Dyskusja:Jix - Agent Imperium

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Seria czy one-shot

Jak dla mnie ten komiks to typowy one-shot podzielony na części na potrzeby Star Wars Galaxy Magazine i Gwiezdne wojny Komiks. Nie twierdzę, że należy usuwać hasła dotyczące poszczególnych części, ale nie jest to napewno seria czy mini-seria jak np. Rycerze Starej Republiki: Wojna. Jix poza wydaniem w magazynie Galaxy dorobił się tylko jednego zeszytu typowego dla one-shotów, a nie wydania zbiorczego, jak mówi tekst w haśle.signstraznik.png Adakus Dyskusja 

Pierwotnie komiks był wydany w czterech częściach. Potem został zebrany w jeden zeszyt. Zeszyt ten to nie typowe TPB (bo to już konkretnie zbiór zeszytów), ale na pewno wydanie, które zbiera całą historię - czyli wydanie zbiorcze. Nie długość komiksu decyduje czy to seria lecz pierwotny cykl wydawania. One-shot to komiks który był pierwotnie wydany jako zamknięta całość np. "Jango Fett" czy "Zam Wesell" - one się nigdzie wcześniej we fragmentach nie pojawiały.
Pozdrawiam, Anzelm (dyskusja) 01:19, 1 kwi 2015 (CEST)
PS. KOTOR War to wg nomenklatury, którą kiedyś ustaliliśmy z Mario nie miniseria, a po prostu seria będąca kontynuacją serii KOTOR ;)
Wydawca decyduje w jakiej formie komiks się ukaże, co nie znaczy że wydaje to jako serię. Jix jest one-shotem podzielonym na części, a nie odwrotnie. Zobacz sobie na przykładzie historii The Old Republic: Threat of Peace, tam tez komiks był pierwotnie wydany w częściach online, a później na papierze. Idąc twoim tokiem działania, musielibyśmy każdy zeszyt podzielić na serie, co jest moim zdaniem zbytecznym komplikowaniem.
KotOR: War był pierwszym przykładem jaki mi przyszedł do głowy, ale równie dobrze możesz wziąć każdą inną z tej serii czy innej (Dark Times, Legacy). Każda zamknięta historia, jak Wojna, Dni strachu czy Początek, są mini-seriami inaczej zamkniętymi historiami (Kategoria:Rycerze Starej Republiki (miniserie)). Serią nazywamy cały cykl komiksowy, spajający wszystkie historie (mini-serie). A w przypadku komiksu Darth Vader i Widmowe Więzienie to wolę używać określenia historia, a nie seria.signstraznik.png Adakus Dyskusja 
Tak wydawca decyduje w jakiej formie ukazuje się komiks. W przypadku Jixa zdecydował o wydaniu w częściach, a potem drugi wydawca zdecydował o wydaniu w całości (nie zapominajmy, że magazyn wydawał kto inny). Najpierw były części potem zbiór więc nie mówmy tu, że było odwrotnie, bo nie było.
Jeżeli chodzi o komiksy online to jak dla mnie to zupełnie inna sprawa. Komiksy online typowo ukazują się maleńkimi fragmentami (po stripie czy po stronie) ale za to częściej. Natomiast pierwszym wydaniem drukowanym ich formy był cały zeszyt, który je zbierał. Więc raczej nie ma sensu robienie stron dla każdego fragmentu (choć pewnie tak by się działo, gdyby pisać je na bieżąco).
Co do tego co jest serią, a co mini-serią to już odsyłam do ustaleń na Forum:Komiksy - standaryzacja. Nie wyważajmy otwartych drzwi. Nie krótka seria jest mini-serią, a seria będąca fragmentem większej serii. Inaczej trudno byłoby ustalić granicę od ilu zeszytów coś jest już serią, a nie mini-serią.
Serdeczności :) Anzelm (dyskusja) 11:48, 1 kwi 2015 (CEST)
Ok, jest parę ważnych tematów wymagających opracowania jakiegoś czytelnego rozwiązania, dlatego proponuję przenieść się do linkowanego wcześniej wątku w Sali Zgromadzeń. Dyskusja rozwleka nam się po dyskusjach pojedynczych haseł czy kategorii, a mówimy o rzeczach obejmujących w zasadzie całą Bibliotekę. Sprawa wykracza poza jednostkowe przypadki, a mam wrażenie, że rozmowa toczy się w zbyt dużej ilości miejsc. Zapraszam więc do SG :)--signstraznik.png Mario Dyskusja  23:55, 1 kwi 2015 (CEST)