Zapraszamy na kanał Biblioteki Ossus na YouTube!


Dyskusja Archiwisty:Andrzej 16

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Witaj Andrzej 16!

Han Solo.jpg

Witam w Bibliotece Ossus! Mam nadzieję, że będziesz się tu dobrze bawić. Jeśli chcesz pisać nowe hasła lub edytować już istniejące, a nie masz doświadczenia z systemem Wiki, to koniecznie zapoznaj się z działem pomocy Biblioteki Ossus.

Po prawej stronie centrum pomocy widnieje menu z listą wszystkich stron zawierających zasady Biblioteki i porady dla edytujących. Zapoznanie się z nimi pozwoli Ci oszczędzić w przyszłości czas i uniknąć wielu powszechnych błędów.


Zacznij naukę od zapoznania się z podstawowymi zasadami oraz najczęściej zadawanymi pytaniami.

Pamiętaj o podstawach: pisz samodzielnie i bezpośrednio na podstawie źródeł, pamiętaj o encyklopedyczności i obiektywności.

Stosuj podgląd: tworząc lub edytując hasło, korzystaj z opcji "Pokaż podgląd", która pozwoli Ci podejrzeć stan artykułu przed zapisem. Pozwoli Ci to uniknąć konieczności wielokrotnych edycji, jeśli popełnisz jakiś błąd lub zapomnisz o dodaniu pewnych informacji.

Jeśli masz pytania: zadaj je w Sali Zgromadzeń. Możesz też poprosić o pomoc Strażników Biblioteki, zadając pytanie na ich stronie dyskusji. Podpisz swoją wypowiedź czterema tyldami (~~~~), aby ułatwić im udzielenie odpowiedzi!

Najlepszą nauką jest przeglądanie zasobów Biblioteki. Zanim napiszesz swoje hasło - popatrz, jak wyglądają inne - dotyczy to zarówno samego stylu haseł, jak i ich budowy, którą możesz podejrzeć za pomocą opcji "Edytuj".

Mam nadzieję, że spodoba Ci się Biblioteka i pomożesz w jej rozwoju, stając się aktywnym Archiwistą.

Nie zapomnij napisać jak się o nas dowiedziałeś / dowiedziałaś!
Pozdrawiam, Andrzej 16
--Andrzej 16 17:14, 4 wrz 2009 (CEST)

Raz...

Przed dalszymi edycjami proszę obowiązkowo zaznajomić się z zasadami edycyjnymi, stronami pomocy Ossusa, słownikiem ortograficznym oraz słownikiem języka angielskiego. Poza tym należy korzystać z opcji "pokaż podgląd" zamiast zapisywać kilka razy. signstraznik.png Sky Dyskusja  13:09, 8 sie 2009 (CEST)

...i dwa

Pierwsze i ostatnie ostrzeżenie. Powtarzam: bardzo proszę zapoznać się z zasadami ortografii, interpunkcji itd. - ogólnie zasadami języka polskiego - oraz z zaleceniami edycyjnymi Biblioteki Ossus. I dopiero wtedy ewentualnie tworzyć hasła. Zadaniem innych Archiwistów nie jest poprawianie po Tobie. Jeśli kolejne hasła będą wyglądać tak samo, to niestety będziemy musieli zablokować Ci opcję edycji. Mimo to mam nadzieję że weźmiesz sobie uwagi do serca i zastosujesz się do nich. signstraznik.png Sky Dyskusja  01:18, 14 sie 2009 (CEST)

Nowe artykuły

Natychmiast zapoznaj się z zasadami edycyjnymi ! Pamiętaj o sprawdzeniu tekstu czy niema w nim literówek itp. zanim zapiszesz edycje. --Dofine 10:19, 15 sie 2009 (CEST)

Zgodnie z ostrzeżeniami dostałeś trzydniowego bana na zapoznanie się z zasadami Ossusa. Kolejny ban będzie już na stałe. signstraznik.png DantE Dyskusja  11:14, 15 sie 2009 (CEST

Czemu mnie obraziliście a raczej dlaczego Yako mnie obraził

Strona Archiwisty

Strona Archiwisty służy umieszczaniu informacji o sobie a nie do zamieszczania informacji o innych osobach czy też kopiowaniu stron innych archiwistów. Radzę poprawić też swoją stronę, bo roi się w niej od błędów a taka strona świadczy wyłącznie o Tobie. To jest ostatnie ostrzeżenie. Dalsze takie zachowanie zakończy twoją karierę na Ossusie. signstraznik.png DantE Dyskusja  19:09, 5 wrz 2009 (CEST)


obrażanie

przepraszam ale czemu yako obraża mnie i kopiuje mój tekst osobisty na blogu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Wszystkie informacje dodawane do Biblioteki Ossus udostępniane są na licencji umożliwiającej dowolne jego kopiowanie. (Z zachowaniem pewnych zasad) (Przeczytaj więcej). Poza tym nigdzie nie napisałem, że chodzi o TWOJĄ stronę. Po prostu wstawiłem obrazek. No ale teraz już wszyscy wiedzą, że chodzi o Twoją stronę... :) Jakbyś nic nie pisał w dyskusji, nikt by nie zauważył. Zauważ też, że wkleiłem obrazek na bloga bez żadnego komentarza negatywnego. Zatem skąd wiesz, że Cię obrażam? Trzy razy pomyśl zanim coś napiszesz.--signstraznik.png Yako Dyskusja  10:48, 8 wrz 2009 (CEST)


kasowanie

jak się kasuje konto ? Bo nie umiem skasować.

Nie ma takiej mozliwości. --signstraznik.png Yako Dyskusja  19:10, 8 wrz 2009 (CEST)

Grafiki

Jak się wstawia grafiki ?

