST)

Co do linków, kategorii i "życia droidów" to się pomyliłem. Ale nie używam stylu "z pewnością". Natomiast interwiki robił HotCat. A co do tych moich niedopracowań to się zgadzam. Pozdrawiam --KyleKatarn (dyskusja) 21:23, 29 maj 2015 (CEST)

Jeśli chodzi o interwiki to w takim razie przepraszam. Co do stylu miałem na mysli ten fragment "Atak napewno zakończyłby się sukcesem gdyby nie to, że jeden z klonów zabił jedną". Ogólnie nie jest źle, kilka takich uwag, żeby było lepiej.

Pozdr. Totus (dyskusja) 21:45, 29 maj 2015 (CEST)

P.S. Odpisujemy zawsze w dyskusji osoby, która u nas napisała, bo wtedy dostaje ona powiadomienie. A tak to łatwo można przeoczyć :)

Dzięki za zwrócenie uwagi na błędy. A tak po za tym to zauważyłeś że jest na Ossusie nowy archwista Akira Vashee? Pozdrawiam --KyleKatarn (dyskusja) 21:49, 29 maj 2015 (CEST)

Cyber Center

Witaj, Do momentu pojawienia się oficjalnego tłumaczenia ja bym sugerował Cyber-centrum (centrum cybernetyczne to chyba trochę zbyt formalna nazwa...). signstraznik.png NLoriel Dyskusja  15:34, 8 cze 2015 (CEST)

Witaj Dziękuje Ci za to tłumaczenie. Też uważam że cybernetyczne centrum to zbyt formalna nazwa. A tak już z innej beczki to oglądałeś ten odcinek? Pozdrawiam --KyleKatarn (dyskusja) 22:28, 12 cze 2015 (CEST)

Trench

1. Skończyłeś edytować trencha? Bo bym coś od siebie dodać.

2. Jeśli chcesz przy odcinku w źródłach dać coś w nawiasie to zapoznaj się z tym --> Szablon:S. :) Pozdr. Lord Kenobi (dyskusja) 15:41, 30 lip 2015 (CEST)

Uwagi, ponownie

Prosiłbym Cię o zastosowanie się do uwag, które niż niejednokrotnie były Ci przekazywane. W Twoim najnowszym artykule Droid bojowy 513 brakuje:

  1. linkowań do innych stron
  2. kategorii
  3. interwiki

Ponadto chciałbym się zapytać skąd nazwa "droid detaliczny". Popraw te rzeczy najlepiej jak najszybciej, pozdrawiam Totus (dyskusja) 17:06, 2 sie 2015 (CEST)

Ciekawostki

Po pierwsze, bitew było znacznie więcej, do tego dochodzą różne powstania, wojny, misje - ciężko to sklasyfikować jednoznacznie. To, że w haśle na Ossusie wymieniono tylko 14 nie oznacza, że nie ma innych, o których tu nie wspomniano. Także ewentualna ciekawostka powinna mówić o co najmniej czternastu bitwach. Druga sprawa - jednym z wymogów dodania ciekawostki jest rozwinięcie informacji w haśle. Nie chce mi się teraz wertować hasła o Coruscant, ale dam głowę, że nie ma w nim informacji nawet o wszystkich z tych czternastu, nie mówiąc o pozostałych. Linkowanie do strony ujednoznaczniającej, gdzie połowa linków jest czerwona tym bardziej mija się z celem. Z Grievousem - ok, ale to trzeba inaczej sformułować. Napisać, że istnieje wiele różnych wersji, dać odnośnik do konkretnej sekcji artykułu. Użytkownikowi nic nie mówi informacja, że coś nie jest znane. Ciekawostka ma być tylko wstępem do dalszych informacji.--signstraznik.png Mario Dyskusja  14:06, 21 sie 2015 (CEST)

Forum

Forum działa. --signstraznik.png Yako Dyskusja  14:41, 21 sie 2015 (CEST)

Droid detaliczny

Czołem, wiem, znalazłem go jak zacząłem przerabiać artykuł. zmyliła mnie nazwa, nie jestem specem od droidów, a wyglądało to jak jakieś dzikie tłumaczenie z języka angielskiego. Mój błąd, tu się przyznaję. Chociaż problemu by nie było jakbyś od razu linkował strony :) pozdr. Totus (dyskusja) 20:54, 21 sie 2015 (CEST)

Re: Trench

Zapoznaj się na wookie z legendarną stroną Trencha nagłówek w biografii Early career, w którym jest opisane wiele rzeczy z pozycji z EU, a których nie ma na ossusie, dlatego daje do poszerzenia. Teraz dam: do poszerzenia o: pozycję z EU. Pozdr. Lord Kenobi (dyskusja) 17:37, 22 sie 2015 (CEST)


