Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Darth Nemoriam

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Darth Nemoriam!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Darth Nemoriam

Twoje edycje

Na Ossusie nie ma miejsca na własne domysły. Opieramy się na faktach przedstawionych w konkretnych źródłach. To, że Jolee jest czarnoskóry, wcale nie znaczy, ze urodził się na Haruun Kal ;). BTW. jest łysy jak kolano ;) Carth 12:10, 24 paź 2008 (CEST)

Twoje edycje

Tak jak wspomniał wyżej Carth - na Ossusie nie ma miejsca na własne domysły. Korzystamy ze źródeł, czyli książek, komiksów, filmów, gier itd., które sami przerobiliśmy. Nie korzystamy z Wookieepedii ani żadnych innych stron internetowych (oprócz StarWars.com i tamtejszego Databanku). Nie może być tak, że "wydaje Ci się" że Plagueis zginął w którymś tam roku i wstawiasz to do infoboxu. Podobnie z kolorem oczu czy włosów - jeśli nie jesteś pewien to znajdź informację o tym kolorze w źródle - w książce, komiksie itd. Nie opisuj cech fizycznych postaci na podstawie jakiejś ilustracji, nawet oficjalnej, bo one są różne i nie zawsze muszą się zgadzać ze sobą albo wyglądać tak jak powinny. Wszyscy dbamy o to żeby Biblioteka prezentowała jak najwyższy poziom, dlatego dalsze wstawianie niepotwierdzonych nigdzie indziej informacji będzie skutkować banem. Pozdrawiam. signstraznik.png Sky Dyskusja  18:19, 25 paź 2008 (CEST)

Czy ...

...przeczytałeś to co napisałem wyżej? Sądząc po tej dyskusji ("Nie, on miał szare oczy. Skąd to wiem? Zaraz odpowiem. Trzeba dobrze się wpatrzyć w grafikę.") chyba nie bardzo. Ta edycja hasła Hoth (Jedi) również jest dziwna - przypomina mi edycje Johuna i spółki. Tłumaczę więc: szablon "Pierwsze pojawienie" służy do określenia źródła, w którym postać pojawiła się po raz pierwszy (nie chronologicznie, ale WYDAWNICZO). W sensie: chociaż Luke chronologicznie po raz pierwszy pojawił się w Zemście Sithów (tam się urodził), to szablon "Pierwsze pojawienie" wstawiamy przy źródle "Nowa nadzieja", bo wtedy po raz pierwszy ta postać pojawiła się w źródłach. Kumasz? A co do tych kolorów oczu itd. - przeczytaj jeszcze raz to co napisałem wyżej. Dalsze tego typu edycje będą skutkowały banem. signstraznik.png Sky Dyskusja  23:53, 27 paź 2008 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!