Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:DarthTyranus

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj DarthTyranus!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Kwazi93

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, Melethron!

Podgląd

Ostatni raz przypominam o stosowaniu podglądu i nie zaśmiecanie Ossusa zbędnymi edycjami. Napisz lub popraw artykuł, sprawdź jak ostatecznie wygląda i gdy wszystko jest ok dopiero zapisuj. Kolejnym razem, szczególnie za takie drobne edycje będzie kara.signstraznik.png DantE Dyskusja  18:40, 28 mar 2016 (CEST)

Era

Hej. W szablonie Era "legends" lub "kanon" dopisujemy na początku, przed symbolami poszczególnym er (np. {{Era|legends|imp}}). Pozdrawiam, --signstraznik.png Mario Dyskusja  20:24, 29 mar 2016 (CEST)

Kanoniczne wersje

Czoem. Jak chcesz zamienić przekierowanie, czy stronę ujednoznaczniającą na wersję kanoniczną, to daj najpierw znać, bo jest podejrzenie, że przerobione na zwykłe artykuły strony tego typu nie wliczają się do sumy artykułów. I przy okazji, jak edytujesz strony związane z wojnami klonów to pamiętaj, aby od razu przerabiać linki do odcinków na szablon:Wk. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  13:01, 16 kwi 2016 (CEST)

Drobne

Jedna sprawa: jeśli edytujesz jakiś artykuł bo chcesz zmienić szablon:era, to zobaczy czy jeszcze innych technicznych rzeczy nie można zrobić w artykule. Na przykład Saw Gerrera zmieniłeś erę, ale w sekcji źródła można jeszcze dać szablon:Wk i szablon:En. Mam nadzieję, że zrozumiałeś o co mi chodzi. Pozdrawiam Lord Kenobi 20:40, 2 maj 2016 (CEST)

Plagueis

Można już dodać kanoniczną wersję.--signstraznik.png Mario Dyskusja  12:34, 7 maj 2016 (CEST)

Listy zawartości

Czoem. Pisze z jedną drobną uwagą. Listy zawartości w hasłach powinny być wypełniane w kolejności alfabetycznej. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  17:15, 14 maj 2016 (CEST)

Daty

Na Ossusie ustalono, że daty BBY/ABY dodajemy do pozycji i artykułów z kanonu, więc proszę nie poprawiaj dat jak w przypadku Heir to the Jedi. Lord Kenobi 16:54, 6 cze 2016 (CEST)

Opisowe podawanie dat jest jak najbardziej okej, ale w tekście samego artykułu (w infobokach źle to wygląda, a i za dużo miejsca zajmuje). Dodatkowo jeśli jest znana dokładna data, to nie zmieniaj ich na ogólnikowe określenia. Zamiast 3 ABY może być "3 lata po bitwie o Yavin/zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci/itp.", ale określenia w stylu "niedługo po/niedługo przed" w takim przypadku odpadają. co do samego BBY/ABY to uznaliśmy, że to od zawsze było datowanie out-universe, więc trudno tu mówić o jego kanoniczności, a wygoda i przyzwyczajenie ludzi przemawiały, za jego utrzymaniem. zmiany będziemy wprowadzać kiedy (o ile) pojawi się jakiś oficjalny system datowania stosowany w przewodnikach. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  17:33, 6 cze 2016 (CEST)

Re:Kategorie

Zostawiłem ten artykuł bez kategorii celowo, ponieważ nie wiem jak można go zaszufladkować. Jeśli ty lub ktokolwiek inny ma jakiś pomysł to może śmiało dodać do niego kategorie.--Darth Kwiatkowski (dyskusja) 09:12, 26 lis 2016 (CET)

Witaj. Jeśli możesz, to gdy zwracasz uwagę innym użytkownikom rób to w grzeczniejszy sposób. Twoja wiadomość do Dartha Kwiatkowskiego dla mnie osobiście miała charakter rozkazujący, a nie tłumaczący jakiś błąd i naprowadzający na jego poprawę. Pozdrawiam, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  16:55, 26 lis 2016 (CET)

Strony w edycji

Czoem. Krótka piłka. Jak jakaś strona jest wzięta jako WEdycji przez kogoś, to nie edytuj jej, bo równie dobrze Twoja edycja i tak przepadnie, jeśli Shaak Ti akurat stronę przerabia. Jak masz jakieś uwagi co do zawartości, to zapisz to sobie gdzieś i wprowadź zmiany, gdy już szablon będzie zdjęty. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  19:01, 25 gru 2016 (CET)

Podbijam. Organa aktualnie znajduje się w edycji użytkownika Power of the Light Side i póki szablon nie zostanie zdjęty, wszelkimi edycjami przeszkadzasz jedynie innemu użytkownikowi. Pozdr. --signstraznik.png Totus Dyskusja  23:42, 2 paź 2017 (CEST)

Kanon/Legendy

Witaj! Piszę w sprawie szablonu era, którym rozdzielamy hasła na kanon i legendy. Kiedy edytujesz jakiś artykuł wykrywając, iż błędnie ktoś zakwalifikował go do kanonu, to gdy usuwasz znacznik kanon z szablonu era, możesz automatycznie dodać znacznik do legend, gdyż to i tak ktoś będzie potem musiał zrobić. Pozdrowienia, --signstraznik.png Melethron Dyskusja  11:14, 24 lis 2017 (CET)

Odlegowywanie stron z TCW

Czoem. Jak już podmieniasz legendy na kanon, to uzupełniaj od razu daty, które w kanonie są jasno określone i masz je w hasłach od odcinkach. Inaczej jest to trochę bez sensu. Pozdr! --signstraznik.png Totus Dyskusja  00:42, 12 kwi 2018 (CEST)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!