Interwiki

Zrobiłem 2. DO niemieckiej i do angielskiej. Nie zapisało? Revais (dyskusja) 10:47, 27 sie 2015 (CEST)Revais

Widziałeś III Teaser TFA ? Revais (dyskusja) 21:27, 27 sie 2015 (CEST)

Odpowiedź: Plik

http://www.ossus.pl/biblioteka/Archiwista:Mustafar29/Przesy%C5%82anie_grafik ~Mustafar29 21:16, 28 sie 2015 (CEST)

Dlatego jest tyle kategorii. Pamiętaj o dwukropku. ~Mustafar29 21:37, 28 sie 2015 (CEST)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, DantE!

Brudnopis

Mam jedno pytanie. Swój artykuł w brudnopisie piszesz na podstawie książki faktycznie, czy jedynie zawartego w haśle Labirynt zła streszczeniu? Totus (dyskusja) 19:25, 29 sie 2015 (CEST)

Kolejny raz zwracam uwagę abyś nie ograniczył liczbę edycji. Dotyczy to także brudnopisu.signstraznik.png DantE Dyskusja  20:01, 29 sie 2015 (CEST)
Nie chodzi o ogólną ilość edycji. Ale o ilość edycji jednego hasła w krótkim czasie. Jak robisz duże hasło i chcesz je często poprawiać to wrzuć je do worda, czy innego edytora tekstu na komputerze. I wrzucaj do brudnopisu większe partie lub od razu gotowe hasła. Sam tak robiłem przy pisaniu hasła o zaginionym plemieniu. Wiadomo, każdemu się zdarza zauważyć jakiś błąd dopiero po wysłaniu edycji, ale nie przesadzajmy. Totus (dyskusja) 22:12, 29 sie 2015 (CEST)

Odpowiedź: Buźka

Nie, dzięki. ~Mustafar29 10:16, 30 sie 2015 (CEST)

I jeszcze jedna rzecz. Czemu do każdego nowego użytkownika piszesz, by utworzył sobie str. użytkownika, czy np. w przypadku Kenobiego, pytasz, czm nie jest aktywny? Wg mnie nie ma to sensu. O ile pierwsze jeszcze rozumiem, to pisanie czm nie jest aktywny mnie dziwi. Po prostu może wyjechał na wakacje, może ma inne zajęcie i tym podobne. ~Mustafar29 10:29, 30 sie 2015 (CEST)

Odpowiedź: Jedi

http://pl.lswfanon.wikia.com/wiki/Specjalna:Chat Pogadajmy tutaj :) ~Mustafar29 20:36, 30 sie 2015 (CEST)

Jestem już na tym czacie spod linku. ~Mustafar29 22:17, 30 sie 2015 (CEST)

Dyskusja:The White Witch

Mam dużą prośbę. Dyskusja artykułu służy do omawiania spraw jedynie tego artykułu. Nie zaś do rozmów miedzy archiwistami. Prosiłbym Cię byś się powstrzymywał od zbędnych edycji i wypowiedzi. Totus (dyskusja) 22:25, 30 sie 2015 (CEST)

Re:Czatu

Czekaj.... to ty nie byłeś dzisiaj na czacie?? To był wandal?? Nie z tb gadałem o "dziecinności"?? Bana dostanie jutro. Tymczasem dobranoc. PS: Pamiętaj o tyldach. Serio nie byłeś dzisiaj na czacie??? ~Mustafar29 23:30, 30 sie 2015 (CEST)

I nie ty czekałeś na Maria? Nie ty mówiłeś do mnie "Mustafi" i "Mustafarek"?? ~Mustafar29 23:32, 30 sie 2015 (CEST)

Ostrzeżenie

Proszę przestać traktować Ossusa jak forum towarzyskie. Prywatne sprawy proszę załatwiać poza Biblioteką. Dyskusje na Ossusie nie służą do umawiania się na rozmowy na czacie i komentowania tego, co się tam dzieje. Możemy przymknąć oko na pojedyncze sytuacje tego typu, ale spam, jaki pojawia się w ostatnich dniach przekracza wszelkie granice i w końcu skończy się czasowymi banami. To samo tyczy się Mustafara, który zapewne zajrzy do tej dyskusji. Dalsze nabijanie edycji i dyskutowanie na tematy niezwiązane z Ossusem nie będzie tolerowane.--signstraznik.png Mario Dyskusja  23:50, 30 sie 2015 (CEST)

Czat

Wiesz, mało mnie teraz interesuje z kim pisałem. Kończmy tę rozmowę tutaj, bo Mario ma rację, to jeden wielki spam. ~Mustafar29 09:46, 31 sie 2015 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!