Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Dyskusja Archiwisty:Darth Lucjusz

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Darth Lucjusz!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Kwazi93

Porada.

W nowych artykułach dodawaj kategorię, informacje ze świata realnego umieszczaj w sekcji "poza światem Gwiezdych Wojen", na początku dodawaj znacznik {{Era|kanon}}, gdy piszesz o czymś kanonicznym i legendy analogicznie. Pamiętaj o interwiki, to łatwa sprawa, np. [[en:Stewjon]]. Mam nadzieję, że wszystko wyjaśniłem. Niech Moc będzie z Tobą! DarthTyranus (dyskusja) 22:35, 27 kwi 2016 (CEST)

Od siebie dodam, że strony internetowe poza oficjalną starwars.com nie są źródłami do informacji ze świata SW, a jedynie do informacji spoza uniwersum. Jednocześnie, gdy już korzystamy z takich źródeł konieczne jest podanie linku do danego artykuły z informacją, nie zaś do strony ogólnie. A gdy wstawiasz infoboks, to zawsze wstawiaj go cały. Niewypełnione parametry i tak pozostaną ukryte. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  23:08, 27 kwi 2016 (CEST)
Przypominam o wklejaniu całego kodu infoboksu, nie zaś jedynie jego części. Dodatkowo do dopisywanych informacji konieczne jest podanie źródeł (w infoboksie najlepiej w formie przypisu). W razie jakiś pytań pisz śmiało. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  18:17, 28 kwi 2016 (CEST)

Upomnienie

Czoem. Przypominam o dodawaniu kategorii oraz interwiki do artykułów, o czym wspominał już inny użytkownik w pierwszej wiadomości. Dodatkowo po raz kolejny przypominam, że w przypadku wstawiania infoboksów do artykułu, konieczne jest wstawienie go w całości, a nie jedynie tych parametrów, które planujesz wypełnić. Jest to trzecie i ostatnie upomnienie jeśli chodzi o tę sprawę. Dodatkowo, pogrubienie nazwy hasła występuje jedynie na samym początku artykułu. Pozdrawia, --signstraznik.png Totus Dyskusja  22:33, 28 kwi 2016 (CEST)

Podziękowanie

Lekko zaniepokojony formalnym wydźwiękiem Upomnienia postanowiłem się przełamać i napisać cośkolwiek dla kolejnych osób, które będą mnie poprawiać.

Otóż bardzo dziękuję wszystkim, którzy uznali za celowe wyjaśniać mi, jak działa Biblioteka, co można, co trzeba, a co jest zabronione. Ciągle się uczę edytować artykuły, więc jeżeli coś robię źle proszę o wyjaśnienie (ewentualne odesłanie do wybranej strony Pomocy mile widziane ;-) ). Niech Moc Będzie z Wami, Mentorzy!

P.S. Można edytować własną Dyskusję, prawda?

Darth Lucjusz (dyskusja) 19:27, 29 kwi 2016 (CEST)

Witaj! Odnośnie upomnienia jakie otrzymałeś uważam, że jego ton był nieco zbyt poważny bo przecież każdy kiedyś zaczyna ;) Niemniej jednak czasami takie formy notek z radami są pisane z automatu bez uwzględnienia, że mogą kogoś przestraszyć i zniechęcić, dlatego wiedz, że wszelkie upomnienia są w dobrej wierze. Dobrze, że wspomniałeś o stronach pomocy - są one bardzo przydatne i w dużym stopniu uczą obycia z Ossusem. Dodam też, że warto poczytać artykuły już istniejące (szczególnie te polecane ze strony głównej) żeby zobaczyć jak to wszystko powinno wyglądać. Odnośnie Twojej strony dyskusji to sprawa wygląda tak, że jeśli odpowiadasz komuś na jego wiadomość robisz to na jego stronie dyskusji, gdyż wtedy zobaczy on stosowne powiadomienie o nowej wiadomości. Jeśli zaś chodzi o wypowiedzi innych użytkowników na Twojej stronie dyskusji to nie możesz ich zmieniać, ani usuwać gdyż są zachowywane w formie archiwum. To chyba tyle, jak byś miał jakieś pytania to pisz śmiało do mnie, lub do innych Strażników ;) Pozdrowienia i powodzenia --signstraznik.png Melethron Dyskusja  02:10, 30 kwi 2016 (CEST)

Drobne

Czoem. Tak na wstępie to sorki trochę za wydźwięk mojej poprzedniej wiadomości, ale późno już było, a zakładam, że jak kogoś upominam już dwukrotnie w jakiejś sprawie, a dalej nie ma odzewu, to odzewu już raczej nie będzie. Ale nie pisze tylko z tego powodu. chodzi mi o plik, który wrzuciłeś: Plik:B'omarr.jpg. Brakuje tam kategorii związanych z grafikami. Tutaj masz drzewko już istniejących kategorii oraz informacje co do samej kategoryzacji. z innych drobnych spraw. dodając grafiki nie korzystaj z [[Grafika:nazwa.jpg]], lecz [[Plik:nazwa.jpg]]. Jest to sprawa stricte techniczna, po prostu plik jest nowszą wersja. dodatkowo sprawdzaj, czy nie linkujesz przez przypadek przekierowań. Na ossusie mamy artykuł Gwiezdne wojny, a nie Gwiezdne Wojny (które jest błędnym zapisem), tak samo z Zespół Maxa Rebo, zamiast Max Rebo Band. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  17:09, 5 maj 2016 (CEST)

A, bo zapomniałem. Jak chcesz w infoboksie robić wypunktowane listy to zamiast * korzystaj z tagów <ul> oraz <li> pamiętając, żeby je zawsze zamykać odpowiednio </ul> oraz </li> Przykład
<ul><li>Kotlety</li><ul><li>Schabowe</li><li>Drobiowe</li><li>Stejki</li></ul><li>Zupa</li></ul>

Da nam:

  • Kotlety
    • Schabowe
    • Drobiowe
    • Stejki
  • Zupa

Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  17:18, 5 maj 2016 (CEST)

Grafiki

Grafiki

Temple5.jpg

Witaj. Widzę, że nie radzisz sobie z obsługą grafik. Musisz wiedzieć, że istnieją strony pomocy, które opisują, jak należy postępować z plikami. Przeczytaj więc koniecznie:

Jeśli po lekturze masz dalsze pytania, zapytaj innych Archiwistów w Sali Zgromadzeń albo poproś o pomoc któregoś ze Strażników. Bardziej doświadczeni Archiwiści również przyjdą Ci z pomocą.

Bardzo proszę o zastosowanie się do tej informacji. Dalsze niewłaściwe postępowanie z wgrywaniem/opisem plików graficznych może przysporzyć niepotrzebnej pracy administratorom, a dla Ciebie skończyć się ograniczeniem możliwości edycji w Bibliotece Ossus.

Pozdrawiam, Melethron

Czasy w artykułach

Cześć! We wszystkich artykułach dotyczących świata Gwiezdnych wojen piszemy w czasie przeszłym, a więc był, zrobił, poszedł, miał - nie używamy czasu teraźniejszego. Inna sprawa dotyczy artykułów z naszego świata czyli np. jak piszemy streszczenie komiksu to piszemy w czasie teraźniejszym. To tyle, pozdrowienia --signstraznik.png Melethron Dyskusja  04:30, 14 maj 2016 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!