Masz to opisane tutaj : Biblioteka Ossus:Zasady dołączania grafiki --Dofine 18:49, 4 paź 2009 (CEST)

Zapisywanie

U≥żywaj opcji podglądu a nie zapisuj wielokrotnie pod rząd jedną stronę. --signstraznik.png Yako Dyskusja  19:12, 5 paź 2009 (CEST)


lotr

I co yako obrażasz lotr z mojego powodu ?

Po pierwsze. Pisząc do kogoś na Ossusie piszesz w JEGO dyskusji, nie w swojej. Dziś na Ossusie mało niesprawdzonych edycji jest, więc zauwazyłem, że coś piszesz. Zazwyczaj niezauważam.

Po drugie: O co Ci chodzi? Masz jakiś problem synku?

--signstraznik.png Yako Dyskusja  22:12, 8 paź 2009 (CEST)

Jak się liczyło czas przed BBY

Ano BTC i ATC - przed i po traktacie na Coruscant - 3653 BBY

Pozdrawiam Lord of Naboo 17:35 15 lis 2009 (CEST)

Odpowiedź

Widzę, że jesteś niezłym spamerem na Bastionie. Więc jeśli mam wybierać, to ja może podziękuję i poprosze, żebyś NIE POMAGAŁ na Ossusie.--signstraznik.png Yako Dyskusja  09:58, 19 lis 2009 (CET)

Uwagi

Proszę byś podczas tworzenia hasła naprawdę się do niego przyłożył. Najlepiej poczytaj sobie jeszcze raz wszystkie zalecenia edycyjne. W haśle, które ma ze 2 zdania robisz więcej błędów niż jest w hasłach 100 razy dłuższych. Wygląda to tak, jakbyś brał udział w jakimś wyścigu i jak nie zrobisz tego tak szybko jak się da to przegrasz. Rozumiem, że każdy może popełniać błędy ortograficzne, ale bez jaj, pisanie imion małymi literami itd. to już przesada. Większość przeglądarek ma obecnie funkcję podkreślania błędów ortograficznych i warto z tego skorzystać. Poza tym widać, że inne rzeczy też są na szybko, jest sporo błędów natury technicznej itd. Po prostu chodzi o to, że z poprawianiem takiego hasła jest więcej roboty niż napisaniu go od nowa. Pamiętaj też o szablonie era. Cieszę się, że postanowiłeś pomóc w budowie Ossusa, ale nie znaczy to, że możesz walnąć coś na odwal się i tyle. Jak coś napiszesz, przeczytaj to przed wysłaniem, użyj podglądu i się dobrze zastanów. Oszczędzi to czasu i Tobie i innym, którzy nie będą musieli po Tobie poprawiać. Z góry dzięki --signjedi.png Mario Dyskusja  12:06, 24 lis 2009 (CET)

Używaj podglądu podczas pracy!

Bardzo proszę, abyś używał funkcji "Pokaż podgląd", która znajduje się pod oknem edycji obok przycisku "Zapisz"! Zapisywanie wielokrotnie tego samego hasła niepotrzebnie obciąża bazę danych Biblioteki Ossus. Proszę, pracuj na podglądzie i zapisuj hasło tylko wtedy, kiedy uznasz, że wszystkie zmiany zostały przez Ciebie wprowadzone prawidłowo. Informacja o stosowaniu podglądu znajduje się w wiadomości powitalnej, z którą powinieneś się zapoznać. Pozwoli Ci to prawidłowo edytować strony z hasłami i unikniesz dzięki nim nieporozumień. To wszystko bardzo łatwe, wystarczy tylko poświęcić chwilę czasu na poczytanie tych stron. Pozdrawiam, DantE! Niezastosowanie się do tej wiadomości zaowocuje zablokowaniem konta.

Link KOTOR

Jeśli chodzi o grę KOTOR w źródłach haseł, to proszę robić następujący link:

*''[[Knights of the Old Republic (gra komputerowa)|Knights of the Old Republic]]''

Czyli musi być w nawiasie "gra komputerowa" a potem czysta nazwa. Bo samo "Knights..." przekierowuje do ogólnej strony o tym projekcie, czyli nie tylko do KOTOR 1, ale i KOTOR 2 albo do serii komiksów. Proszę o tym pamiętać. A także o tym, że nazwy źródeł piszemy kursywą. Staraj się także posiedzieć chwilę dłużej nad każdym hasłem - nie jest najlepiej, gdy ma tylko kilka linijek, ponieważ zaraz zostaje oznaczone szablonem "zalążek artykułu" i ktoś to potem będzie musiał rozbudowywać. Nie lepiej, żebyś Ty wyczerpał temat już na samym początku? Taka luźna sugestia. signstraznik.png Sky Dyskusja  02:27, 26 lis 2009 (CET)

Grafiki

Chociaż to nie do mnie zostało skierowane pytanie (mianowicie o grafiki z Wookie, które zadałeś Sky'owi), to jednak pozwolę sobie na nie odpowiedzieć. Oczywiście można "ściągać", bo wiadomo, że nie musisz sam robić np. do postaci z KOTORa screena każdego, ale musisz odpowiednio wypełnić szablon: opis (krótko co przedstawia), licencja (zwykle "cytat"), autor (w tym wypadku LucasArts i BioWare) oraz źródło (czyli Knights of the... (absolutnie jako źródła nie podajemy strony, na której znaleźliśmy grafikę - jeżeli nie znamy jej oryginalnego źródła, szukamy do skutku, lub nie przesyłamy)). Dotyczy się to każdej strony, nie tylko Wookiepedii. Wszak te grafiki nie są własnościami tych stron, lecz ich autorów/wydawnictw/firm. Pozdrawiam--signjedi.png Mario Dyskusja  20:10, 27 lis 2009 (CET)

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!